شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۵/۰۷/۱۴۰۱
Thursday، 9th October 2014
12:21 am

پیرمرد و پاییز

پاییز بساط هزار رنگش را در کنار رودخانه ی خشکیده ی سقز پهن کرده، کمی ان طرف تر بساطی که هزاران بار پاییزی تر است، نگاه عابران را از درختانUntitled-2 نیمه زرد و گرد و خاک کف رودخانه می دزدد. پیرمردی میان همه ی انچه که سهم او از این دنیاست نشسته و نگاه محزونش را به خاک دوخته است، به خاکی که یک وجب هم برای او جا ندارد!

نزدیک می شوم، احوال پرسی گرمی می کند، در بساط بی سامانش چای دارد که تعارف می کند و برای دقایقی مهمان خانه ای می شوم که سقفش اسمان است و هیچ دیواری رنج های صاحبش را از دید عابران پنهان نمی کند.

نامش خضر امیر احمدی است. متولد نغده است وشصت سال دارد که سی سالش را چوپان بوده، از روزگار گله دارد، از بی کسی و تنهایی. هیچ گاه ازدواج نکرده، نه کسی را در این دنیا می شناسد نه از کسی و مسئولی تقاضای کمک دارد، حتی حقوق شهروندی خود را نمی شناسد و پشت لبخند تلخی که به لب دارد، سردرگمی موج می زند.

پنج سال گذشته را به چوپانی در روستاهای اطراف سقز گذرانده و با تمام شدن قراردادش به شهر امده به این امید که چراغی در زندگی تاریکش روشن شود اما در شهر هم نه جایی را یافته که توان اجاره اش را داشته باشد نه کسی که دستش را بگیرد.

روز بعد از کنار رودخانه می گذرم جز رنگ زردی که بر شاخه ی درختان خودنمایی می کند، پاییز دیگری نیست، ماموران شهرداری همه جا را جارو کردهUntitled-1 اند…

کد خبر: 10824


نظرات:

 1. سلام
  معلومه خانه و اتاقی داشته که مقدار زیادی وسائل دارد…باید برای کمک به او و اجاره منزلی برایش اقدام کرد… شارنیوز لطفا پیگیری کن اگر این مرد همانجاست اعلام کن ما دست بکار شویم)))))

 2. بسیار خوب خدا را شکر

 3. کاک ابوبکر میشه بگی چی بسیار خوب و خدا رو شکر؟

 4. شارنیوز میشه بگید اون پیرمرد چی شد؟
  الان چیکارمیکنه؟

 5. سلام شاید یه کمکی از دستم بر بیاد ممنون میشم به ایمیلم پیام بدید.

 6. یا خوا ……….
  ئه م روژانه برین له سه ر برین بخودای دوینه پیره پیاویکی60ساله ده سمالی کاغه زی ده فروشت به داخه وه زورن من له سه قز نیم به س ئه م حه فته یه ژنیکی کوردم دی که له قزوین ده س فروشی ده کرد و ته منیان بوو بیه خانه ولانه ده بی که سیک جواب بداته وه ک خویان له گویی چه م نوستون