شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۹/۰۷/۱۴۰۱
Sunday، 26th October 2014
7:26 am
مونومنت چیای شنگال، از سقز تا اقلیم کردستان

از سقز تا اقلیم کردستان

پس از پخش گزارش رونمایی از ماکت مونومنت چیای شنگال اثر هنرمند مسعود رحیمی درسایت شارنیوز و سپس در سایر شبکه-های اجتماعی، و در بدو ورود ماکت مورد اشاره به اقلیم کردستان، از طرف رسانه¬های این اقلیم نیز مورد استقبال گسترده¬ای قرار گرفت.

اولین مصاحبه با هنرمند از طرف رادیو خندان در محل استدیوی سلیمانیه آن رادیو و در تاریخ 28/7/1393صورت گرفت. صبح روز بعد 29/7/1393 کانال ماهواره¬ای کوردسات در برنامه¬ رۆژێکی نوێ مصاحبه ای به صورت پخش زنده با مسعود رحیمی ترتیب داده و ایشان در این مصاحبه ضمن اشاره به زمینه¬های پیدایش ژانر و ایده این اثر، در رابطه با پروژه احتمالی آینده توضیح داد: که با تأثیر گرفتن از عظمت و شهامت حماسی و بی¬نظیر دختران پیشمرگ کوبانی، ایده آفرینش مجسمه دختری پیشمرگ را در سر می¬پروراند. هنرمند در توضیح خوانش خود را از مفهوم پیشمرگ، آن را مجموعه¬ای از خصایل عالی انسانی توصیف نمود که دارای زمینه¬های فرهنگی دیرین است. مسعود رحیمی این خصایل را ازخودگذشتگی، وفاداری، مهربانی و خدمت به دیگران توصیف کرد و اضافه نمود که در پردازش اثر مورد بحث، اسلحه را از وجود پیشمرگ حذف خواهد کرد چرا که فکر می¬کند با این خصایل که هم¬تراز با مفهوم مادر است “پیشمرگ” مفهومی است که فی¬الواقع باید از جنگ بیزار باشد مگر اینکه از سر اجبار و فقط برای دفاع از زندگی و آینده ناچار شود به آن پناه ببرد.

سپس در ساعت 10 صبح روز پنجشنبه 1/8/1393 در سالن آمفی تأتر عەلی جۆڵا واقع در دانشکده هنر دانشگاه سلیمانیه، با حضور اساتید دانشگاه و هنرمند و نویسنده و سایر نخبگان و رسانه¬های اقلیم کردستان از جمله کانالهای ماهواره ای گه-لی¬کوردستان، رووداو و همچنین روزنامه و سایت خبری ھاووڵاتی ،سمیناری در رابطه با مونومنت چیای شنگال اثر هنرمند مسعود رحیمی برای ایشان ترتیب داده شد. در این سمینار که گزارش آن بر سایت رسمی سکول هنر دانشگاه سلیمانیه موجود است؛ پس از توضیحات هنرمند، از جانب حضار نظرات متفاوتی ابراز شد.لازم به ذکر است این سمینار اولین سمینار سال تحصیلی جدید دانشگاه هنر سلیمانیه بود.

بعد از تعطیلات آخر هفته، رأس ساعت 1 بعداز ظهر یکشنبه 4/9/1393 به دعوت وەزیر رۆشنبیری اقلیم کردستان – خالید دۆسکێ – و پیرو هماهنگی قبلی، مسعود رحیمی به همراه اثرش “مونومنت چیای شنگال” در دفتر وزیر حضور یافت و توضیحاتی در باب زمینه¬های فکری و فلسفی و حسی پیدایش اثر و همچنین جنبه¬های تکنیکی و شرایط اجرای نهایی آن ارائه کرد

masshangal

در این جلسه وزیر رۆشنبیری اقلیم کردستان ضمن تقدیر و تشکر از هنرمند مسعود رحیمی، اثر ایشان را بسیار پر ارج قلمداد نموده و از اجرای نهایی آن در محلی مناسب در اقلیم کردستان به گرمی استقبال نمود و در همین راستا ماکت چیای شنگال را در کنار میز خود قرار داد تا اینکه به محض حل چالش¬های مالی با حکومت مرکزی برای اجرای نهایی در اولویت قرار بگیرد.

لازم به ذکر است که 2 تابلو از 11 تابلوی نقاشی هنرمند مسعود رحیمی که در سال 1380 توسط وزیر محترم وقت مرحوم فەلەکەدین کاکەیی برای موزه دایمی ھەولێر خریداری شده بود؛ اکنون به وزارت رۆشنبیری تقدیم و در سالن ورودی دفتر وزیر نصب شده است. جناب آقای خالید دۆسکێ وزیر محترم رۆشنبیری ضمن ستایش از این 2 اثر نقاشی هنرمند، از حضور آثار ایشان در وزارتخانه خود تشکر کرد.

کد خبر: 11106


نظر دهي بسته شده است.