شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
دوشنبه، 3rd نوامبر 2014
2:50 ب.ظ

سخنی با فرماندار جدید

نویسنده ی مقاله
زاهد شریف‌پور

پس از کش و قوس های زیاد و با گذشت یک سال و سه ماه از روی کار آمدن دولت یازدهم، تغیر مدریت در شهر سقز اتفاق افتاد و فرماندار جدید در تاریخ سوم آبانماه منصوب شد. شهرستان سقز با جمعیتی بیش از دویست هزارنفر و دومین شهر استان کردستان دارای مشکلات عدیده ای است که بدون شک بیان آنها می تواند راهگشای فرماندار جدید باشد. در این یادداشت قصد داریم به بیان مهمترین مشکلات و موانع موجود در شهرستان سقز بپردازیم:

اهم مواردی که باید بدان ها اشاره نمود را می توان به: 1- سیاسی- اجتماعی 2- اقتصادی- عمرانی تقسیم بندی کرد.

1- سیاسی – اجتماعی:

_ رأی 82 درصدی مردم سقز به دولت تدبیر و امید نشان از یک خواست عمومی و در عین حال سیاسی است مبنی بر اینکه مردم سیاست های دولت سابق را قبول نداشته و خواهان تغییر و بازنگری در سیاست ها از سوی مرکز نسبت به استان و شهرستان هستند. فرماندار به عنوان نمایندۀ عالی دولت بایستی به این خواسته احترام گذاشته و نمایندۀ تمام اقشار و گروه ها در شهر باشد نه اینکه تنها نمایندگی طیف خاصی را برعهده گرفته و طیف مقابل را به کلّی نادیده گیرد کما اینکه در سابق شاهد چنین برخوردهایی بودیم .

_ مراعات حقوق شهروندی که به معنای حکومت کردن و حکومت شدن است. همانطور که فرماندار خود را حاکمِ برخاسته از رأی (غیر مستقیم) مردم می داند، بایستی شهروندان را نیز حاکم و ناظر بر کارهای خود بداند و در این میان از نقش نیروهای متخصص و توانمند مردمی غافل نبوده و از طرفی نیز با ایجاد فضای باز رسانه ای، اجازۀ نظارت و نقد سازنده را به رسانه ها داده و این دو مهم را به عنوان رابطی بین خود و مردم تلقی کند نه به عنوان مخالفین خود.

_ برخوردار کردن مردم از حقوق اجتماعی مساوی از جمله: بهداشت، آموزش و پرورش، فضای ورزشی، فضای سبز و خدمات شهری و عمومی، به گونه ای که تمامی شهروندان از مزایا و منافع عمومی دولت بهرۀ یکسان داشته باشند و عدالت را در این زمینه احساس کنند.

_ همکاری و همفکری با انجمن ها و سازمانهای مردم نهادِ علمی، فرهنگی، اجتماعی و هنری در جهت پیشبرد اهداف مثبت آنان و تقویتشان به عنوان یکی از ارکان دموکراسی. همچنین همدلی و همکاری سازنده با سایر نهادهای مسئول در سطح شهر از جمله شورا و شهرداری.

2- اقتصادی- عمرانی

_ با استناد به آمارهای ارائه شده از سوی مرکز آمار، بانک ملی و معاونت منابع انسانی استانداری، شهر سقز دارای بیشترین جمعیت بیکار نسبت به شهرستان های دیگر است که این خود مبیّن کم توجهی دولت های گذشته طی مدت بیش از سه دهه است و اینکه برنامه ای مدوّن و دراز مدت برای حل این مشکل در دستور کار قرار نگرفته است.

_ عدم توجه به زیرساخت ها. شهرستانی که عنوان معاونت استانداری و فرمانداری ویژه را با خود حمل میکند دارای کدامیک از شاخص های توسعه از جمله حمل و نقل هوایی ( اشاره به فرودگاه ناتمام دو دهه ای)، حمل و نقل جاده ای و ریلی مناسب است؟ در چنین زمانی باید تسریع در اتمام پروژه هایی چون فرودگاه، کنارگذر، سد چراغ ویس، بیمارستان، ترمینال، جادۀ مرگبار سقز- مریوان و… در دستور کار قرار گیرد.

_ تعیین تکلیف سکونت گاههای غیر رسمی در شهرستان ازجمله محلات تازه آباد و حاجی آباد که سال هاست بلا تکلیف مانده اند و با وجود پیوستن به محلات حاشیه ای شهر، هنوز به عنوان رسمی پیدا نکرده اند و این خود سبب بروز مشکلات بهداشتی در محلات مذکور شده تا جائیکه چاه آب و چاه فاضلاب در کنار هم قرار گرفته و خطر ابتلا به بیماری های میکروبی در این مناطق می رود.

همۀ این موارد در صورتی است که ظرفیت های عظیمی در هر وجب از خاک منطقه نهفته است از جمله معادن طلا و آهن، آب فراوان، خاک حاصلخیز، مراتع، جاذبه های فرهنگی و گردشگری فراوانی که بیشتر آن ها مغفول مانده و یا شناسایی شده اند اما چنان که شاید و باید است بدان ها توجه نشده است.

بدون شک درنظر گرفتن و رعایت موارد فوق سبب رضایتمندی مردم و شکل گیری نسلی از شهروندان مسئول خواهد شد که با کمک و سعۀ صدر مسئولان شهر، شاهد رشد و شکوفایی هرچه بیشتر استعدادها و نیز توسعه و آبادانی شهر خواهیم بود.

امیدواریم فرمانداری که در روز معارفه خود را ملزم به اطاعت از شعارها و برنامه های دولت دانسته بتواند مجری خوبی برای سیاست های دولت اعتدال و امید باشد.

کد خبر: 11186