شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۹/۰۴/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 21st اکتبر 2014
11:52 ب.ظ

وضعیت پا در هوا ماندن فرمانداری سقزو بی انگیزگی دستگاههای اجرایی برای کار با فرماندار فعلی

وعده چندباره تغییر فرماندار شهرستان سقز موجب شده است تا تقریباً تمام کسانی که در بطن ماجرا هستند، کنار رفتن این مدیر را قطعی بپندارند و همین موضوع به صورت بالقوه مشکلاتی را به بار خواهد آورد.

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، یک سیستم حکومتی برای تحکیم پایه‌ها و استقرار و تثبیت خود نیازمند رعایت یک سری اصول و چارچوب‌هایی است تا هم وجهه خود را در میان جامعه حفظ کند و هم اینکه فعالیت‌های خود را به شکلی مناسب سر و سامان بدهد.

انتخاب و انتصاب مسئولان در رده‌های مختلف نیز از مؤلفه‌هایی است که دولت‌ها از طریق آن تلاش می‌کنند، ارتباط خود را با مردم به عنوان ولی‌نعمتان و کسانی که به آنها رأی داده‌اند برقرار کرده و زمینه خدمت‌رسانی به آنها را فراهم آورند.

دولت یازدهم نیز به مانند اسلاف خود با آغاز کار، به تغییرات گسترده‌ای در ارکان اجرایی کشور تا پائین‌ترین سطوح دست زد تا مدیرانی را بر رأُس دستگاه‌های مختلف بگمارد که بیشترین قرابت را با گفتمان تدبیر و امید داشتند.

نهادهای اجرایی در استان‌های مختلف نیز از این تغییرات در امان نماندند و در گوشه گوشه کشور از جمله کردستان از صدر تا ذیل مسئولیت‌ها یا دستخوش تغییر شد و یا آنکه شواهد و قرائن خبر از تحولات پیش‌رو می‌دهد.

این جابجایی‌ها با روندی آهسته و آرام و به منظور برانگیختن حداقل حساسیت‌ها انجام شد و در این میان فرمانداران شهرستان‌های دهگانه استان کردستان نیز در نوک پیکان این تحولات قرار گرفتند.

اگر بخواهیم جامعه‌ای کوچک‌تر مانند یک استان را در نظر بگیریم، آنگاه نقش فرمانداران به عنوان متولیان اصلی در هر شهری بسیار پررنگ‌تر می‌شود و اهمیت آن نیز فزونی می‌یابد.

فرمانداران، نمایندگان دولت در شهرستان‌ها، یک نقش واسطه‌ای اما حیاتی را بین مردم آن خطه و مسئولان بالاتر در استان ایفا می‌کنند و به همین علت ضرورت فعالیت مقتدرانه آنها باید مورد توجه قرار بگیرد.

اکنون که بیش از یک سال از فعالیت دولت یازدهم در سطح کلان خود می‌گذرد، فرمانداران هشت شهرستان استان کردستان غزل خداحافظی با منصب را خوانده‌اند و به جای آنها اشخاص دیگری، سکاندار هدایت شهرستان‌های خود شده‌اند.

اما متأسفانه با وجود وعده‌های فراوان و امروز و فردا کردن‌های متعدد مسئولان مختلف در استان، هنوز دو شهرستان بلاتکلیف مانده‌اند و به نظر می‌رسد دولت در انتخاب نیروهایی شایسته برای این مسئولیت‌ها مردد است.

اگرچه برای سمت فرمانداری شهرستان دیواندره فردی منصوب شد، اما به دلیل برخی اتفاقات که به روشنی مشخص نیست، منشأ آن از کجا است، اما هنوز به عنوان سرپرست این شهرستان اداره می‌شود.

اگرچه خود این مسئول بر ایستادن تا لحظه آخر در این سمت تأکید دارد، اما نقل قول‌های پراکنده‌ای که از اطراف و اکناف شنیده می‌شود و نیز به علت عدم موضع‌گیری قاطع شخص اول استان کردستان در خصوص ابقا یا رفتن این مدیر، نمی‌توان چندان به تأکیدات سرپرست کنونی فرمانداری امید بست.

اما بدون شک، انتخاب فرماندار سقز اهمیت بسیار بیشتری از شهرستان دیواندره یافته است، چراکه فرماندار فعلی از منصوبان دولت گذشته بوده و استاندار کردستان بارها بر تغییر او در آینده‌ای نزدیک تأکید کرده است.

وعده چندباره تغییر فرماندار این شهرستان موجب شده است تا تقریباً تمام کسانی که در بطن ماجرا هستند، کنار رفتن این مدیر را قطعی بپندارند و همین موضوع به صورت بالقوه مشکلاتی را به بار خواهد آورد.

اساسی‌ترین معضلی که ممکن است از این وضعیت «پا در هوا» برای شهرستان سقز حاصل شود، نبود انگیزه لازم در میان دستگاه‌های اجرایی برای ادامه همکاری با فرماندار کنونی و در نتیجه معطل ماندن امورات مردم و شهروندان است.

از آنجا که سقز فرمانداری ویژه است حساسیت تعیین فرماندار در این شهر کاملاً واضح است و ادامه فرآیند کنونی و خرید زمان به طور قطع بر روند فعالیت‌ها در این شهرستان، اثر منفی خواهد گذاشت.

چنانچه فردی واجد شرایط و همراستا با سیاست‌های دولت برای تصدی این سمت در دسترس نیست، باید مسئولان ارشد اجرایی استان این یک بار را چشم‌پوشی کرده و از نیروهایی کاردان و توانمند، ولو آنکه به جریان‌های سیاسی دیگری وابسته باشند، استفاده کنند.


منبع خبر: فارس
کد خبر: 10979