شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۵/۰۳/۱۴۰۱
شنبه، 27th سپتامبر 2014
10:02 ب.ظ
شارنیوز گزارش می دهد:

افزایش مراکز عرضه “غذاهای آماده ” و تاثیر آن بر سبک زندگی سقزیهای

مراکز عرضۀ غذاهای آماده این روزها به دلیل به صرفه بودن، در دسترس بودن و صرفه جویی در وقت، در سقز توجه خیلی ها را به خود جلب کرده و همچنین بر کسب و کار رستوان های شهر نیز تاثیر گذاشته است .در این گزارش ابتدا به شرایط دریافت مجوز و شرایط بهداشتی لازم برای این حرفۀ نوپا خواهیم پرداخت، همچنین تحلیلی جامعه شناختی از تأثیرات آن برروی سبک زندگی خانواده ها خواهیم داشت.

لازمۀ راه اندازی چنین مراکزی اخذ مجوز از شهرداری، اصناف، شبکه بهداشت و در نهایت در صورت احراز شرایط و ضوابط لازم و نظر کارشناس شبکه دامپزشکی مبنی بر دایر شدن یا نشدن مرکز است. هریک از این مراکز بایستی شرایط مناسب بهداشتی اعم از مکان، بهداشت فردی و بهداشت وسایل مورد استفاده را دارا باشند که شامل سالن انتظار و آشپزخانه به صورت مجزا، کارت بهداشت متصدی، استفادۀ کارکنان مرکز از وسایل مخصوص از جمله کلاه، پیشبند، دستکش و چکمه مخصوص و بهداشتی در حین پُخت غذا، یخچال مورد استفاده برای فراورده های دامی و همچنین ظروف یکبار مصرف گیاهی (غیر پلاستیکی ) می باشند.

دکتر آرش بابائیان، معاون شبکه دامپزشکی شهرستان سقز در مورد این مراکز به شارنیوز گفت: در سقز حدود 15 فقره مجوز بر اساس دستورالعمل های موجود صادر شده است. وی در مورد اطمینان از سلامت بهداشتی این مراکز افزود: بازدید از این مراکز به صورت دوره ای و بدون اعلام قبلی خواهد بود و تا بحال نیز شکایتی از سوی مردم مبنی بر عدم سلامت بهداشتی اعلام نشده و تنها موردی که در این زمینه دیده شده در هنگام بازرسی کارشناسان بوده که تذکر لازم به آنها داده شد.

بابائیان همچنین افزود:طبق مادۀ 688 قانون مجازات اسلامی هرگونه تهدید علیه بهداشت عمومی جرم محسوب شده و قابل پیگیری است که شهروندان در صورت مشاهدۀ چنین مواردی با شماره تلفن 36222605 تماس گرفته تا اکیپ بازرسی وارد عمل شده و اقدامات لازم صورت گیرد.

یکی از متصدیان این مراکز به شارنیوز گفت: به دلیل ارزان بودن و زود آماده شدن غذا اقبال مردم به استفاده از غذای آماده بیشتر شده است. وی همچنین در مورد ارزان بودن قیمت غذاها گفت: این امر به میزان استفاده از مواد لازم جهت پُخت غذا برمی گردد، به عنوان مثال در تهیۀ مرغ، رستوران ها یک مرغ را چهار قسمت میکنند، حال آنکه مراکز غذای آماده یک مرغ را به 8 قسمت تقسیم می کنند و دیگر اینکه غذای آماده مخلّفاتی همراه ندارد و اگر همراه داشته باشد هزینۀ آنها جداگانه حساب خواهد شد، علاوه بر آن مشتریان از مکان رستوران برای نشستن نیز استفاده می کنند. وی همچنین افزود بیشتر خانواده هایی که زن و شوهر (هر دو) شاغل هستند به غذای آماده روی می آورند همچنین شرکت ها و ادارات از مشتریان خاص این نوع غذاها هستند.این متصدی، درآمد و سود حاصل از آن را نیز مناسب دانست.

آیا سقز دچار “مک دونالدی شدن ” شده است؟

بدون شک این نوع ارائۀ خدمات تأثیرات بسزایی در سبک زندگی مردم و خانواده ها خواهد گذاشت که در این مورد دکتر خالد توکلی، جامعه شناس، میگوید: مک دونالدی شدن اصطلاحی است که “ریتزر” برای گسترش غذای آماده به کار می برد و آن را فرایندی میداند که در آن اصول رستورانهای غذای آماده بر جامعه حکمفرما میشود. مشتریان غذای آماده در یک تقسیم بندی کلی دو دسته هستند: مردم ساکن در سقز و مسافران بانه. مسافران بانه عمدتاً به دلیل ارزان و آماده بودن از مشتریان اصلی غذای آماده هستند اما مشتریان سقزی نیز که غذای آماده مصرف میکنند نیز با انتظارات متفاوتی از غذای آماده بهره می برند. برخی از آنها ارزان و آماده بودن این غذاها را می پسندند و برخی دیگر هزینه بیشتری صرف میکنند و غذاهای آماده مجلسی سفارش می دهند. در هر دو حالت این وضعیت نشان دهنده تغییر در سبک زندگی مردم است و به نوبه خود بر سبک زندگی مردم نیز تأثیر دارد بدین گونه که به تدریج مصرف بسیاری از غذاهای سنتی کاهش می یابد این کاهش تنوع غذایی موجب کارآمدی بیشتر خانواده و حتی تربیت فرزندان میگردد. علاوه بر این زنان با فراغت و کارایی بیشتری می توانند در بیرون از خانه کار کنند و نگرانی از بابت پخت و پز نداشته باشند. غذاهای آماده قابلیت محاسبه دارد و کمیت از کیفیت اهمیت بیشتری می یابد. در کل میتوان گفت که رستورانهای غذای آماده به گسترش عقلانیت به ویژه نوع صوری آن در خانواده و جامعه می انجامد.

کد خبر: 10671


۴ دیدگاه

 • شهروند
  شهروند: 9-28-2014 . 8:41 ق.ظ :

  لطفا بررسی کنید آیا این مرغ ها از تلفات مرغداریها تهیه می شود یا خیر؟

  پاسخ دهید

  • حەسەن ئەمینی
   حەسەن ئەمینی: 9-28-2014 . 9:14 ب.ظ :

   دەستیان خۆش بێت کە هەرزانی ئەخەنە سەقزەوە بەڵام بە چ قیمەتێ ئەو کرێکارانەی کە ئەو غەزای ئامادە سازئەکەن هەر هەموویان مانگی ٢٠٠ هەزارتمەن و ٢٥٠ هەزارتمەنیان پێ ئەدەن تکایە شارنیوز زەحمەتێک بکێشە بزانە چەند قەیرەکچی باوان وێران و بێوەژنی منداڵ دار لەوێ بەو پووڵە کار دەکات لەو بەرێزانە کە ئێستا ٣ شوعبەی داناوە لە شەهرەکی دانشگا و لە سیلۆ و لە هەوەڵی سەعدی بپرسن بزانن ئاشپەزخانەی بیمارستانیش بە قەراردادی شەفاهی واتە لە شیرکەتە بانەییەکەی گرتوەتەوە بەئیجارە بزانە ئەو پوولە نیوەی لەو کاریگەرانە دەگێرێتەوە یان نا ؟!کە یەکیان من بووم و مانگی ٩٤٥٠٠٠تمەن ئەچوە حەسابەکەم لە بانکی رەفای کارگەران کە دەبوا هەموو مانگێک دوای ئەوەی ئەچوومە بانک تەواویم وەربگرتایەت و دواتر نیوەی ئەو پووڵەم بدایەتەوە بەو بەرێزەی کە غەزای ئامادەی هەیەو لای کەسیش نەدەبوا قسەم کردبایە چون دەریان دەکردم و منەتیشیان ئەنا سەرم کە تۆ پێشتر ئێخراجی بویت ئیمە نەبێ کێ لێرە کارت پێ ئەدا کە ناچارەن ئاشپەزخانەی بیمارستانم بە جێ هێشتوەو ئیستا ولاتەو وڵات ئەکەم بۆ کار.

   حەسەن ئەمینی

   پاسخ دهید

   • فره ویژ
    فره ویژ: 10-8-2014 . 4:35 ب.ظ :

    بژی کاک حه سه ن.وته کانت زور به نرخن.هیوادارم له سه ر ئه و وته ی که خستانه به ر باس لیکولینه وه بکری.

    پاسخ دهید

   • فره ویژ
    فره ویژ: 10-7-2014 . 8:36 ق.ظ :

    در خصوص چرایی افزایش تعداد این رستورانها باید گفت که متأسفانه ما همیشه دنبال تقلید هستیم و در شهر ما اگر یک نفر شغلی را ایجاد نماید و با کلی هزینه و تبلیغات برای جذب مشتری آن را در شهر بشناساند،همان چند روز اول تنهاست و به زودی در گوشه و کنار شهر، همان شغل ایجاد می شود.بایستی مردم به جای تقلید به فکر نوآوری و پیشرفت باشند.

    پاسخ دهید