شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۲/۰۳/۱۴۰۱
یکشنبه، 14th سپتامبر 2014
1:44 ق.ظ

دكتر قطب الدين صادقي در گفتگو با ایسنا: جشنواره تئاتر کردی بزرگترین خدمت به اعتلای فرهنگ کردی است/زبان تئاتر جایگزین جنگ و تفرقه شود

داور یازدهمین جشنواره تئاتر کردی در سقز، با اشاره به اهمیت برگزاری این جشنواره تا کنون و استمرار آن تا به امروز گفت: به اعتقاد بنده برگزاری جشنواره بین المللی تئاتر کردی سقز، يكي از بزرگترين خدماتي است كه در منطقه كردنشين صورت گرفته، چرا که می تواند بسیاری از هنرمندان مناطق كرد نشين كشور را دور هم جمع كرده و به آنها انگيزه دهد.

دكتر قطب الدين صادقي در گفتگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجویان ایران (ايسنا)، منطقه کردستان، با بیان اینکه برگزاری این جشنواره باعث شده تا دید هنرمندان نسبت به مسائل و مشكلات منطقه باز تر شود و بتوانند آنها را در قالب هنر بيان کنند اظهار کرد: جشنواره بین المللی تئاتر کردی سقز، فرصتی بسیار غنی و مناسب برای بيان تكرار تمامي ارزش هاي فرهنگي و هنري مناطق كرد نشين با خلق آثاري و به ثبت رساندن آنهاست.

این هنرمند نام آوازه کرد افزود: معتقدم که هم هنرمندان و هم تماشاچيان باید به اين باور و مهم كه ملت ما داراي فرهنگ و اعتقادی بالاتر و غني تري از ساير ملت هاست، دست یابند.

وی عنوان کرد: مناطق كرد نشين علی رغم تمامی مشكلاتي که دارند، داراي فرهنگ و زبان غني بوده که باید آن را به مخاطبین بشناسانند و خود نیز به جای اینکه فقط مصرف كننده فرهنگ ماهواره و كشورهاي ديگر باشند تلاش کنند تا با تحليل فرهنگ و زبان کردی آکاهی خود را افزایش دهند.

قطب الدین صادقی تصریح کرد: تحقق این مهم موجب اعتماد به فرهنگ و اعتقاد خودي و رشد فرهنگ قومیست، چون تا هنرمندان کرد ما فعالیت هایی در عرصه فرهنگ خود نداشته باشند، سایرین با فرهنگ ما آشنا نخواهند شد.

وي با بیان این نکته که هنر تئاتر مانند آيينه ايست كه در آن مي توان فرهنگ خود را ببينيم، ادامه داد: برگزاري اين جشنواره فرصت خوب و مناسبی برای معرفی و زنده نگه داشتن تاريخ و فرهنگ کردی، با شیوه ای مدرن و زبان نمايشي است.

این استاد تئاتر کشور در ادامه تاکید کرد: برگزاری چنین جشنواره هایی باعث ايجاد آشتي بين فرهنگ ها و آشناي اقوام مختلف كردنشين از جمله عراق، تركيه، قوچان، طالش و …. با هم شده و می تواند بهترين جايگزين به جاي جنگ، تفرقه و جدايي باشد.

وی با تاکید بر اینکه بايد كم كم زبان هنر جاي گزين مسایل تفرقه افکن شود، گفت: برگزاري چنین  جشنواره هایی باعث مي شود كه فضاي شهر كاملا چهره اي فرهنگي به خود گيرد و مدر نيته شده و بازتاب آن در رسانه ها و مطبوعات نیز موجب آشنايي اقوام مختلف با فرهنگ این  مناطق می شود.

دکتر صادقی با اشاره به اینکه ما داراي استاني كاملا هنري و فرهنگي هستيم افزود: تئاتر در جامعه مدرن و نو، صنعت، تفكر و خودباوري به ارمغان آورده و همچنين موجب افزايش سطح سياسي، اقتصادي و اجتماعي يك شهر يا استان می شود.

وی عنوان کرد: بنده معتقدم هنر تئاتر در بلند مدت باعث تغيير فرهنگي چهره يك شهر می شود، اما اين به تنهايي كافي نيست بلکه بايد هنرمندان بكوشند كه با آموزش و مطالعات پژوهشي بار فرهنگي شهر را بالا برده و براي افزايش برگزاري مداوم كلاس هاي آموزشي توسط ارگان ها و مسئولان زيربط فرهنگي زمينه این پیشرفت را فراهم كنند.

وي با اشاره به نام گذاری حکیمانه امسال به نام اقتصاد، فرهنگ و عزم ملي و مديريت جهادي توسط رهبر فرزانه انقلاب عنوان کرد: تحقق این شعار موجب ايجاد انگيزه اي زیاد در همگان شده و با سر لوحه قرار دادن اين كلام حكيمانه براي اعتلاي فرهنگ، با برگزاري فستيوال هاي مختلف و كلاس هاي آموزشي حركات خوبي از خود نشان داده که خود موجب رشد و ترقي در تمامی زمينه ها به ویژه فرهنگ می شود.

وي در پایان سخنان خود در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر علت تعطیلی کلاس های آموزشی تئاتر در سنندج، خاطرنشان کرد: عدم ناهماهنگي مسئولين و عدم تحقق وعده هاي آنها منجر به تعطیلی این کلاس ها شده كه با توجه به قول شهردار سنندج مقرر شد این كلاسها بعد از جشنواره كردي مجددا برگزار شود. 


منبع خبر: ایسنا
کد خبر: 10457