شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۳/۰۷/۱۴۰۱
Sunday، 14th September 2014
3:19 pm
داریوش رفعتی بهترین بازیگر جشنواره شد

پایان یازدهمین دوره جشنواره تئاتر کردی

صبح روز دوشنبه مراسم اختتامیه‌ی یازدهمین دوره‌‌ی جشنواره‌ی تئاتر کردی با حضور عبدالمحمد زاهدی استاندار کردستان، ماموستا حسین‌زاده امام جمعه‌ی سقز، بیگلری و بیاتیان نمایند‌گان مردم شهرهای سقز، بانه و بیجار در مجلس، فرماندار، شهردار و اعضای شورای شهر و هم‌چنین فعالین و علاقمندان حوزه‌ی نمایش در سالن آمفی‌تئاتر مجتمع اداره‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سقز برگزار شد در حالی که نمایندگان سقز در این دوره از جشنواره در بخش های اصلی توفیقی به دست نیاوردند و تنها داریوش رفعتی بود که توانست بهترین بازیگر مرد این دوره شود تا اندکی از بار ناکامی های هنرمندان شهر میزبان کاسته باشد.

در این مراسم، محسن بیگلری نماینده‌ی مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به اهمیت مقوله‌ی هنر در زندگی بشر و هم‌چنین عجین بودن فرهنگ تاریخی مردم کردستان با هنرهای مختلف گفت: وقتی نمایندگان در پشت تریبون قرار می‌گیرند تنها به بیان مطالبات می‌پردازند. وی در ادامه از استاندار کردستان خواست تا اعتبار لازم برای ساخت و تجهیز یک سالن 500 نفره برای شهرستان سقز را تأمین نماید.

عکس ها از شاهرخ فیاضی

رحیم جعفری مدیر کل اداره‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان نیز ضمن ابراز خرسندی از اینکه یکصد و بیست و پنجمین روز کاری خود را به عنوان مدیرکل در سقز به سر می‌برد گفت: در این جشنواره سقز نشان داد که قلب فرهنگ کردستان است و میزبانی مناسب و تلاش هنرمندان، علاقمندان و عاشقان تئاتر این شهر تاریخی باعث شد تا این رویداد مهم فرهنگی به نام سقز رقم بخورد. وی در ادامه افزود: تئاتر از گویاترین زبان‌های مشترکی است که امروزه در تمام دنیا برای گسترش صلح و آشتی مورد استقبال قرار گرفته‌است اما برای رسیدن به نقطه‌ی مطلوب در عرصه‌ی این هنر باید تلاش عملی، علمی و پژوهشی زیادی صورت بگیرد که این مراسم با حضور شخصیت‌های علمی، سیاسی و فرهنگی (سه ضلع پیشرفت) نشان از درک این مهم و تلاش برای تحقق آن است. جعفری در پایان صحبت‌های خود حضور و مشارکت جدی علاقمندان، استقبال بی‌نظیر مردم و همت و تلاش دست اندرکاران را از ویژگی‌های این مراسم منحصر به فرد دانست. 

در ادامه‌ی مراسم، استاندار کردستان ضمن تشکر از کلیه‌ی دست اندرکاران جشنواره‌ی تئاتر کردی گفت: انسان موجودی اجتماعی است و برای تحقق این اجتماعی بودن نیاز به ارتباط در سطوح فردی و اجتماعی دارد و قبل از اینکه معنا و مفهوم زبان شکل بگیرد اولین وسیله‌ای که انسان برای ارتباط ابداع کرد نمایش بود که این هنر تحولات کیفی بسیاری به خود دیده و مکاتب مختلف و متنوعی در این زمینه ظهورکرده‌اند. وی در ادامه افزود: در عرصه‌ی جهانی شدن دو دسته بازیگر وجود دارند: اول بازیگران کنشگر و فعال در همه‌ی حوزه‌ها که نمود آن قدرت‌های بزرگ جهانی هستند و دوم واکنش‌گران در برابر آنچه جهان غرب تولید می‌کند. استاندار کردستان با اشاره به ضرورت باور به فرهنگ بومی گفت: در این ارتباط بازیگرانی موفق‌اند که تولیدات بومی و برآمده از ساختارهای فرهنگی خود را برای عرضه داشته باشند که در این زمینه کشور ما ظرفیت‌های غنی و متنوع فراوانی دارد. وی تکثر و تنوع فرهنگی در کشور را بزرگترین فرصت و امکان در زمینه‌ی تولید فرهنگی خواند و گفت: خوشبختانه ما سرزمینی داریم متشکل از انواع فرهنگ‌های بومی که بزرگترین سرمایه برای ایفای یک نقش مؤثر در عرصه‌ی جهانی است و باید در این زمینه از هنرهای بومی نهایت استفاده را ببریم.

زاهدی در مورد تئاتر و اهمیت آن نیز خاطر نشان کرد: این هنر با وجود هجوم مکاتب مختلف، بازهم اصالت خود را حفظ کرده و برخلاف بیشتر هنرها، تماشاگر و مخاطب خود را در بازی شریک می‌کند پس در این هنر، هنرمند فرصت اشتباه ندارد و باید در نهایت دقت و خلاقیت عمل کند. زاهدی افزود: هرچند خود تئاتر ظرفیت‌های فراوانی دارد اما آنچه مایه‌ی تأسف است مهجور ماندن این هنر تأثیرگذار است که باید تلاش شود جایگاه واقعی خود را باز یابد.

استاندار کردستان با اشاره به نقش و جایگاه هنر در زندگی مردم کردستان گفت: در هیچ استانی مردم به انداز‌ه‌ی کردستانی‌ها از فعالیت‌های هنری استقبال نمی‌کنند و این در حالی است که درآمد سرانه‌ی این استان کمتر از نصف درآمد سرانه‌ی کشور است. زاهدی در پایان از مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خواست که از همین فردا کارهای مربوط به فعال کردن دبیرخانه‌ی دوازدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی تئاتر کردی را شروع کند.

در ادامه‌ی مراسم علا نباتی خواننده‌ی جوان سقزی دو قطعه از کارهای خود را برای حضار اجرا کرد. قرائت بیانیه‌ی هیأت داوران و مشخص شدن برندگان یازدهمین جشنواره‌ی تئاتر کردی توسط دکتر قطب الدین صادقی پایان بخش این مراسم بود. هیأت داوران جوایز این دوره‌ی جشنواره را به شرح زیر به نمایش‌های اجرا شده اهدا کرد: 

در بخش‌های:

-جایزه‌ی بهترین طراحی بروشور برای نمایش «سرود صدهزار اوفلیای عاشق» از مهاباد.

-جایزه‌ی بهترین نورپردازی برای نمایش «سه‌مایه‌ک بو گه‌رانه‌وه‌ی بووکه‌کان» از مریوان.

-جایزه‌ی بهترین موسیقی برای دو برگزیده: 1. «سرود صد هزار اوفلیای عاشق» از مهاباد و2. «با ده‌نگی نازار و گاوه‌رو له ژیر سه‌رم بو» از سنندج.

-جایزه‌ی بهترین طراحی لباس برای نمایش «هه‌لو» از سقز.

-جایزه‌ی بهترین طراحی صحنه برای دو برگزیده: 1. «سرود صد هزار اوفلیای عاشق» از مهاباد و 2. «سه‌مایه‌ک بو گه‌رانه‌وه‌ی بووکه‌کان» از مریوان.

-جایزه‌ی بهترین نمایشنامه‌نویسی برای سه برگزیده: 1. «با ده‌نگی نازار و گاوه‌رو له ژیر سه‌رم بو» از سنندج،2. «سه‌مایه‌ک بو گه‌رانه‌وه‌ی بووکه‌کان» از مریوان و 3. «گرایلی» از قوچان.

-جایزه‌ی بهترین بازیگر زن شامل سه نفر: 1. لیلا مولودی از مهاباد، 2. دنیا گفتاری از بوکان و 3. سمیه رحیمی از بوکان.

-جایزه‌ی بهترین بازیگری مرد شامل سه برگزیده: 1. داریوش اسعدی از سقز، 2. هیمن عثمانی از بوکان و 3. محسن حق‌پرست از قوچان.

-بهترین بازیگران خردسال: اشکان عبدیانی از مریوان، رضا رهنما و هستی تقدیسی از قوچان، هلیا نجفی و رونیا رفعتی از سقز.

-جایزه‌ی بهترین کارگردانی شامل سه برگزیده: 1. فاتح بادپروا نمایش «سه‌مایه‌ک بو گه‌رانه‌وه‌ی بووکه‌کان» از مریوان، 2. امید خاکپور از مهاباد و 3. رحیم عبدالرحیم زاده برای نمایش «گیلگمش» از بوکان.

هم‌چنین نمایش‌های «سرود صد هزار اوفلیای عاشق» از مهاباد و «سه‌مایه‌ک بو گه‌رانه‌وه‌ی بووکه‌کان» از مریوان به عنوان بهترین آثار یازدهمین جشنواره‌ی تئاتر کردی جهت حضور در جشنواره‌ی تئاتر فجر برگزیده شدند.

کد خبر: 10488
    مطالب مرتبط:


نظرات:

  1. ای ول

  2. بابا به جای اینکه این همه مراسم و فستیوال کار هنری بذارن یه فکر درست و حسابی برای کار و اشتغال معیشت مردم انجام بدن . تئاتر هزبنه ای نداره و الا همین تئاتر اگه واسه دولت هزینه داشت اجرا نمیشد . شما مسئولین محترم که تو عکس تشریف دارین برید دوتا زیر ساخت اقتصادی درست و حسابی اجرا کنید مردم کردستان خودشون بلدن به اندازه کافی نمایش بدن

  3. واقعاامسال جای کارهای گروه تئاترپیوند کاک امیرزارع زاده خالی بود