شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
دوشنبه، 3rd نوامبر 2014
12:37 ق.ظ

رئیس بهزیستی سقز: ۱۶ هزار کودک سقزی غربالگری چشم می‌شوند

خبرگزاری تسنیم: رئیس بهزیستی شهرستان سقز گفت: طرح غربالگری چشم در سقز برای بیش از ۱۶ هزار کودک سقزی زیر ۶ سال به اجرا در می‌آید.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سقز، عبدالرحمن حکیمی عصر امروز در بازدید از پایگاه اجرای طرح ملی پیشگیری از تنبلی چشم کودکان 3 تا 6 سال در سقز اظهار کرد: بهزیستی وظایف گوناگونی را بر عهده دارد که یکی از این وظایف، پیشگیری از معلولیت است.

وی با بیان اینکه معلولیت‌ها هزینه گزافی را بر جامعه تحمیل می‌کند، گفت: هزینه فراوانی برای نگهداری معلولان توسط خانواده‌ها و جامعه باید صرف شود که اگر تامل کنیم این هزینه‌ها با پیشگیری کاهش می‌یابد.

رئیس بهزیستی شهرستان سقز با تاکید بر اینکه 50 درصد معلولیت‌ها قابل پیشگیری است که یکی از این معلولیت‌ها، نابینایی و بیماری تنبلی چشم است، از خانواده‌ها خواست فرزندان خود را در این طرح شرکت دهند تا از میزان بینایی چشم کودکانشان مطلع شوند.

وی با اشاره به اینکه طرح غربالگری چشم در سقز برای بیش از 16 هزار کودک به اجرا در می‌آید گفت: این معاینه کلی بوده و نمی‌توان به صورت قطعی جواب داد زیرا بینایی کودک تا 12 سالگی تکمیل می‌شود و بهترین زمان تشخیص بیماری چشم بین 3 تا 6 سال است.

حکیمی افزود: اگر در دوران طلایی نسبت به تشخیص بیماری چشم کودک اقدام شود نتیجه خوب و مطلوبی را به دنبال خواهد داشت و باید خانواده‌ها بدانند بهترین زمان اقدام برای سلامتی چشم کودکان سن زیر 6 سال است.

وی خاطر نشان کرد: طرح ملی پیشگیری از تنبلی چشم حدود 2 دهه است که در کشور به اجرا می‌آید و تلاش شده تمام کودکان زیر 6 سال زیر پوشش این طرح قرار بگیرند که در این راستا به مربیان مهدهای کودک، آموزش‌های لازم داده شده است.

رئیس بهزیستی شهرستان سقز گفت: مربیان پس از شناسایی کودکانی که مشکل بینایی دارند آنان را به اپتومتریست معرفی می‌کنند و در صورتی که مشکل بینایی آنها محرز شود به پزشک معرفی می‌شوند.

وی با اشاره به آمار کودکانی که سال گذشته در سقز مورد غربالگری قرار گرفتند، گفت: 75 درصد کودکان واجد شرایط که تعداد آنها 12 هزار و 554 نفر بود زیرپوشش قرار گرفته‌اند که امیدواریم امسال 85 درصد کودکان را زیرپوشش قرار دهیم.


منبع خبر: تسنیم
کد خبر: 11178