شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۹/۰۷/۱۴۰۱
Monday، 8th September 2014
6:42 pm

تن زنده والا به ورزندگی است

ورزش همگانی از سال 1370 در سقز پایه گذاری شده است. با این وجود در این مدت رشد چشمگیری کرده و دست اندر کاران این رشته ی ورزشی در جذب شهروندان سقزی عملکرد قابل قبولی داشته اند.

"حسین عزیز پور"  شش ماه است برای پیوندکلیه ثبت نام کرده،اما امیدش را در زمین ورزش بازیافته است

“حسین عزیز پور” شش ماه است برای پیوندکلیه ثبت نام کرده،اما امیدش را در زمین ورزش بازیافته است

به دیدار “طه خادمی” رییس هیات ورزش همگانی می رویم تا وضعیت ورزش همگانی سقز را از زبان او بشنویم، در حال عبور از زمین و ملاقات با همشهریانی که بعد از ظهر خود را به ورزش در این مکان اختصاص داده اند، روایت های مختلفی از الزام اختصاص ساعاتی از روز به این فعالیت ارزشمند می شنویم، از مربی گرفته که بر لزوم نهادینه شدن ورزش در زندگی ماشینی امروز برای سلامت تن و روان می گوید، تا کسانی که برای تفریح و فرار از دغدغه های روزانه، ساعاتی را اینگونه سپری می کنند. اما در میان همه ی روایت ها یکی از همه شنیدنی تر است، داستان مردی که دو روز از هفته برای تصیفیه ی خون به بیمارستان مراجعه می کند اما درمانش را در همین زمین یافته و معتقد است ورزش برایش از هر درمانی مفید تر است، “حسین عزیز پور” که اکنون 6 تا 7 درصد از کلیه هایش کار می کنند شش ماه است برای پیوند کلیه ثبت نام کرده، اما پس از قطع امید از پرداخت هزینه های درمانی، امیدش را در زمین ورزش بازیافته است. پس از شنیدن سخنان حاضران مشتاق تر به مصاحبه ی اصلی باز می گردیم. انچه در متن زیر می خوانید چکیده ای است از گفتگوی ما با طه خادمی:

ضمن بیان تاریخچه ای مختصر از این ورزش بفرمایید که استقبال مردم را چگونه می بینید؟

این ورزش از سال 1370 در شهر سقز پایه ریزی شد. در ابتدا فقط شامل ورزش صبحگاهی و عصرگاهی، آمادگی جسمانی و … می شد، اما فدراسیون به تازگی 27رشتۀ دیگر از جمله، فریزبِی، پینت بال، فوتبال دستی، یوگا، آیروبیک، ماهیگیری، کوهپیمایی و… را به آن افزوده است، همچنین این ورزش در حال حاضر در تمام روزهای هفته در دو نوبت صبح و عصر و در دو گروه آقایان و خانم ها به صورت مجزّا به کار خود ادامه می دهد. در مورد اقبال عمومی این ورزش باید بگویم با توجه به  اینکه سقز در آذر ماه سال 91  با برگزاری همایش پیاده روی، از لحاظ کیفیت، استقبال مردم، جایزه دهی و مشارکت سازمان ها و ارگان ها، رتبۀ سوم را در کشور ازآنِ خود کرد، شواهد گواه بر این است که استقبال خوبی از این ورزش شده، تا جایی که همایش دیگری در این سطح به سقز پیشنهاد شده است اما در حال حاضر به دلیل هزینه بردار بودن آن، هنوز تصمیم به برگزاری آن گرفته نشده، چرا که برگزاری چنین همایشی همکاری ارگان هایی از جمله فرمانداری، شهرداری و ادارۀ ورزش و جوانان را می طلبد..IMG_20140901_190444

با توجه به تازه تاسیس بودن این ورزش، ایا  تاکنون موفقیت هایی کسب کرده است؟

خوشبختانه افراد زیادی در این ورزش درخشیده اند از جمله، مرحوم صدیق مرادی که در کشور مقام اول را کسب کردند و اکثر افراد حاضر در این ورزش از شاگردان ایشان هستند. محمد فروزش، حسن پیروز، رشید سلطانی و ابراهیم شیخی از دیگر پیشکسوتان این ورزش هستند که تلاش های انها طی سال های اخیر قابل چشم پوشی نیست.از دیگر کسانی که برای ورزش سقز افتخار افریده اند، می توانم از  آقای حسن فرداد که پانزده سال پیاپی قهرمان ملی و بین المللی بوده نام ببرم همچنین از آقای حاج سید کریم حسینی که در مسابقات پیاده روی 10 سال پی در پی مقام قهرمانی را در این زمینه از آنِ خود کرده اند.

نحوه ی شرکت در این مسابقات به چه صورت است؟

شرکت افراد در مسابقات به صورت تورنُمِنت است و اگر اسپانسری قوی از آنان حمایت نکند، بایستی  ورزشکار  شخصا هزینه ها را بپردازد.

روند برگزاری مسابقات امسال را تا کنون رضایت بخش می دانید؟

متأسفانه امسال هرچه از سطح شهرستان بالاتر می رویم هماهنگی و همکاری با هیأت شهرستان کمتر شده. برای مثال  قرار بود آقای سیدکریم حسینی در مسابقات امسال ژاپن شرکت کند و فدراسیون طبق قرار از پیش تعیین شده می بایست در تاریخ 4/5 نامۀ مربوطه را فکس می کرد اما این نامه در تاریخ 14/5 به دست ما رسید و هیأت استان، اداره کل تربیت بدنی، شورای شهر و ادارۀ تربیت بدنی شهرستان سقز در این زمینه قول مساعدت دادند. اما پس از فراهم شدن وجه مورد نیاز  و واریز آن به حساب فدراسیون ورزش های همگانی،  پس از ده روز از سوی فدراسیون اعلام شد که هیأت ورزش همگانی شهرستان دیر اقدام کرده و این امر خود بخود ملغی گردیده و تا کنون  وجه پرداختی نیز برگشت داده نشده است. هر چند ما در این زمینه هیچ قصوری از خود نمی بینیم و اقدامات لازم را در اسرع وقت انجام داده ایم.

varz

بودجۀ سالانۀ این ورزش از چه راهی تأمین می شود؟

ادارۀ ورزش و جوانان سالانه حدود 300 هزارتومان بودجه در اختیار هیأت قرار می دهد که مبلغ ناچیزی است و مابقی هزینه ها از طریق جذب افراد و پرداختی های ماهانه فراهم می شود که در این زمینه نیز با مشکلات فراوانی روبه رو شده ایم چرا که بعد از به مزایده گذاشتن سالن ها و چند برابر شدن اجاره ها پولی که قبلاً بابت یک ماه پرداخت می شد، اکنون باید برای یک جلسه پرداخت شود که به همۀ این ها باید حق الزحمۀ مربی، هزینۀ برگزاری اردو و مسابقات را اضافه کرد که این امر ادامۀ کار را با مشکل مواجه کرده است.

 به عنوان آخرین سؤال انتظار شما از مسئولین ذی ریط در این زمینه چیست؟

 مساعدت و همکاری در حد معمول با هیأت که می تواند شامل احداث پارک بانوان، اختصاص مکان هایی خارج از مجموعه های ورزشی خصوصاً در محلات مختلف شهری به منظور انجام ورزش صبحگاهی و… است که این امر جز با همکاری ارگان های مربوطه چون شهرداری میسر نخواهد شد.

 

از وقتی که در اختیار شارنیوز گذاشتید سپاس گذاریم..

کد خبر: 10343
    مطالب مرتبط:


نظرات:

  1. خداسایه ی آقای سعیدی مربی دلسوز ،وقت شناس ،به روزودیگر دوستان زحمکش بی منت گم نام ایشان را ،از سر ورزش کاران این رشته ی کم خرج وبی ادعا ومفید را کم نکند.

  2. تا جایی که من میدانم طه خادمی آدمی بزله گو و شوخ طبع و استاد طنز است
    شار نیوز جان مطمئن هستی این مطالب را واقعی گفته یا فقط یک طنز است؟

  3. با تشکر از هیت همگانی که واقعا اقای خادمی ورشید زاده زحمت میکشندوجز هیت های نمونه شهر هستند بدون شک وتشکر از استاد عثمان سعیدی که با جان ودل در خدمت ورزش همگانی شهرمان هست