شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۳/۰۴/۱۴۰۱
شنبه، 23rd آگوست 2014
10:59 ب.ظ
گزارش تصویری

استقبال از فاتح سقزی قله های پامیر

کاوان محمد زاده بعد از صعود موفقیت آمیز به دو قله “کمونیزم” و “کوژنفسکایا” واقع در کشور تاجیکستان به سقز بازگشت و مورد استقبال گرم اهالی ورزش قرار گرفت. وی پیش از اين نیز در سنندج مورد استقبال قرار گرفته بود.
به گزارش شارنیوز اهمیت این صعود از آن جهت است که تعداد انگشت شماری از کوهنوردان ایران توانسته اند به این قله های بیش از 7 هزار متری صعود کنند.
کاوان 10 سال است کوهنوردی می کند و به همراه هم تیمی سنندجی خود با شعار نجات “چشمه بل” و گرامی داشت قربانیان بمباران شیمیایی سردشت پای در راه فتح این قله ها نهادند.

kavanq (9)kavanq (8)
وی در مورد چگونگی صعود به این دو قله به شارنیوز گفت: در برنامه ریزی که از یک سال قبل برای صعود به 5 قله ی بالای 7هزار متر در منطقه ی پامیر داشتیم ابتدا صعود به قله های “کمونیزم” و “کوژنفسکایا” به ترتیب به ارتفاع 7105 و 7495 متر را در اولویت قرار دادیم و خوشبختانه توانستیم صعودی موفق با کیفیت عالی و بدون هیچ آسیبی داشته باشیم. وی افزود: مدت زمان صعود با محاسبه زمانی که از ایران خارج شدیم 28 روز طول کشید و در طی این مدت برنامه صعود را به تنهایی پیش بردیم و از کمک سایر تیم های حاضر استفاده نکردیم.
این دو کوهنورد کردستانی بعد از صعود در ضیافت شامی میهمان سفیر ایران در تاجیکستان بودند.
وی در مورد خطراتی که در حین صعود متوجه آنها شده بود گفت:
در کوه ” کوژنفسکایا” خطرات طبیعی زیادی کوهنوردان را تهدید می کند. پهنه ی یال خیلی کمی دارد و به محض این که خطای کوچکی روی دهداحتمال سقوط از500 تا هزار متر وجود دارد. اما در ” کمونیزم” پهنه ی یال وجود دارد اما طول مسیر با یخ و بلورهای زیادی پوشیده شده است. در مسیر بازگشت در فاصله کمپ اول به فاصله سی ثانیه تا یک دقیقه با یک بهمن مواجه شدیم که اگر کمی پیشروی ما بیشتر بود دچار مشکل جدی می شدیم.

kavanq (7)

kavanq (5)

kavanq (6)

kavanq (4)

kavanq (3)

kavanq (2)

kavanq (1)

 

کد خبر: 10077