شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۱/۰۴/۱۴۰۱
یکشنبه، 28th سپتامبر 2014
10:28 ب.ظ
«نقدی بر بیانیه‌ی سه نفر از اعضای ستاد روحانی در سقز»

نه هر که سر بتراشد قلندری داند…

نویسنده ی مقاله
فرهاد امین پور

پس از انتشار یادداشت مشترک جمعی از فعالین سیاسی اصلاح‌طلب و تحلیل وضعیت حاکم بر مدیریت استان کردستان و هم‌چنین نقد دلایل به تأخیر افتادن تغییرات مدیریتی مورد نظر مردم شهرستان سقز، آقایان «عثمان کریمی» و «رئوف نادری» از اعضای دیرهنگام ستاد حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری و هم‌چنین آقای «نافع علایی‌نیا»، با انتشار بیانیه‌ای شدید‌اللحن به پاسخگویی برخواستند. آن‌ها با این توضیح که منظور از واژه‌ی «اصلاح‌طلب‌نما» در یادداشت اصلاح‌طلبان آن‌ها بوده‌اند به شیوه‌ای غیرقابل دفاع، به دفاع تمام قد از «محسن بیگلری» و «علی پرتوی» پرداخته و گروه سه نفره‌ی خود را اصلاح‌طلبان واقعی و اصلاح‌طلبان را نیز دروغگو و رهروان «جبهه‌ی پایداری» نامیدند. البته با فاصله‌ی چند روز پس از انتشار این بیانیه، آقای محمدعلی پرتوی نیز با ارسال نوشتاری شبه شاعرانه به سایت شارنیوز در صدد دفاع برآمد و با مبرا کردن خود از ابطال انتخابات مجلس ششم در حوزه‌ی انتخابیه‌ی سقز و بانه گفت که اگر چنین قصدی داشت لاجرم نمی‌گذاشت رقابت به مرحله‌ی دوم بکشد و در همان مرحله‌ی اول کار را تمام می‌کرد؛ ادعایی که سه بزرگوار قبلی نیز در بیانیه‌‌ی خود به آن پرداخته بودند. آقای پرتوی هم‌چنین با متهم کردن اصلاح‌طلبان به عدم ارتباط با جامعه و نداشتن تجربه‌‌ی مدیریت، خود را سرشار از فضیلت بی‌علاقگی به قدرت و غرق در عشق به مردم توصیف کرده بود.

در این جا قصد من نقد دفاعیه‌ی آقای پرتوی نیست چون معتقدم نوشته‌ی ایشان حاوی نکته‌ی قابل تأملی نیست به همین دلیل رویکرد این مطلب بیشتر ناظر به بیانیه‌ی سه بزرگوار عضو ستاد آقای روحانی است که از دوستداران و مدافعان آقای پرتوی نیز می‌باشند. دوستانی که نوشته‌ی به شدت آشفته و متناقض خود را که گویا پیش از انتشار، هفت اقلیم عشق‌ را نیز گشته، به عبارات و اصطلاحات توهین‌آمیز دیگری چون انحصارگرا، قدرت‌طلب، بی‌درایت، رانت‌خوار، عقده‌گشا، انتقام‌جو، ناجوانمرد، متوهم، منافق، کوک شده، شب‌نامه پراکن، تودهنی خور، بی‌اخلاق، رأی سوز و مسببان اصلی ابطال انتخابات مجلس ششم و ده‌ها توهین و اتهام دیگر نیز آراسته‌اند که البته از کسانی که خود را اصلاح‌طلب واقعی خوانده‌ و در ابتدای بیانیه از خداوند خواسته‌اند تا یاری‌شان کند که از دایره‌ی انصاف، ادب، اخلاق و شرافت خارج نشوند بعید و در مقایسه با محتوای نوشته‌شان طنزآمیز به نظر می‌رسد. ظاهراً این عزیزان از همان ابتدا بنا را بر مستجاب نشدن دعای خویش گذاشته‌اند.

به عنوان یکی از نویسندگان و امضا کنندگان یادداشت منتشره از سوی اصلاح‌طلبان لازم دیدم نظر علاقمندان به این موضوع و بزرگواران صادر کننده‌ی بیانیه و هم‌چنین جناب آقای محمدعلی پرتوی را به چند نکته جلب نمایم:

1. انتخابات مجلس ششم در سال 1378 علاوه بر این‌که نقطه‌ی عطفی در تاریخ سیاسی ایران بود و به تشکیل مجلسی ماندگار، قوی و عزت‌مند انجامید، تحول سیاسی قابل توجهی نیز در استان کردستان به وجود آورد که مهم‌ترین محور این تحول، حوزه‌ی انتخابیه‌ی سقز و بانه بود. همه‌ی ما به یاد داریم که رقابت نهایی میان آقایان خالد توکلی و محمدعلی پرتوی به سرعت به رقابتی میان طرفداران دو گفتمان سیاسی فعال در کشور (اصلاح‌طلبی و محافظه‌کاری) تبدیل شد که تا پیش از آن در کردستان از مرزبندی مشخصی برخوردار نبود. هم‌چنین این انتخابات به ظهور نسل جدیدی از فعالین سیاسی در سقز و بانه و به تبع در استان کردستان انجامید که تأثیرات عمیقی در عرصه‌ی تفکر و مشارکت سیاسی و بازاندیشی در نظام ارتباطی مردم کردستان با ساختار حاکمیت سیاسی برجای گذاشت. در این انتخابات یک نسل جوان، تحصیل‌کرده و نسبتاً سرخورده‌، با حمایت از آقای خالد توکلی، خود را در قامت یک جریان سیاسی جدید سازماندهی کرد و به مصاف کاندیدایی رفت که علاوه بر دو دوره حضور در مجلس، نماینده‌ و نماد نهادهای قدرت و مورد حمایت جناح محافظه‌کار و هم‌چنین شبکه‌ی گسترده‌ای از صاحبان پُست و مقام بود. با این وجود آن‌چه در نهایت پیروز شد اراده‌ی مبتنی بر تحول نسلی بود که اصلی‌ترین مطالبه‌اش تغییر مناسبات سیاسی غیرعادلانه، شفاف شدن عملکرد حاکمان، پاسخگویی قدرت و گسترش حقوق و آزادی‌های جامعه بود. اگرچه این جریان در ظاهر با ابطال غیرعادلانه‌ی انتخابات سقز و بانه، به صورت موقت سرکوب شد اما نه مرزبندی سیاسی یادشده از بین رفت و نه نسل تحول‌خواه برآمده از این رویداد سیاسی راه و مطالبه‌ی خود را به فراموشی سپرد. همه‌ی شما بزرگوارانی که اکنون و تحت تأثیر تغییر فضای موجود، خود را اصلاح‌طلب می‌خوانید به خوبی آگاهید که این جریان پس از انتخابات سال 78 و تمامی سال‌ها و مناسبات پس از آن، فشارها و محدودیت‌های بسیاری را از سر گذرانده و با موانع و مشکلات فراوانی روبرو شده‌، اما حتی یک لحظه نیز در درستی راه خود که اصلاح و پاسخگو کردن قدرت و تلاش برای بهبود مناسبات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه است دچار تردید نشده‌است. هم‌چنین می‌دانید که بعد از انتخابات مجلس ششم، تقابل میان اصلاح‌طلبی و تمامیت‌خواهی در استان کردستان در مناسبت‌های سیاسی متعدد و در رأس آن‌ها انتخابات، به رغم حذف و ردصلاحیت گسترده‌ی نیروهای اصلاح‌طلب همواره ادامه داشته‌است.

حال که بعد از یک دهه ایستادگی و پافشاری باورمندان به این گفتمان، یک دولت اعتدالگرا و نسبتاً اصلاح‌طلب به قدرت رسیده‌است با چه توجیهی می‌خواهید نمادهای شکست خورده‌ی گفتمان یادشده را آن‌هم درست در شهری که دو بار دست رد به سینه‌اش خورده است با جعل و تحریف عناوین اصلاح‌طلب و اعتدال‌گرا و معترض به ستم قومی و مذهبی به عرصه‌ی مدیریت بازگردانید و با بی انصافی کامل اصلاح‌طلبان را عامل اصلی ابطال انتخابات 78 معرفی کنید و برای تطهیر و تبرئه‌ی تمامیت‌خواهان دلایل واهی بتراشید؟ آیا با نادیده ‌انگاشتن چنین تاریخی که خاطره‌ی یک نسل از فعالین سیاسی و اجتماعی دو شهر سقز و بانه را جریحه‌دار نمود نباید به صداقت و حسن نیت شما شک کرد؟ راستی شما بزرگواران که فکر می‌کنید تنها با حضور در آخرین روزهای یک کارزار انتخاباتی اصلاح‌طلب شده‌اید آن‌هم در زمانه‌ای که اعتدالگرا و اصلاح‌طلب بودن به سبک شما هزینه‌‌ای ندارد، تاکنون مشکلاتی مانند رد صلاحیت، محکومیت و بازداشت، ممنوعیت از تحصیل، ممنوعیت از تدریس، ابطال انتخابات و ایجاد مشکل برای کارهای عادی‌تان را تجربه کرده‌اید؟ بعید می‌دانم چون خوشبختانه حداقل دو نفر از شما در فضای مدیریت احمدی‌نژادی قبلی و فعلی حاکم بر سقز نیز از پُست‌های مشاور فرمانداری و معاونت یکی از نهادهای اداری و رانت¬های متعدد بهره‌مند بوده و هستید.

2. پرسیده‌اید که اگر آقای پرتوی و نزدیکانش توانایی ابطال انتخابات مجلس در حوزه‌ی انتخابیه‌ی سقز و بانه را داشتند چرا در همان دور اول رقابت‌ها و با وجود اختلاف تنها چند صد رأی، با ابطال یک یا دو صندوق کار را تمام نکردند تا انتخابات به دور دوم کشیده نشود؟ پرسشی به ظاهر طلایی که آقای پرتوی نیز در دفاعیه‌ی خود به آن اشاره کرده‌اند. ابتدا باید عرض کنم که هنوز هم فشارهای اعمال شده از سوی برخی از وابستگان ستاد آقای پرتوی را در دقایق اولیه‌ی پایان شمارش آرا برای تمام کردن کار در همان دور اول به یاد داریم که راه به جایی نبرد، چون خوشبختانه انتخابات توسط یک دولت اصلاح‌طلب برگزار می‌شد که قاطعانه از تک تک آرای مردم محافظت کرد و به چنین وسوسه‌های مسبوق به سابقه‌ای اجازه‌ی بروز و ظهور نداد و در برابر آن ایستاد. پس لطفاً منت ناتوانی خود را بر دوش مردم نگذارید. اما تیم بازنده‌ی آقای پرتوی که برای اولین بار در برابر نهادهای اجرایی تیغ‌شان کُند شده بود از نفوذ دیرینه‌ی خود در نهادهای دیگر استفاده کرد. هنوز هم تلاش‌های سازماندهی شده‌ی بسیاری از نزدیکان آقای پرتوی و اعضای ستاد ایشان که با قرآن‌های بر نیزه به پایتخت رفتند و از برنده‌ی انتخابات چهره‌ای خطرناک، مخالف با امنیت ملی و مصالح عمومی، سکولار و ضد دین ترسیم کردند و بهانه‌های لازم برای ابطال انتخابات سقز و بانه را فراهم نمودند زبانزد خاص و عام است و تا مدت‌های مدید، آشکارا به این پیروزی و جلوگیری از راهیابی خالد توکلی به مجلس افتخار می‌کردند. ادعای شما بزرگواران که با نادیده گرفتن دعای ابتدایی بیانیه‌ی خود، مسئولیت ابطال انتخابات سقز و بانه را بی‌محابا به دوش اصلاح‌طلبان می‌گذارید، از یک بی‌انصافی و اخلاق‌گریزی عمیق سرچشمه می‌گیرد. به‌راستی با چنین اتهامی می‌خواهید دل چه کسانی را به دست بیاورید؟

3. این سه بزرگوار در قسمت‌های دیگری از بیانیه‌ی خود ضمن حمایت از محسن بیگلری نماینده‌ی سقز و بانه در مجلس، اصلاح‌طلبان را به برخورد دوگانه با ایشان و تلاش برای قدرت‌طلبی متهم کرده‌اند. کسانی که از نزدیک در جریان دیدارهای اصلاح‌طلبان با نماینده‌ی مجلس و مدیران استان قرار دارند (از جمله خود همین دوستان) به نیکی می‌دانند که این دیدارها با حفظ کامل مواضع اصلاح‌طلبانه، حفظ رویکرد انتقادی و بدون حتی یک مورد درخواست شخصی و گروهی بوده‌است. اتفاقاً آقای بیگلری و مدیران استان همواره از اصلاح‌طلبان به خاطر داشتن نگاه انتقادی در گفتگوها گله می‌کردند که دوستان صادر کننده‌ی بیانیه، خود نیز به صورت متناوب و مستقیم در این دیدارها حضور داشته و می‌توانند به درست یا غلط بودن این واقعیت شهادت بدهند. من نیز برای نمونه به همان جلسه‌ای با آقای بیگلری اشاره می‌کنم که به‌ناگاه یکی از شما بزرگواران ذوق‌زده شد و از سجایای آقای نماینده گفت و به نصایح نکرده و نداشته‌ی خود به اصلاح‌طلبان در مورد پرهیز از قدرت و پُست اشاره کرد تا شاید نظر جناب نماینده را نسبت به خود جلب نماید، که همان‌جا نیز با پاسخی درخور و شایسته مواجه شد. البته در ادامه نگفته‌اید که اصلاح‌طلبان را به دوری از کدام قدرت و کدام پُست توصیه می‌فرمودید؟ پیشنهاد می‌کنم تمامی پُست‌های امضا کنندگان یادداشت اصلاح‌طلبان را در طول عمرشان جمع بزنید و با پُست‌های مدیریتی یک نفر از خودتان مقایسه فرمایید سپس وجدان‌تان را قاضی کنید و ببینید شما صلاحیت توصیه و نصیحت در مورد پرهیز از پُست و قدرت به ما را دارید؟ اگر مانند دیگر موارد فراموش نکرده‌ باشید در همان جلسه قاطعانه به آقای بیگلری گفته شد که نماینده‌ی مجلس بر اساس قانون حق دخالت در عزل و نصب‌های دولتی را ندارد مگر آن‌که این کار در راستای رأی و خواست مردم باشد. اصلاح‌طلبان در ارتباط با رأی اعتماد به وزیران دولت روحانی نیز از آقای بیگلری همان چیزی را خواستند که ایشان در ماه‌های اول پس از انتخابات به آن تظاهر می‌کردند، یعنی همراهی و همگامی با دولت جدید. هنوز هم بیشتر مردم سقز و بانه بنرهای رنگی بزرگ با عکس‌های به‌زور چسپیده‌ی ایشان به عکس آقای روحانی را به یاد دارند که با چه حرارتی به رئیس‌جمهور منتخب تبریک گفته بود. اما متأسفانه رفتارهای بعدی و اغلب متناقض ایشان خصوصاً در جریان استیضاح وزیر علوم ثابت کرد که این نماینده‌ی محترم هیچ تعاملی با دولت روحانی نداشته و بیشتر تمایل دارند تا با دخالت‌های مستقیم و سهم‌خواهی در جریان انتصاب مدیران دولتی، منویات گروه‌های تندروی چون «جبهه‌ی پایداری» را پیگیری کنند و زمینه‌های لازم برای پیروزی خود در انتخابات آینده‌ی مجلس را فراهم نمایند.

از سوی دیگر حمایت ایشان از آقای پرتوی برای فرمانداری سقز و حمایت مشترک و احساسی شما بزرگواران صادر کننده‌ی بیانیه از آقایان پرتوی و بیگلری به خوبی نشان داد که همگی به یک گفتمان سیاسی و اجتماعی مشترک تعلق دارید. گفتمانی که به پیروی از آن آقای پرتوی در مجلس چهارم محمدعلی نجفی را استیضاح می‌کند و آقای بیگلری در مجلس نهم فرجی‌دانا را. گفتمانی که به این آقایان حق می‌دهد فرمانداری و مدیرکلی و معاونت و مسئولیت‌های اداری و دانشگاهی را به حلقه‌ی دوستان و نزدیکان‌شان بسپارند و در جزئی‌ترین امورات اداری و استخدامی دولت به غیر از مسئولیت واقعی نمایندگی‌شان دخالت کنند. گفتمانی که بر اساس آن همه‌ی حقوق‌ این بزرگواران محفوظ است و همواره از تمامی فیلترها عبور می‌کنند و عزیزان پیاده‌نظام نیز برایشان افسانه‌های صداقت و شجاعت و بی‌اعتنایی به قدرت و مبارزه با ستم ملی و مذهبی می‌سرایند و ما را که تحت تأثیر رویکرد و عملکرد مبتنی بر حذف همین گفتمان، هرگز هیچ مسئولیتی نداشته‌ایم و مرتباً از حقوق ابتدایی خود محروم شده‌ایم به قدرت‌طلبی و سهم‌خواهی محکوم فرمایند. گفتمانی که همواره از ارائه‌ی برنامه‌ی مدون و مشخص کاری عاجز و دستیابی به رأی را در اتکا به هویت انتسابی و ایجاد اختلاف میان مردم شریف سقز و بانه جستجو می‌کند. همه می‌دانیم که آقای علی پرتوی با برخورداری از کم‌ترین مدارج علمی و سوابق تحصیلی بیش از 20 سال در سطوح نسبتاً عالی حاکمیت (نمایندگی مجلس و فرمانداری و…)حضور داشته و اکنون شما در بیانیه‌ی تاریخی و ماندگارتان فرموده‌اید: «ایشان لیاقت پست‌هایی بسیار فراتر از فرمانداری یک شهرستان را داشت اما این هم از جمله مظلومیت‌های قومی و مذهبی است که باید به چنین افرادی توجه درخور نشود». در مقابل اما حذف شدگان دارای عالی‌ترین مدارج علمی و سوابق تحصیلی را قدرت‌طلب و جویای پُست می‌نامید. با چنین نگاهی، در واقع ما باید از شما بپرسیم که به راستی از کدام تیره‌اید؟! اگر ما نیز در پی پُست و مقام بودیم اینگونه «مصلحت‌طلبی» را بر «اصلاح‌طلبی» ترجیح داده و در یادداشت‌مان جانانه از چند نفر افسانه می‌ساختیم.

4. در آخر بیانیه‌ از خطر باز شدن قفل سینه و هویدا شدن اسرار سخن گفته‌اید. از همین‌جا از شما می‌خواهم هر آن‌چه می‌دانید بگویید و ما را با توسل به روش‌های محفلی نترسانید که نه با این تهدیدها هویت انتقادی‌مان را فرو می‌گذاریم و نه چیزی برای پنهان کردن داریم. به عبارت دیگر آسوده‌ خاطریم چون بزرگواران دیگری هم هستند که همواره ما را رصد می‌کنند.

و اما در پایان، چند سئوال کوتاه و روشن که امیدوارم به پاسخ آن‌ها بیندیشید: به نظر شما مردم کردستان چرا به صورت گسترده در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند؟ آن‌ها می‌خواستند چه چیزی را تغییر دهند؟ به نظر شما مصادیق تغییرات مدیریتی مورد نظر مردم کردستان و از جمله مردم سقز کسانی چون آقای پرتوی بودند؟

تو بندگی چو گدایان به شرطِ مُزد مکن    که خواجه خود روش بنده‌پروری داند

غلام همت آن رندِ عافیت ‌سوزم          که در گداصفتی، کیمیاگری داند…
والسلام

کد خبر: 10685


۶۶ دیدگاه

 • معلم
  معلم: 9-29-2014 . 1:01 ق.ظ :

  دستتون درد نکنه آقای امین پور. هم مثل همیشه عالی بود هم پاسخ محکمی بود به این بزرگواران.

  پاسخ دهید

  • هاوری
   هاوری: 9-29-2014 . 1:01 ق.ظ :

   سلاوت لی بی کاک فه رهادی به ریز هه ر له خوت جوانه نوسین و جواو دانه وه هه ر له ئه وه لو دیار بو ئه م دوستانه دوستی له دوشمن خرابترن پیم وایه هه ر به م بونه وه بو که بریک له دوستان له ستادی روحانی بران و نه یان توانی له گه ل ئه و شه رایه ته ساز یان بی پیم وایه کار وباری مالپه ره که ی شار نیوزیش خه ریکه وای لی دی به ئومیدی داهاتویکی روون و هاتنه وه ی دوستانی لاو و یه ک ده ست بو لاتان

   پاسخ دهید

   • سابیر
    سابیر: 9-29-2014 . 1:05 ق.ظ :

    زور جوان بوو. ده‌ستان خوش بیت. به‌مه ده‌لین نووسینیکی پته‌و و ریک و پیک. به‌لکوو ئه‌و دوستانه‌ش وا له کومینته‌کاندا ده‌یانگوت ئیمه هیچ نازانین توزیک فیر بن.

    پاسخ دهید

    • کوێخا
     کوێخا: 9-29-2014 . 1:17 ق.ظ :

     ده‌ک ده‌ست و چاوت خۆش بێت کوڕه خۆ دیقمان کرد.

     پاسخ دهید

     • سقز
      سقز: 9-29-2014 . 1:23 ق.ظ :

      به نویسنده خسته نباشید میگویم که چنین قوی و با استدلال دست آقایان را رو کرده است. میخواهم عرض کنم که نگران نباشید چون هیچ کس حرفهای این دوستان را باور نمیکند و با این حرفها فقط خودشان را آرم میکنند.

      پاسخ دهید

      • محمدرسول
       محمدرسول: 9-29-2014 . 7:14 ق.ظ :

       سلام برشمادوستان گرامی مو نه نظام شما را اصلاح طلب می شناسند ی خواهم بگویم قضیه. شما خودخواندگان اصلاحات مثل همان پیرزن گدایی است که گدایی می کردوصرف چیزهای دیگر می کردودرنهایت. دید که فقط خستگی برایش مانده حال می خواهم بگويم نه شما اصلاح طلب هستید و نه نظام هم شما رااصلاح طلب میداند شماخوب خود را میشناسیدکه دنبال چه هستید درودبرافکارتون

       پاسخ دهید

       • احمد
        احمد: 9-29-2014 . 7:31 ق.ظ :

        سرورعزيز جناب اقاى امين بور اميدوارم خويشتن دارى فرماييد هم حضرتعالى وهم ساير دوستان ديكر وهم جناح مخالف فكرى زيرا ملت كرد شماعزيزان رامفت بدست نياورده است تامفت دجار دغدغه فكرى نماييد بخدا اكر اينجنين ادا مه دهيد هر دو طيف مردم رااز خود مى رنجانيد شما ها ظاهرا اختلا ف برسر قدرت راداريد مردم درانتخات اينده مجلس إب را روى اين اتش خواهند ريخت

        پاسخ دهید

        • بهمن
         بهمن: 9-29-2014 . 8:51 ق.ظ :

         با سپاس فراوان از جوابیه شما

         پاسخ دهید

         • بهمن
          بهمن: 9-29-2014 . 9:04 ق.ظ :

          متاسفم براي گفتمانتان كه چيزي جز عقب ماندگي و از دست رفتن زمان را به همراه ندارد ترا بخدا ديگر از بازي با واژگان و خود را حق بجانب جلوه دادن دست برداريد

          پاسخ دهید

          • عزیز
           عزیز: 9-29-2014 . 9:15 ق.ظ :

           سلام قابل توجه هر دو گروه……..اگر حقیقت را بخواهید مردم سقز حرف و نوشته هیچکدام از این دو گروه را قبو ل ندارند پس لطفا” حودتان را خسته نکنید چون مردم آگاه سقز وکیل و وصی نمی خواهند وخودشان رئس جمهور ونماینده را انتخاب کرده اند نه با توصییه شما ها !!!! پس نه خودتان را گول بزنید ونه مردم را …..با تشکر

           پاسخ دهید

           • صادق
            صادق: 9-29-2014 . 10:10 ق.ظ :

            تو بندگی چو گدایان به شرطِ مُزد مکن
            که خواجه خود روش بنده‌پروری داند
            به نظر بنده بيت فوق الذكر شايسته خودتان است كه متاسفانه به ناحق درحق ديگران بكاربرده ايد.با اين الفاظ زيبا وشاعرانه درجريان انتخابات هم توانستيد عده اي از مردم را درآن مقطع با خودهمراه كرده وجو انتخابات را برهم بزنيد.بنده زياد نمي خواهم مثل جنابعالي فلسفه بافي كرده و خودرا مظلوم جلوه دهم.فقط ميدانم عزت دست خداست ،به زور وبدون مشيت و مصلحت الهي هيچ كاري در مسيردرست خود قرار نميگيرد.به زور كه نميشود نماينده و فرماندار شد وهمه چيز هم مدرك دانشگاهي نيست.بهترين معيار اين آشوب سياسي امروز نظر و خواست مردم است.چراازمراجعه به نظر مردم كوچه وخيابان در مورد آقاي پرتوي ميترسيد،همين مردمي كه به گفته شما هدف از حضورشان تغيير در مسوليتها به نفع اصلاح طلبان بود.آري همين مردم در كوچه و بازار ومساجد و نشستهاي خود شور و خوشحالي خودرا از آمدن پرتوي به خوبي و به دور ازريا و تملق سياسي نشان داده اند.شما آنقدر مغرور وخودخواه هستيد كه بيانيه آقاي پرتوي را جاي تامل نميدانيد.به گفته خودتان جوانان حامي و دولت اصلاح طلب كه داشتيدپس چرا نتيجه دلخواه عايدنشد.چونكه دروغ هاي انتخاباتي عمركمي دارد و خيلي زود مردم به مرام و نيت دروني اشخاص پي خواهند برد.بنابراين برخلاف نظر جنابعالي كه پيام آقاي پرتوي رادرك نكرده ايد بيانيه شما جاي بسي تامل دارد.مدرك دانشگاهي لازم است ولي كافي نيست.مردم به كسي راي ميدهند كه به آنها خيانت نكند ،صداقت پيشه ،توانمند ،مديروبا ايمان راسخ باشد.آيا اين معيارها براي مردم مهم است يا گرايش سياسي ؟آنهم در استان كردستان كه هرروز رنگ جناحهاي سياسي در حال تغيير و دگرگوني است.آقاي پرتوي را همه به خوبي ميشناسيم و ميدانيم درمورد خود هيچگاه متوسل به رانت و مداخلات سياسي نخواهد شد ودر اين جريان هم خودايشان پيگير پست فرمانداري نيستند زيرا آنقدر روابط سياسي دارند كه تير خلاص را بزنند.بنابراين نيازي نيست آنهمه گريبان پاره كنيد زيرا خودشان با اين اوصاف چندان تمايلي ندارند.شما هم كه اينهمه مدرك دانشگاهي رديف كرده ايد،دولت هم اصلاح طلب،پس به فكر خودتان باشيد تا قبل از اينكه دير بشه يكي از شما را در پستهاي دولتي ببينيم وآرزو به دل نمانيد.انشا..

            پاسخ دهید

            • ارسلان
             ارسلان: 9-30-2014 . 6:16 ب.ظ :

             خوب است شما دوستان آقای پرتوی تا دهن باز میکنید خودتان را معرفی میکنید ، به این جمله خودتان توجه کنید
             ،،آقای پرتوی را همه به خوبی میشناسیم و میدانیم درمورد خود هیچگاه متوسل به رانت و مداخلات سیاسی نخواهد شد ودر این جریان هم خودایشان پیگیر پست فرمانداری نیستند زیرا آنقدر روابط سیاسی دارند که تیر خلاص را بزنند ،،
             واقعا که ….

             پاسخ دهید

            • عرف-فرمانداري
             عرف-فرمانداري: 9-29-2014 . 10:12 ق.ظ :

             بسيار زيبا بود جناب آقاي امين پور؛ ولي متاسفانه مردم سقز عليرغم حضور پرشور در انتخابات رياست جمهوري هنوز سهمي از تغيير دولت عايدشان نشده است.مردم سقز با حضور خود نشان دادند كه خواهان تغيير شرايط كنوني هستند نه دوباره حضور انسانهاي تاريخ گذشته كه حضور آنها هميشه مورد انتقاد مردم بوده است.مردم خواهان حضور افراد تحصيل كرده به اتخابات مجلس و … پست هاي مديريتي هستند.متاسفانه در دوره هاي اخير در اكثر شهرهاي ايران كه خود شاهد چندين شهر مي‌باشم نمايندگان مجلس با نفوذ و فشار به دولت جهت تحميل كردن فرمانداران و روساي ادارات در حوزه هاي انتخابيه خود مي خواهند بيشترين نفوذ را در انتخابات پيش رو داشته باشند.لازم به ذكر است ترفند نمايندگان محترم جهت فشار به دولت اعتدال و محقق شدن اين امر فشار به وزيران و استيضاح آنها بوده تا از اين طريق بتوانند بيشترين سهم خواهي را از دولت داشته باشند.با آرزوي موفقيت براي اعتدال و ميانه روي

             پاسخ دهید

             • ايراني
              ايراني: 9-30-2014 . 1:47 ب.ظ :

              آقا يا خانم محترم . اين نمايندگاني كه شما از انها اينطور نام مي‌بريد مثل اينكه توسط همين مردم انتخاب شده اند . از كره مريخ كه نيامده اند . پس نظراتشان قابل احترام است . هرچند باب طبع شما و آن تحصيلكرده‌هاي اصلاح طلب نما نباشد.
              بزرگي مي‌گويد: مردها را شجاعت به جلو می راند و زنها را حسادت

              پاسخ دهید

              • عرف-فرمانداري
               عرف-فرمانداري: 10-7-2014 . 8:49 ق.ظ :

               دوست عزيز؛اين نمايندگان خودتان بهتر ميدانيد كه هيچ رقيبي نداشته اند كه باهاش رقابت نمايند و مردم نيز چاره اي جز رأي دادن نداشته اند و اگه به قول شما اين اصلاح طلب نماها اگر رد صلاحيت نميشدند به نظر شما نتيجه اش چيزي غير اين نبود؟؟؟؟؟؟؟
               ولي متمأ باشيد مجلس بعدي مجلسي متفاوت تر خواهد بود.

               پاسخ دهید

             • هورام
              هورام: 9-29-2014 . 10:25 ق.ظ :

              حرفات درسته ، ولي اين جنگ و دعواس سياسي شما آقايان كه هر دو سر قدرت مي جنگيد براي جوانان بي پشتيبان سقزي كار و زندگي نميشه – به جاي اون گفت و من گفتم بياين طرحي نو دراندازين —- بسته ديگه تو رو خدا

              پاسخ دهید

              • دیدبان سقز
               دیدبان سقز: 9-29-2014 . 10:45 ق.ظ :

               سلام آقای پیاده نظام(امین پور) شماکه خودتان از الفاظ بیانیه ۳ نفره شکوه کرده ایدچراخودنیزاردایره انصاف بیرون رفته والفاظ دیگری عنوان نموده اید پس اگر نویسندگان بیانیه اول ودوم ول معطل باشندجنابعالی هم مانندآنها…../ علی ایحال بهتراست بدانیداصلاح طلبی درچهارچوبه حاکمیت است واگرکسی غیرازاین درسردارد واقعا ول معطل است بنابراین همچنانکه قبلا عرض شدبجای نزاع بی سرانجام دست بدست هم دهیدبه مهر سقزخویش راکنیدآباد جان برادرزمان به سرعت سپری میشود.

               پاسخ دهید

               • مجنون 258
                مجنون 258: 9-29-2014 . 11:16 ق.ظ :

                كاك فرهادجان
                درود بر شرافت و جوانمردي ات
                درود بر قلم روان و صادقت
                من در بعضي موارد ديگر شايد با شماعزيزان اختلاف نظرهايي سطحي داشته و يا دارم ولي براستي اين يكي رو گل كاشتي.

                پاسخ دهید

                • سقزی
                 سقزی: 10-1-2014 . 6:18 ب.ظ :

                 چشم جناب مامه خه مه
                 خیلی ازت گله مندیم سایت ما نمیای
                 ما که همه گوش بفرمانیم ولی خب دیگه این جماعت روشنفکر سقزی حسابشان از همه جداست

                 پاسخ دهید

                • هاوشارییکی خوتات
                 هاوشارییکی خوتات: 9-29-2014 . 12:19 ب.ظ :

                 سلام و درود به گردانندگان شارنیوز
                 در میان تعداد قابل ملاحظه ای از کاربان این گلایه هست که شما نظراتی را که حاوی انتقاد یا سئوال از … باشد نمی گذارید. که اگر این کامنت را نیز اگر حذف کنید خود می تواند یکی دیگر از همان ادعا ها باشد .
                 به نظر نگارنده دادن و انتشار بیانیه با مضامینی که در سایت آمده خود به شدت بیانگر انشقاق اصلاح طلبان و مخصوصا فعالین ستاد آقای روحانی می باشد در صورتی که اگر چنین اختلاف نظر و تضاد آرا هم وجود داشته باشد که وجود دارد می توانست در فضای صمیمی و گفتگوهای خصوصی حل و فصل گردد تا باعث دلزدگی و بی اعتمادی مردم و رای دهندگان نگردد.
                 و اما در خصوص اصل هردوبیانیه ، هر دو بیانیه ضعیف ،به نوعی در برگیرنده ی فرافکنی و همدیگر را متهم کردن و توپ را به زمین طرف انداختن است و ای کاش چنین نمی کردید وچه بخواهید و چه نخواهید آغاز کننده ی ماجرا بیشتر مقصر است .
                 اولا وقتی بیانیه صادر می شود مشخصا باید اسامی امضا کنندگان در زیر آن درج شده باشد که هر دو طیف این کا را نکرده اند
                 ثانیا بیانیه باید بیان کننده ی حقایق باشد که هر دو بیانیه فاقد این ویژگی است و فقط خود را تبرئه و دیگری را متهم نموده اید .
                 ثالثا ای کاش در بیانیه ی دوم از آقایان بیگلری و پرتوی دفاع نمی گردید چرا که هیچ کدام به دلیل زنده بودن و دسترسی به رسانه امکان دفاع از خود را دارند
                 واما در خصوص مطلب آقای مین پور بهتر بود :
                 الف – همچنانکه اسامی امضاکنندگان بیانیه ی دوم را آورده اید اسامی امضاکنندگان بیانیه ی اول را نیز می آوردید تا :
                 1 – کابران هر دو طیف را با هم مقایسه کنند 2 – میزان صداقت و اصلاح طلب بودن و فرصت طلب بودن هر دو طیف را به محک پرسش بگذارند و طبیعتا پس از پرس و جو حق قضاوت را برای خود قائل شوند.
                 ب – ضمن اینکه در جای جای مطلب از واژه های بسیار دوستانه همچون عزیزان و بزرگواران و از این قبیل تعارفات استفاده نموده اند که جای تقدیر و تشکردارد اما دربعضی جاها عنان از کف داده واین مطلب در خلال متن کاملا خودرا نمایان کرده است ازجمله :
                 1 – طیف مقابل را اعضای دیر هنگام ستاد آقای روحانی می نامند درحالیکه اصلا چنین نیست
                 2- در متن از واژه های بسیار تند و بی پرده سخن رفته و ادعا می شود که این واژه هارا طرف مقابل به کار برده است درحالی که هر کس می تواند به بیانیه ی آنان مراجعه کند و ببیند که اینطور نیست .
                 3 – امضا کنندگان بیانیه را مدیران دوره ی احمدی نژاد معرفی کرده است درحالی که آقای نادری در دوره ی اصلاحات رئیس آموزش و پرورش سروآباد و دیواندره بود نه دردوره ی احمدی نژاد و آقای کریمی هم دردوره ی احمدی نژاد مدیر مدرسه بوده و نه چیز دیگر و آقای علایی نیا را صد البته مطمئن نیستم ولی نشنیده ام رئیس اداره ای باشد
                 4 – امضا کنندگان بیانیه اول باوجود نامشخص بودن اسمهایشان را می توان از قرائن حدس زد که عبارتند از ،آقایان خالد توکلی ، احمد عزیزی ، فرهاد امین پور ، جمال توپچی و عرفان شریفی . شمارا به خدا اگر روزی قرار باشد که شما حق انتخاب داشته باشید و برای مسئولیتی از میان آقای رئوف نادری و جمال توپچی یکی را انتخاب کنید ومعیار ضابطه باشد و نه رابطه شما را به خدا کدام یک لایق اند؟
                 و در پایان لازم است گفته شود که آقای احمد عزیزی از بد روزگار در این لیست قرار دارد وهمه ی مردم ایشان را به خوبی می شناسند و از هیچ رانت سیاسی و اقتصادی نه در دوران اصلاحات و نه پیش و بعد از آن برخوردارنبوده و اگر مسئولیتی هم داشته انتخابی بوده و نه انتصابی و تنها پشتوانه اش رای مردم بوده است . و صد البته به معنی این نیست که ایشان هر سه نفر طیف مقابل را قبول دارد بلکه تنها دو نفر ازآنها را قبول و ازآن یکی تبری می جوید

                 پاسخ دهید

                 • ریبوار
                  ریبوار: 9-29-2014 . 1:02 ب.ظ :

                  آقای امین پور
                  با شناختی که از آقای نادری دارم، ایشان فردی بسیار سالم و صادق و خوش فکر و با شخصیت هستند و با شما و … قابل مقایسه نیستند. بقیه را خوب نمی شناسم و قضاوتی هم نمی کنم.

                  پاسخ دهید

                  • یک شهروند
                   یک شهروند: 9-29-2014 . 1:46 ب.ظ :

                   دست مریزاد آقای امین پور
                   یکی باید جواب این اصلاح طلب نماها (شما بخوانید مصلحت طلب ها) را میداد . بعضی ها خودشون هرکاری از دستشون برمیومد انجام دادن و سعی داشتن یکی از معروفترین اصلاح طلب های استان رو در انتخابات مجلس رد صلاحیت کنن ، الان میرن باهاش عکس میگیرن و خودشونو اصلاح طلب معرفی میکنن (یکی از همین سه نفر – ولی شما نشنیده بگیرید)
                   یه عبارت خیلی خوب برای امثال ایشون توی ذهنم هست ولی ادب و اخلاقم اجازه نمیده بیانش کنم ، میسپریم به ذهنیت خوانندگان عزیز

                   پاسخ دهید

                   • رحمت
                    رحمت: 9-29-2014 . 2:25 ب.ظ :

                    متاسفم … درزمان قدرت گیری اصولگرایان جزء جبهه متحد اصولگرایان بود ومرتب در جلسات حضور داشت وحالا هم درزمان قدرت گیری اصلاح طلبان جزأگروه آنان است وباندعلایی نیا ونادری و…از دوستان نماینده قبلی حیدری بودند چرخ روزگار میچرخدووابستگان تغییرومحور چرخش راعوض می کنند.

                    پاسخ دهید

                    • شفاف
                     شفاف: 9-29-2014 . 2:28 ب.ظ :

                     من فکر میکنم این بحثها به روشن شدن مسایل بسیاری کمک میکند. مثلا در حال حاضر بسیاری از شخصیتهای جمهوری اسلامی که در دوران جنگ ایران و عراق حضور داشته و مسئولیتی بر عهده داشته اند در مورد زوایای جنگ صحبت کرده و نظرات مختلفی دارند که باعث میشود مردم اطلاعات دقیق تری داشته باشند. این بحث هم به نظر من از این لحاظ مهم است که به روشن شدن تاریخ ما کمک میکند. تحلیل نویسنده به نظرم جالب بود. از شارنیوز هم سپاسگزارم.

                     پاسخ دهید

                     • باران
                      باران: 9-29-2014 . 2:32 ب.ظ :

                      اگر از میزان عصبانیت کم میشد مطلب جالبی بود ولی نویسنده محترم ظاهرا نتوانسته عصبانیتش را کم کند. از دست اندکاران این سایت فعال و باانگیزه ممنونیم. خسته نباشید.

                      پاسخ دهید

                      • ماموستای قوتابخانه
                       ماموستای قوتابخانه: 9-29-2014 . 2:37 ب.ظ :

                       کاکه داواتان لیده‌که‌م کوتایی بینن به شه‌ره. به‌راستی ئیمه پیویستمان به یه‌کگرتوویی هه‌یه. ئه‌و قسه ناخوشانه‌ی که ئه‌و سی به‌ریزه له نووسراوه‌که‌ی خویاندا هیناویانه و لیره‌دا ئاماژه‌ی پیکراوه ته‌نیا سووکمان ده‌کات و هیچی‌تر. ئه‌لبه‌ت ئه‌م بابه‌ته‌ش تووره‌یی و ناخوشی زوری پیوه‌یه. من خوم له باری سیاسییه‌وه لایه‌نگری ئه‌م نووسراوه‌و هه‌روه‌ا نووسراوه‌که‌ی یه‌که‌می ریفورمخوازانم به‌لام ئه‌م هه‌موو تووره‌یی و تیکچوونه به باش نازانم. داوا ده‌که‌م با ته‌واو بیت.

                       پاسخ دهید

                       • کاکی خوم
                        کاکی خوم: 9-29-2014 . 2:46 ب.ظ :

                        من کارم به باری سیاسی شته‌که‌وه نیه به‌لام له‌ دوای نووسراوه‌ی ئه‌و به‌ریزانه‌ش وتم نووسراوه‌کان جیاوازن له هه‌موو باریکه‌وه. وه‌للاهی با ئه‌و براده‌رانه ئه‌مه بخویننه‌وه‌و برون فیری نووسین ببن. ده‌ست و چاوی نووسه‌ر خوش بیت. زور ریک و پیک و جوان نووسراوه.

                        پاسخ دهید

                        • نزاکت
                         نزاکت: 9-29-2014 . 2:48 ب.ظ :

                         مقاله ای خوب قوی و جالب بود. خسته نباشیدو آرزوی موفیقیت.

                         پاسخ دهید

                         • ابوبکر
                          ابوبکر: 9-29-2014 . 4:06 ب.ظ :

                          ﺳﻼﻡ
                          ﻣﺪﺍﺭﺝ ﻋﻠﻤﯽ ﻭ
                          ﺳﻮﺍﺑﻖ ﺗﺤﺼﯿﻠﯽ ﺍﮔﺮ ﮐﻪ ﺑﺎ
                          ﺗﺪﯾﻦ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﻧﺒﺎﺷﺪ ﺧﺎﻧﻤﺎﻥ ﺑﺮﺍﻧﺪﺍﺯ ﺍﺳﺖ
                          ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﺩﺭ ﺍﻧﺘﺨﺎﺑﺎﺕ ۷۸
                          ﻋﺪﻩ ﺍﯾ ﺩﺭ ﺧﯿﺎﺑﺎﻧﻬﺎ ﺷﻌﺍﺭﺍﺋﻪ ﺿﺪ ﺩﯾﻦ ﻭ
                          ﺁﺯﺍﺩﯾﻬﺎﯼ ﻣﻄﻠﻖ ﻣﯽ‌ﺩﺍﺩﻧد
                          ﯾﮏ ﻫﯿﺍﻫﻮﯾﯽ ﺷﺪﻩ ﺑﻮﺩ ﺗﻨﻬﺎ ﭼﯿﺰﯼ ﮐﻪ ﺍﺯ ﺁﻥ ﺧﺒﺮﯼ ﻧﺒﻮﺩ ﻋﻠﻣ- ﺗﺤﺼﯿل ﻭ ﺳﻮﺍﺩ بود

                          پاسخ دهید

                          • ئادان
                           ئادان: 9-29-2014 . 4:46 ب.ظ :

                           هر ملتی در برهه زمانی خاص خواسته‎هایی دارد. اکنون ما چه می‎خواهیم؟ آیا رسیدن به پستهای مهم، تنها هدف باقیمانده ما در شرایط کنونی است؟ آیا تمامی برنامه‎هایمان مدون شده‎اند و تنها دغدغه ما، “چگونگی” اجرای آنها و یا “توسط چه کسی” است؟ درک شرایط فعلی جوانان و کودکان و پیش‎نگری آینده‎شان، در کجای صحبتهایمان قرار دارد؟ در دوره‎هایی، کسب علم و مدارک عالی تحصیلی توسط جوانان را سرمایه‎ای گرانقدر می‎شمردند و بر این باور بودند که آینده زیبا را به ارمغان خواهند آورد. اکنون که به یمن علم فروشی، هر جنبنده‎ای صاحب تحصیلات به شمار می‎رود، تشخیص فرد شایسته بس دشوار می‎نماید. مشاهده اوضاع روحی و روانی جوانان و تغییرات فاحش در نگرش آنها به آینده و زندگی و نیز اشاعه فرهنگ مصرف گرایی و بطالت گرایی، هیچگونه شوک و انگیزه‎ای را در مدیران ایجاد نکرده است و تمام انرژی‎شان را در به زیرکشیدن دیگری و بر مسند بودن موقتی و گذرای خویش صرف می کنند. شما که خود را دلسوز مردم می‎دانید و به فرهنگ وجغرافیای سرزمین‎تان افتخار می‎کنید، در هر جایگاهی هستید یا خواهید بود، ابتدا باید صحبتها و برنامه‎هایتان روشن باشد. جای شرمساری نیست که بدیهی‎ترین و ساده‎ترین نیازمندیهای شهرمان همانند خیابانهایی عریض‎تر، سینما، موزه، آب قابل شرب، تیمهای ورزشی و مکانهای سرگرمی، جزو آمالهای بزرگ به شمار آیند؟! سردادن شعارهای بزرگ و وعده پروژه‎های عظیم در شرایط فعلی، سنگ بزرگی بیش نیستند. دنیای کودکانمان چه خواهد بود؟ روندی که اکنون در پیش است، دنیایی فاقد علوم راستین، فرهنگ، هنر، مهربانی و احترام و حتی سلامت جسمی را به ارمغان خواهد آورد که در آن، له کردن دیگران و کسب منافع شخصی از والاترین ارزشها خواهند بود. در آن دنیای جدید امکانات رفاهی به وفور و معنای زندگی و ارزشهای بشری به ندرت یافت خواهد شد. امیدوارم تمامی کسانی که میل به کسب مقامهای مختلف اجتماعی را دارند، دلسوز و آگاه بر شرایط فعلی باشند و دغدغه آینده‎ای سالم و رو به رشد را برای این مردم داشته باشند.

                           پاسخ دهید

                          • قانع
                           قانع: 9-29-2014 . 6:03 ب.ظ :

                           دستت درد نکند آقای امین پور من که در مدرسه با آقا ی کریمی کارکرده ام فقط به دنبال دقایق اخر گشته که کدام تیم می برد دسته او می شود ولله درمجلس دوستان اقای بیگلری طرفدار او بود درمجلس دیگری انچه ناشایست بود به او می گفت پس حیف است شما وقت وفکر خود را به این ادمها مشغول کنید نه تعریفشان جای دل خوشی است ونه ذم وقهرشان

                           پاسخ دهید

                           • ارسلان
                            ارسلان: 9-29-2014 . 6:09 ب.ظ :

                            من به عنوان یک سقزی جزء … احساس می کنم جبهه اصلاح طلبان تنها روزنه امید این شهر در این فضای سیاسی مسموم هستند و برای دوستان آقای پرتوی متاسفم و از خدا می خواهم هدایتشان کند ، هرچند هدایت ناپذیرند !

                            پاسخ دهید

                            • ویژدان
                             ویژدان: 9-29-2014 . 6:38 ب.ظ :

                             خانه ت ئاوا دیاره باویژدانی! هه ر ئه وه ی که دانت به وه دا ناوه که ئه و که سانه له ستادی روحانیدا بوونو حاشات له ویش نه کردووه زوره. ده س خوش کاکی به ریز.

                             پاسخ دهید

                             • که ریم
                              که ریم: 9-29-2014 . 6:42 ب.ظ :

                              کاک فه رهادی به ریز چاو له خوت مه که . هه مو دوستانیشت وه ک خوت مه بینه. براکه م وه للا بریکیان ئه ناسم بو پوست وه رگرتن سوال ئه که ن. توزی به ده ورو به ری خوتدا ورد به ره ئینجا قه زاوه ت بکه. نامه وی ناویان بینم . خوت چاکتر ئه یانناسی…

                              پاسخ دهید

                              • امید
                               امید: 9-29-2014 . 8:13 ب.ظ :

                               سلام اقای امین پور لطفا بگین دران زمان عمر شما چند سال بود که به این خوبی وقایق ان زمان راتفسیر میکنی

                               پاسخ دهید

                               • ابوبکر
                                ابوبکر: 9-29-2014 . 8:27 ب.ظ :

                                ﺳﻼﻡ
                                ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ ﻭﺍﻗﻌﺎ ﺍﯾﻦ ﺍﻓﺮﺍﺩﯼ ﮐﻪ ﺍﯾﻨﺠﺎﻭﺁﻧﺠﺎ ﮐﺎﺷﺘﻪ ﺷﺪﻥ ﺩﺭ ﺷﻬﺮ ﻣﺜﻼ ﺑﻪ ﺍﺳﻼﻡ ﻭﻣﺴﻠﻤﺎﻧﯽ ﺍﯾﺮﺍﺩ ﻣﯿﮕﯿﺮﻥ ﺍﯾﻨﻬﺎ ﭼﻪ ﻣﻌﻨﯽ ﺩﺍﺭﻩ ؟ ! ﺟﺎﻟﺐ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﻭﻗﺘﯽ ﻣﯿﮕﯽ ﭼﻪ ﺭﺑﻄﯽ ﺑﻪ ﺍﺳﻼﻡ ﺩﺍﺭﻩ ﻓﻮﺭﺍ ﻗﺒﻮﻝ ﻣﯿﮑﻨﻦ ﻭﺗﺴﻠﯿﻢ ﻣﯿﺸﻦ ﻣﻌﻠﻮﻣﻪ ﺁﻧﯽ ﮐﻪ ﯾﺎﺩ ﺩﺍﺩﻩ ﺧﯿﻠﯽ ﺧﺎﻡ ﻭﺑﯿﺨﺒﺮ ﺑﻮﺩﻩ ﻭﺍﯾﻨﯽ ﮐﻪ ﺧﻮﺭﺩﻩ ﻣﯿﮕﯿﺮﻩ ﻃﻮﻃﯽ ﻭﺍﺭ ﺍﺯ ﺣﻔﻆ ﮐﺮﺩﻩ ……ﺍﯾﻨﻬﺎ ﻋﯿﺐ ﻧﯿﺴﺖ ؟
                                ﺍﺯ ﮐﯽ ﺗﺎ ﺣﺎﻻ ﻣﺮﺩﻡ ﻣﺴﻠﻤﺎﻥ ﮐﻮﺭﺩﺳﺘﺎﻥ ﺑﻪ ﺩﯾﻦ ﺧﻮﺩ ﺍﺷﮑﺎﻝ ﮔﺮﻓﺘﻦ؟ ﺍﯾﻦ ﺑﺎﺯﯼ ﻫﺎﯼ ﺑﭽﮕﺎﻧﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﻗﺖ ﺳﺎﺑﻘﻪ ﻧﺪﺍﺷﺘﻪ ﺁﯾﺎ ﭼﯿﺰﯼ ﺟﺰ ﺁﻣﻮﺧﺘﻪ ﻫﺎﯼ ﺑﺎﺻﻄﻼﺡ ﺳﯿﺎﺳﯽ ﻭﺑﻨﺎﻡ ﭼﭙﯽ ﻭﺍﯾﻦ ﻗﺒﯿﻞ ﺣﺮﻓﻬﺎﯼ ﭘﻮﭺ ﺑﯿﻤﺎﯾﻪ ﺍﺳﺖ ؟

                                پاسخ دهید

                                • ابوبکر
                                 ابوبکر: 9-29-2014 . 8:56 ب.ظ :

                                 ﻭﺍﻗﻌﺎ ﺣﯿﻒ ﻧﯿﺴﺖ ﺑﻌﻀﯽ ﺗﺤﺼﯿﻞ ﮐﺮﺩﻩ ﻫﺎﯼ ﻣﺎ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﺍﺻﯿﻞ ﻭ ﻣﺴﺘﻌﺪ ﻣﺎ ﺧﺮﯾﺪﺍﺭ عﻘﺎﯾﺪﯼ ﺑﺎﺷﻨﺪ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺩﻧﯿﺎ ﺟﺰ ﭼﻨﺪ ﮐﺸﻮﺭ ﺑﺎ ﺣﮑﻮﻣﺘﻬﺎﯾﯽ ﺑﺪﻧﺎﻡ ﻃﺮﻓﺪﺍﺭﺵ ﻧﯿﺴﺘﻨﺪ ؟
                                 ﻭﺑﺨﺎﻃﺮﺵ ﺍﻧﮕﺸﺖ ﺑﺮ ﺩﯾﻦ ﻣﺮﺩﻡ ﺑﮕﺬﺍﺭﻧﺪ ﺩﯾﻨﯽ ﮐﻪ ﺍﺻﻞ ﺗﻤﺪﻥ ﻭﻓﺮﻫﻨﮓ ﻣﺎﺳﺖ ﻭﺣﺴﺎﺩﺕ ﻋﺎﻟﻢ ﺭﺍ ﺑﺮﺍﻧﮕﯿﺨﺘﻪ……!
                                 ﻗﺪﺭﺕ ﻭﺛﺮﻭﺕ ﺁﻧﻘﺪﺭ ﺍﺭﺯﺵ ﺩﺍﺭﺩ ﺩﯾﻨﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﺮﺍﯾﺶ ﺑﺮ ﮐﻒ ﺩﺳﺖ ﺑﮕﺬﺍﺭﯾﻢ ؟ ﺍﺻﻼ ﺍﯾﻦ ﭼﻪ ﮐﺎﺭ ﻧﺴﻨﺠﯿﺪﻩ ﺍﯾﺴﺖ ﻣﮕﺮ ﺩﺭ ﻣﯿﺎﻥ ﻣﺴﻠﻤﺎﻧﺎﻥ ﻣﯿﺸﻮﺩ ؟!!!!!ﻭﺍﻗﻌﺎ ﺑﯽ ﺍﻃﻼﻋﯽ ﻫﻢ ﺣﺪﯼ ﺩﺍﺭﻩ……..ﺑﺮﺍﺩﺭﺍﯼ ﻋﺰﯾﺰ ﺗﻤﺎﻣﺶ ﮐﻨﯿﺪ …

                                 پاسخ دهید

                                 • mohammad
                                  mohammad: 9-29-2014 . 10:09 ب.ظ :

                                  سلام بر کاک فرهاد عزیز
                                  واقعا زیبا و رسا نوشته ای . همه میدانیم اقایان کریمی پرتوی و بیگلری از یک جناحند ولی بیگلری به دلیل شرایط خاصی که دارد میخواد نشون بده از عزیزان جناح راست کمی راستتره البته مهم اینه که ادم رنگ عوض نکنه .
                                  یه وجب باشه اما مرد باشه مرد

                                  پاسخ دهید

                                  • ناشناس
                                   ناشناس: 9-30-2014 . 12:01 ق.ظ :

                                   جناب اقای امین پور چرا شعور مردم را به بازی می گیرید این مردم بسیارفهیمند و اعتراضات مردمی در رابطه دستگیری رهبر آپورا به خاطر دارند من و تو هر دو قربانی هستیم اما من کجا و تو کجا .شکی نداشته باش چه اصول گرا و اصلاح طلب و…ملت کرد را از خود نمی دانند و حتی با آن نیز دشمن اندو روش بازی را بسیار خوب بلدند و شمارا به جان هم می اندازند و در نهایت تصمیم و فگر انهاست که قابل اجرا ست پس برای خود احترام بگذاریم و بیشتراز این بازیچه نگردیم

                                   پاسخ دهید

                                   • ابوبکر
                                    ابوبکر: 9-30-2014 . 2:13 ب.ظ :

                                    ﺳﻼﻡ

                                    ﺍﺯ ﻣﺠﻤﻮﻉ ﻧﻈﺮﺍﺕ ﺑﺮﺩﺍﺷﺘﻢ ﺍﯾﻨﻪ ﮐﻪ ﻣﺴﺌﻮﻻﻥ ﺣﮑﻮﻣﺘﯽ ﯾﺎﺁﻧﻬﺎﯾﯽ ﮎ ﻗﺒﻼ ﻣﺴﺌﻮﻝ ﺑﻮﺩﻧﺪ ﻭﻃﺮﻓﺪﺍﺭﺍﻧﺸﺎﻥ ﭼﻮﻥ ﺑﻨﻈﺮﺷﺎﻥ ﺩﺭ ﺟﺎﯾﮕﺎﻩ ﻗﺪﺭﺗﻨﺪ ﺍﺩﺑﯿﺎﺗﺸﺎﻥ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺍﺳﺖ ﺑﺎﺗﻬﺪﯾﺪ
                                    ﻃﺮﻓﺪﺍﺭﺍﻥ ﺁﻗﺎﯼ ﺗﻮﮐﻠﯽ ﻭﺍﻣﺜﺎﻝ ﺍﯾﺸﺎﻥ ﻫﻢ ﺍﺩﺑﯿﺎﺗﺸﺎﻥ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺍﺳﺖ ﺑﺎﻓﺸﺎﺭ
                                    ﯾﻌﻨﯽ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﮔﺮﻭﻩ ﺍﻭﻝ ﺗﺮﺳﻮﻥ
                                    ﮔﺮﻭﻩ ﺩﻭﻡ ﺩﺭﻣﺎﻧﺪﻩ
                                    ﻟﻄﻔﺎ ﺑﻪ ﺩﻝ ﻧﮕﯿﺮﯾﺪ ﻣﻨﻈﻮﺭ ﺧﻮﺩ ﺷﺨﺼﺎ ﻫﺮ ﺩﻭ ﮔﺮﻭﻩ ﺭﺍ ﺑﺮﺍﺩﺭ ﺩﯾﻨﯽ ﺧﻮﺩ ﻣﯽ‌ﺩﺍﻧﻢ

                                    پاسخ دهید

                                    • عقل
                                     عقل: 9-30-2014 . 2:23 ب.ظ :

                                     سرمایه های خود را با این بچه بازیها از دست ندهیم. جای دیگر عروسی است … خبر دار

                                     پاسخ دهید

                                     • محسن صادقی
                                      محسن صادقی: 9-30-2014 . 5:05 ب.ظ :

                                      عملکرد سایت شارنیوز محک خوبی برای میزان صداقت این دوستان است . مدت ها است ملایم ترین نقد ها را در باره ی عملکرد آقایان توپچی و توکلی سانسور می کند. مگر رییس !ستاد اصلاح طلبان!!! خط قرمز سایت است?! از آقای شارنیوز بیش از این انتظار داشتیم. البته این بار به تعداد اندکی از نقد ها رخصت ظهور دادند.

                                      پاسخ دهید

                                      • ///
                                       • هیوا
                                        هیوا: 9-30-2014 . 5:23 ب.ظ :

                                        برای سنجش وزن طرفین منازعه یک پیشنهاد دموکراتیک دارم.
                                        در انتخابات پیش رو با کاندید شدن افراد اصلی خود را در معرض رای مردم قرار دهید.مثلا از گروه اول آقای توپچی یا توکلی یا امین پور و از گروه دوم آقای نادری یا علایی نیا.

                                        پاسخ دهید

                                        • هیوای 2
                                         هیوای 2: 10-2-2014 . 12:45 ب.ظ :

                                         کاک هیوا مگر میگذارند اصلاح طلبان در انتخابات شرکت کنند؟ سال 78 انتخابات ابطال شد. و در سالهای بعد هم آن ها یا رد صلاحیت شدند یا مجبور به حاشیه نشینی. خالد توکلی و حسین فیروزی و احمد عزیزی و رضا شجیعی و امیر سجادی و غیره همه در انتخابات های مجلس یا شورا رد صلاحیت شدند. پس به نظر شما چطور بیایند و خود را در معرض رای مردم قرار دهند.

                                         پاسخ دهید

                                        • نه که روز
                                         نه که روز: 9-30-2014 . 9:29 ب.ظ :

                                         ضمن سلام به خوانندگان فهیم و تشکر از برادر ارجمند جناب آقای امین پور عزیز که جامع و مانع حوادث تلخ و ناگوار دهه 70 را تشریح و تبیین نمودند براستی آقایان با چه رویی دوباره می خواهند خود را به این مردم فهیم تحمیل کنند؟ یادشان رفته چه ناجوانمردانه شادی و شور و شوق ناشی از پیروزی اصلاح طلبان را آن هم در دوران اصلاحات به کام مردم تلخ نمودند؟ نکند فکر می کنند شور و شوق انتخاباتی آن روزها به خاطر و از صدقه سر ایشان بود ؟ نه آقایان ، آن شور و شوق تو دهنی و نه واضح و قاطع مردم به شما بود ؛ خودتان را فریب می دهید داستان شما مثل آن مردی است که : در سینما نشسته بود و به بغل دستیش گفت: من سومین بار است که این فیلم را می بینم و هنگامی که بغل دستیش از او پرسید چرا سومین بار؟ گفت این صحنه را نگاه کن که بازیگر دارد خودش را از بالای ساختمان پرت می کند پایین و می خواهد خودکشی کند ، بغل دستی گفت بله دارم می بینم گفت :خوب اینبار و بار قبل به این امید آمده ام که شاید خودش را پرت نکند!!! بله داستان شما همین است و مصداق دیگر داستان شما کبکی است که سرش را در برف فرو کرده و تصور می کند حال که خودش جایی را نمی بیند دیگران نیز او را نمی بینند.براستی مطرح کرد دوبارتان کراهت و شرم دارد.

                                         پاسخ دهید

                                         • معلم
                                          معلم: 9-30-2014 . 9:55 ب.ظ :

                                          با سلام و ادب، کاک رئوف نادری در گروه بندب و نوشته هایت بیشتر دقت کن با برادران دیگر تفاوت داری ، گذشته خود را خراب نکن .
                                          آقای عثمان کریمی چرا به آنچه خود باور داری رفتار نمی کنی ؟ می دانید پشت سر بیگلری چه چیز ها نمی گویی ؟ دفاع کردن شما،تناقض گویی نیست ؟به درون خود بر گردد. مثل … دنبال مزد انتخاباتی هستی ؟ (مدیریت آموزشکده ). برادر بیگلری شما اینچنین دوستانی داری ،دوستانی که پاداش انتخاباتی نگرفتن ، بد وبیراه می گویند .

                                          پاسخ دهید

                                          • ناظر
                                           ناظر: 9-30-2014 . 9:56 ب.ظ :

                                           امیدوارم منظورتان از طرح سوالات پایانی, رسیدن به جواب خیالی: مطرح شدن عزیزتان خالد توکلی نباشد!!!
                                           آخه استاد گرامی شما که اصلاح طلب هستید و سنگ این عزیز در دانه ات را به سینه میزنی به قول معروف: آنچه عیان است چه حاجت به بیان است: اصلاح طلبی که صفحه فیس بوکش گوش عالم و آدم را کر کرده است و با شبکه های تیشک و کومله و… راحت در روز روشن مصاحبه میکند از چه تکنیکی استفاده میکند ما که در تعجبیم!!! مگر اینکه آن گرگ و پوست و گوسفند و از این ماجراها…! ما را هم روشن بفرمایید بد نیست هرچند عاقلان را اشاره ای کافیست ای اصلاح طلبان عزیز!

                                           پاسخ دهید

                                           • شهروند سقزي
                                            شهروند سقزي: 10-2-2014 . 8:47 ق.ظ :

                                            درود به كلمات . گل گفتي گرگ و پوست و گوسفند و از این ماجراها… .
                                            من بيشتر از اين در تعجبم كه چطور هنوز بعضي ها اين را نفهميده‌اند.

                                            پاسخ دهید

                                           • شورش
                                            شورش: 10-1-2014 . 1:36 ق.ظ :

                                            جناب آقای امین پور کسانی که این دیکته ها را به شما میدهند وخود در خیابان های شهر سقز روزنامه به دست در میدان جمهوری پرسه میزنند اگر مردمی بودن الان در راس کار بودن.ثانیآ به جای چوب لای چرخ گذاشتن وجامعه را تحریک کردن بکوشید ونظر دهید تا کاستیها جبران شود.3بنده خود شاهد بوده ام که جناب آقای بیگلری چه زحماتی را برای این شهر کشیده اند وما همه نیز میدانیم ما در استان مرزی وپر خطر کردستان زندگی میکنیم

                                            پاسخ دهید

                                            • نه که روز
                                             نه که روز: 10-1-2014 . 12:52 ب.ظ :

                                             آقای امین پور
                                             متاسفانه نوشته ی جنابعالی از همان ادبیات ولحن نوشته ی قبلی شما وجمع اندکتان برخوردار است ونباید انتظار بیشتری داشت !
                                             لطفا نوشته های چند سال قبل خود را بخوان که به صراحت گفته اید اصلاح طلبان را قبول ندارید واصلاح طلبان واصول گرایان و اقتدار گرایان را از یک طیف می پنداشتید.
                                             این تغییر چهره بر شما مبارک باد. اما مردم نیک می دانند که شما به عنوان عضوی از هیات مدیره یک شرکت خدماتی امیخته با بنگاه گردانی اسرار آمیزی می باشید
                                             که همواره در هنگام مدریت شهری به دنبال روزنه ای جهت تامین منافع خود هستی ،واین هدف را در پشت نقاب “ستاد بازی” و “سیاست بازی به ظاهر اصلاح طلبانه” پنهان می نمایید.
                                             امیدوارم شهامت درج این نظر را داشته باشید تا خوانندگان خود قضاوت کنند

                                             پاسخ دهید

                                             • شرافتی
                                              شرافتی: 10-1-2014 . 11:42 ب.ظ :

                                              نه که روز عزیز اصلاح طلبان کم هم باشند در انتخابات همیشه در این منطقه اول هستند. مردم کورد اگر قرار باشد در انتخابات شرکت کنند به اصلاح طلبان رای میدهند و این موضوع در انتخاباتهای گذشته ثابت شده است. جناب اقای امین پور هم از وقتی من ایشان را میشناسم همین نظرات را دارند و تغییر نکرده اند شاید شما زیاد ایشان را نمیشناسید. هیچ وقت هم اهل سواستفاده و بنگاه گردانی و این تهمتها نیست. بی زحمت خودت را اذیت نکن. او روزنامه نگار است و همه او را به خوبی میشناسند.

                                              پاسخ دهید

                                              • ناظر
                                               ناظر: 10-2-2014 . 2:06 ق.ظ :

                                               شما از یک طرف میگید مردم کرد به اصلاحطلبها رای میدن و ازسویی دیگر نماینده فعلی و نمایندگان قبلی را به اصولگرایی متهم میکنید . پس چه کسانی به اینا رای داده ؟ حتما کرد نبودند؟

                                               پاسخ دهید

                                               • شهروند سقزي
                                                شهروند سقزي: 10-2-2014 . 9:09 ق.ظ :

                                                شرافتي عزيز يا واقعاً شناخت كافي از ايشان نداري يا شما هم حقيقت را داري كتمان مي كني . روزنامه نگار كيلويي چند؟. با شعور مردم لطفاً بازي نكنيد.

                                                پاسخ دهید

                                               • نه که روز
                                                نه که روز: 10-2-2014 . 8:40 ق.ظ :

                                                ضمن سلام به خوانندگان فهیم و پوزش بابت این مطلب که ربطی به مطالبی که این جانب نه که روز 5 ستون بالاتر نوشته ام ندارد از خانم یا آقاییی که خودش را نه که روز نامیده و این مطلب را نوشته است می خواهم : شرم کرده و اسامی دیگران را کپی نکند و حداقل اسمی دیگر برای خود انتخاب نماید.

                                                پاسخ دهید

                                               • شهرداری سقز
                                                شهرداری سقز: 10-1-2014 . 9:34 ب.ظ :

                                                اقای امین پور عزیز. چه جای گله از این دوستان؟! متاسفانه طی 8سال گذشته به لطف همین اقایان برخوردار از عقبه ی “دزد گیر” و “مهرورز”، فضای شهر به سمتی رفته است که حتی “مردمان شهر” نیز بر سر سفره ی خود به گونه ای می اندیشند و در کوچه و خیابان و اداره به نحوی دیگر. گویا همه “بنده ی شاهند نه بنده ی بادمجان”. بنده به دلیل ارتباط کاری با محافل رده بالای شهر به عینه از “نهانخانه ی” چندتن از همین بزرگواران -که از قضای روزگار به دلایل شغلی ارتباط نزدیک دارم- اطلاع دارم. کسانی که در نهانخانه اصلاح طلبند اما در وادی پست و مقام “مهرورز”اند. گویی “شرف” دیگر از این وادی رخت سفر بر بسته و با 4 یا حتی 8 سال نیز دیگر به سختی می توان “امیدوار” بود که یادی از “این ولایت” کند. اما همین که خود همین به اصطلاح “بزرگواران” نیز بر سر سفره “اصلاح طلبانه ” می اندیشند خود جای بسی امید است. همین که در دست برخی از این اقایان “تبلت” و “آیفن” می بینم به آینده امیدوار می شوم. شاید به مدد این تکنولوژی های روز، اینان نیز چشمشان به “کلمه ای”، “کلامی”، “خطی”، “سلامی”باز شود.
                                                تو بندگی چو گدایان به شرطِ مُزد مکن/ که خواجه خود روش بنده‌پروری داند غلام همت آن رندِ عافیت ‌سوزم/ که در گداصفتی، کیمیاگری داند….با عرض درود بر شما.

                                                پاسخ دهید

                                                • ماندگار
                                                 ماندگار: 10-1-2014 . 11:32 ب.ظ :

                                                 من اعتقاد زیادی به این جریانهای سیاسی ندارم با تمام اینها فکر میکنم اصلاح طلبان از همه صادق تر و با سوادتر هستند. حداقل آدم از اونها چیزهای زیادی یاد میگیره و از همه گروهها هم کمتر شعار میدهند. البته با زهم تکرار میکنم که هیچ امیدی به هیچ گروهی ندارم.

                                                 پاسخ دهید

                                                 • ابوبکر
                                                  ابوبکر: 10-2-2014 . 5:54 ق.ظ :

                                                  سلام ماندگار
                                                  کسانی که به سرعت مقاطع تحصیلی را با حفظ دروس و بدون علاقه به رشته یا بدون استعداد و توانایی لازم و با سهمیه یا بدون سهمیه فقط به جهت اخذ مدرک تحصیلی گذراندن چطورمیتوانند با سواد باشند و از آنها یاد گرفت ؟! همچنین آن باسواد تحصیلکرده ای که علم خود را از مردم دریغ میدارد و یا در علم دست میبرد و آن را تحریف میکند یا حقیقت را پنهان میکند یا وارونه جلوه میدهد …..این ها را اصلا نمی توان تحصیلکرده و با سواد و روشنفکر نامید و یادگیری از آنها
                                                  گمراه کننده است باید بررسی کرد و بعد از آنها تبعیت و
                                                  دانش اندوزی کرد.

                                                  پاسخ دهید

                                                  • معلم سقز
                                                   معلم سقز: 10-2-2014 . 11:40 ق.ظ :

                                                   برای ملاحظه فرهاد امین پور
                                                   برخواستند غلط است برخاستند درسته

                                                   پاسخ دهید

                                                   • شهری
                                                    شهری: 10-2-2014 . 1:13 ب.ظ :

                                                    به نظرم شارنیوز با این ادبیات آنارشیستی که در پیش گرفته میخواد از آب گل آلود ماهی بگیره. میخواهند ذهن استاندار و معاون سیاسی اش را که شناختی از منطقه ندارند مشوش کند و فکر کند که سقز یعنی همین دو سه نفر.
                                                    در حالی که این دو سه نفر هیچ وجهه ای ندارند

                                                    پاسخ دهید

                                                    • لاله
                                                     لاله: 10-2-2014 . 1:16 ب.ظ :

                                                     شارنیوز خبرگزاری نیست. نمی تواند حزبی و جناحی عمل می کند

                                                     پاسخ دهید

                                                     • احمد
                                                      احمد: 10-3-2014 . 12:05 ب.ظ :

                                                      این نوشته آقای امین پور هیچ جاش به نقد نمی خوره همه اش توهین و افتراست.

                                                      پاسخ دهید

                                                      • احمد
                                                       احمد: 10-3-2014 . 12:06 ب.ظ :

                                                       شما به جای آنکه شورای نگهبان را مخاطب قرار بدید که چرا با انتخابات سقز چنین کرد و چون جرأتش رو ندارید دیگران را متهم می کنید

                                                       پاسخ دهید

                                                       • همایون
                                                        همایون: 10-9-2014 . 3:33 ب.ظ :

                                                        شما در صفحه اول نوشته اید آژانس مستقل!!! عجب ادعایی!!
                                                        میان دو کس جنگ چون آتش است
                                                        سخن چین بدبخت هیزم کش است

                                                        پاسخ دهید

                                                        • اگرین
                                                         اگرین: 10-10-2014 . 9:04 ب.ظ :

                                                         کورد نه اصولگرا ونه اصلاح طلب است.اقای امین پور وتوکلی وبیگلری وپرتوی و……

                                                         پاسخ دهید