شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۳۰/۰۲/۱۴۰۱
دوشنبه، 13th اکتبر 2014
8:32 ب.ظ

رونمایی از منومنت “چیای شنگال”

مراسم رونمایی از مونومنت چیای شنگال اثر هنرمند مسعود رحیمی عصر روز دوشنبه 21/7/1393 در سالن نمایش منزل شخصی این هنرمند و با حضور تنی چند از هنرمندان و صاحبنظران و دو نفر از اعضای شورای شهر سقز نمایش داده شد.

به گزارش شارنیوز اثر عرضه شده به صورت حجمی متشکل از چهارده فیگور بود که همگی در تلاشی بسیار سخت و همکاری جانانه و فداکاری بی نظیر به سمت قله صخره های سمبلیک و صعب صعود میکردند. در این جریان جسم فیگورها در مسیر کمک به همدیگر و فرزندانشان برای صعود چنان پیچ و تاب خورده بودند که قوانین فیزیکی در معرض نقض قرار گرفته بود. اهمیت و ارزش فرزندان برای 9 فیگور زن در نوع رابطه و جانفشانی مخاطره آمیزشان به خوبی مشهود بود.

به گفته هنرمند مخاطب این اثر عامه مردم هستند به همین دلیل اثر کاملا فیگوراتیو و اکسپرسیونیزم است و قصد او جاودانه نمودن تلاش زن و کودکان شنگالی برای محافظت از زندگی و آینده و نسل خودشان است.

این اثر قرار است که در اقلیم کردستان و با ارتفاع بیش از 15 متر اجرا شود اما ارتفاع ماکت عرضه شده کمتر از 75 سانتیمتر بود و با وجود ریزه کاری در پردازش صورتهایی که حداکثر 2 سانتیمتر طول داشتند مشکلاتی جهت تهیه عکسی واضح از اثر را فراهم مینمود.

رحیمی همچنین اظهار داشت: با وجود بی توجهی شهردار و اعضای شورای شهر و سایر مسئولین به توانایی هایش آرزو داشتم به جای اقلیم کردستان آثارش در زادگاهش یعنی سقز مورد استقبال قرار گیرد.

2

7

6

5

4

3

1

کد خبر: 10903


۱۳ دیدگاه

 • مازیار
  مازیار: 10-13-2014 . 11:28 ب.ظ :

  ده ست خوش بی کاکه مه سعوود، به راسی جوان بوو، حه یف که ناتوانین لیره کاره کانت ببینین که جوانی و هونه ر بدات به بالای شاره که

  پاسخ دهید

  • karwan
   karwan: 10-14-2014 . 12:29 ق.ظ :

   ئەی سڵاوت لێ بێ منیش که سەردێری هەواڵەکەم خوێندەوە وام دەزانی هەر له سەقز هەڵی دەواسن.ئاخ له شارەدار و شۆرای ……….

   پاسخ دهید

   • شار
    شار: 10-15-2014 . 8:25 ب.ظ :

    جوان نیه ئه و ئه ده بیاته کاک کاروان؛….!!!!!شاره داری زور بی پوله و کاری هونه ریش به پول ئه کریت. جیگه یی گله ییه له شارنیوزیش که ئاوا وشه هاییک وه ک خوی دائه نیت؛

    پاسخ دهید

    • مامه بی خه م
     مامه بی خه م: 10-18-2014 . 12:13 ق.ظ :

     امه بی خه م: ۷-۲۶-۱۳۹۳ . ۱۲:۰۷ ق.ظ :
     کاروان عزیز متاسفم برای ادبیات شما .این دوستان شورا که در مراسم حاضرند مشخصا برای هنرمند و کار ایشان احترام قایل هستند که حضور پیدا کردند .اگر قرار باشد شورا طرح و برنامه ایی را پیاده کند نیاز به حمایت حاقل ۶ نفر از جمع ۱۱ نفر دارد در مساله حمایت از کمپین شنگال و چیروک کردی و … بنده شاهد هستم که تعدادی از ایشان با و جود محدودیت هایی که برخی نهادها ایجاد میکنند و یا مخالفت و عدم همکاری سایر اعضا انجام تکلیف نموده اند و افکار عمومی هم قدرت تشخیص سره و ناسره را دارد بنابراین شمای به اسم سقزی اگر نقدی به ایشان دارید مانند یک انسان متمدن و یک شهروند با شهامت در جلسات پرسش و پاسخ آنها میتوانید حاضر شوید و پیشنهاد انتقاد ویا گله مندی از هر موضوعی را مطرح فرمایید و پاسخ مطالبه کنید نه مانند افراد مغرض در پس یک نقاب ودر یک فضای مجازی زبان به اهانت بگشایید. البته عملکرد قابل قبول تعدادی از ایشان بر منصفان پنهان نیست همانگونه که کوتاهی و بادی به هر جهت بودن تعدادی دیگر هویدا است.
     پاسخ دهید

     پاسخ دهید

     • ناشناس
      ناشناس: 10-19-2014 . 11:36 ب.ظ :

      کاک کاروان ئه م وشانه که جه نابیت پی ئه نوسی و قسه ی پی ئه که ی پیناسه ی که سایه تی سوک و ساویلکه یه .

      پاسخ دهید

     • بهرام گور
      بهرام گور: 10-14-2014 . 4:32 ق.ظ :

      واقعا ما هنرمندي با اين دستان و ايده هاي قوي داريم و از آنطرف كساني كه هنر را با ح مينويسند شده اند مسئول زيبا سازي شهر و روى ديوار هاى شهر خرچنگ قورباقه را به جاى پروانه تحويل مردم ميدهند؟
      سيستم شهردارى شورايى شد كه من و شماى شهروند در مديريت شهرمان نقش ايفا كنيم نه آنكه روز به روز بدتر ببينيم٠
      ما سقزى ها وقتى به ويرانه گى شهر پى ميبريم كه خيابان و ميادين سقز رو در عكس هاى گرفته شده ببينيم٠
      شمايى كه به اعضاى شورا راى داده ايد ، بياييد و بالا غيرتا از نماينده هايتان بخواهيد كه اساتيد باذوق و قريحه اى چون جناب كاك مسعود را تصميم گيرنده و مجرى اين مهم بكنند٠

      پاسخ دهید

      • هيوا
       هيوا: 10-14-2014 . 11:00 ق.ظ :

       متاسفم براي شهرداري و شوراي شهري كه فقط به فكر موقعيت و پست مديريتيشون هستن.جاي اين ارزشها زادگاه همين هنرمندان عزيز است نه جايي ديگر هر چند “همه جاي كردستان سراي من است”.
       آرزوي بهترين ها را براي آقاي رحيمي عزيز دارم.

       پاسخ دهید

       • قانع
        قانع: 10-14-2014 . 6:47 ب.ظ :

        ئه ده ستت نه رزی کاکه گیان ده ست ماچ ئه که م
        کاریکه هونه ری راسته قینه ئه یکا سه دان سه عات ووروژی قسه کردن ناتوانی بیگه یینی خوا ئیوه ی دلسوز له گه له به ش خوراوه نه سینی

        پاسخ دهید

        • سعید
         سعید: 10-14-2014 . 11:16 ب.ظ :

         آفرین کاک مسعود رحیمی یکی از هنرمندان مردمی وباعث افتخار شهرمان
         همیشه موفق وسربلند باشید.

         پاسخ دهید

         • ژاڵه‌
          ژاڵه‌: 10-15-2014 . 12:10 ق.ظ :

          به‌ڕاستی جوان و سه‌رنجڕاکێشه‌ و سپاس و ده‌سخۆشی له‌ کاک مه‌سعودی هێژا. بیرم له‌وه‌ ئه‌کرده‌وه‌ چ جوانتر و به‌ جێگه‌یه‌ ئه‌گه‌ر بکرێت و مۆڵه‌ت وه‌ر بگیرێت که‌ هه‌ر ئه‌مه‌ له‌ پارکێک یان مه‌یانێکی شاره‌که‌ی خۆیشمان دابنرێت، ئیسه‌ با 15 میتر نه‌بێت و 3 میتر بێت. هیوادارم بکرێت

          پاسخ دهید

          • سقزی
           سقزی: 10-15-2014 . 10:09 ق.ظ :

           – کاکه گیان دس و پنجه ت درد نه کا – قه زات که وی له و شورا و شارداری …… سقز داخه که م به ملی شکاو تماشاشی ئه که ن ئه لی هاتون بو سه یر ی مه ر سه ر برین.

           پاسخ دهید

           • مامه بی خه م
            مامه بی خه م: 10-18-2014 . 12:07 ق.ظ :

            سقزی عزیز متاسفم برای ادبیات شما .این دوستان شورا که در مراسم حاضرند مشخصا برای هنرمند و کار ایشان احترام قایل هستند که حضور پیدا کردند .اگر قرار باشد شورا طرح و برنامه ایی را پیاده کند نیاز به حمایت حاقل 6 نفر از جمع 11 نفر دارد در مساله حمایت از کمپین شنگال و چیروک کردی و … بنده شاهد هستم که تعدادی از ایشان با و جود محدودیت هایی که برخی نهادها ایجاد میکنند و یا مخالفت و عدم همکاری سایر اعضا انجام تکلیف نموده اند و افکار عمومی هم قدرت تشخیص سره و ناسره را دارد بنابراین شمای به اسم سقزی اگر نقدی به ایشان دارید مانند یک انسان متمدن و یک شهروند با شهامت در جلسات پرسش و پاسخ آنها میتوانید حاضر شوید و پیشنهاد انتقاد ویا گله مندی از هر موضوعی را مطرح فرمایید و پاسخ مطالبه کنید نه مانند افراد مغرض در پس یک نقاب ودر یک فضای مجازی زبان به اهانت بگشایید. البته عملکرد قابل قبول تعدادی از ایشان بر منصفان پنهان نیست همانگونه که کوتاهی و بادی به هر جهت بودن تعدادی دیگر هویدا است. دوست عزیز شایسته است بازنگری در افکار و گفتارتان بفرمایید در امان حق باشید

            پاسخ دهید

           • ناشناس
            ناشناس: 10-17-2014 . 1:28 ق.ظ :

            چه انتظاری از شورای شهر دارین؟ شورای که حتی حاضر نشدند در حمایت از هم نژاد هایمان کرد های شجاع و مرد شنگال و کوبانی حرکتی از خود نشان دهند و همچنانکه در روز قدس همراه با امام جمعه و مسولین شهر در صف جلو ابراز اندام میکنند در حمایت از شنگال و کوبانی نیز چنین میکردند پس بقول شاعر ….

            پاسخ دهید