شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۱/۰۴/۱۴۰۱
جمعه، 24th اکتبر 2014
8:17 ب.ظ

حاشیه های یک معارفه

نادر فخری تنها تا صبح شنبه فرماندار سقز خواهد بود و جای خود را به ورمقانی مدیر منصوب شده از سوی دولت تبدیر و امید خواهد داد تا بالاخره عالی‌ترین نماینده دولت در سقز که بازمانده‌ی دوران احمدی‌نژاد بود تغییر کرده باشد، به این امید که تغییر محسوسی در فضای مدیریتی بسته‌ی سقز نیز روی دهد.

اما جلسه تودیع و معارفه شنبه هنوز آغاز نشده چند حاشیه‌ی مهم دارد که در حال حاضر مهم‌ترین‌شان عدم حضور استاندار در این مراسم است که تا حد زیادی سوال برانگیز به نظر می‌رسد. اینکه بعد از یک سال بالاخره سیاسی‌ترین شهر استان دارای فرماندار جدیدی می‌شود اتفاق مهمی است که تاخیر زمانی این تغییر خود بر لزوم حضور استاندار می‌افزاید ضمن اینکه زاهدی تاکنون با مردم سقز دیداری نداشته و حضور قبلی‌اش در این شهر نیز محدود به بازدید از چند پروژه و سخنرانی در جمع هنرمندان حاضر در جشنواره تئاتر کردی بود.

استاندار می‌بایست در این جلسه حضور می‌یافت و این اطمینان خاطر را به سقزی‌ها می‌داد که فرماندار جدید با قدرت و حمایت همه جانبه‌ی دولت به سقز آمده و قرار است منشا تحول باشد نه اداره کننده وضعیت فعلی. او باید می‌بود و توضیح می‌داد چرا کار به اینجا کشید و چرا دومین شهر بزرگ استان با چنین تاخیر غیرقابل توجیهی وارد فضای مدیریتی دولت جدید شد. هم‌چنین زاهدی باید شخصاً به این سوال مهم پاسخ می‌داد که چرا نیروهای بومی توانمند و دگراندیش در این دولت نیز از مدیریت بازماندند؟

البته شنیده‌ها حاکی است که حسین فیروزی معاون استاندار نیز به این جلسه نمی‌آید. رییس ستاد انتخاباتی حسن روحانی در استان کردستان علاوه بر این‌که سقزی است و قبلا نیز فرماندار این شهر بوده، همواره و در مقاطع مختلف بیشترین حمایت‌ها را از سوی مردم سقز و فعالین سیاسی و اجتماعی آن به خود دیده که آخرین مورد آن به تلاش جریان‌های سیاسی استان برای انتصاب او به عتوان اولین استاندار کُرد و اهل سنت کردستان باز می‌گردد. هم‌چنین لازم به یادآوری است که فیروزی در حال حاضر یکی از اصلی‌ترین تصمیم‌گیران در زمینه‌ی انتصابات استان است.

یپام خداحافظی فخری هم بدون اشاره به نماینده‌ی مجلس منتشر شد تا شایعه‌ی اختلاف نظرهای اخیر میان آن‌ها جامه‌ی واقعیت به تن کند، موضوعی که خود به یکی از عوامل تغییر فخری تبدیل شد. پیام خداحافظی این مدیر دولت گذشته که در ماههای گذشته تمامی تلاشش را برای ماندن در سقز به کار گرفت غیر از این مورد حاوی نکته قابل توجه دیگری نبود و قطعاً جایی در تاریخ سیاسی سقز نخواهد داشت.

فردا معاون سیاسی و امنیتی استاندار کردستان با وجود ده‌ها پرسش گوناگون، به تنها به سقز خواهد آمد و می‌بایست پاسخ‌های قانع کننده‌ای برای افکار عمومی این شهر داشته باشد.

کد خبر: 11015