شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۵/۰۳/۱۴۰۱
جمعه، 7th نوامبر 2014
12:24 ق.ظ

سقز دارای پژوهشکده اسناد و تاریخ می شود

در راستای ایجاد پژوهشکده ” اسناد و تاریخ ” در دانشگاه آزاد اسلامی واحد سقز، جلسه ای جهت هماهنگی و مشورت با اندیشمندان و صاحب نظران در این حوزه، روز چهارشنبه 14/8/93 در سالن اجتماعات استاد دکتر محمد فاضلی واحد سقز برگزار گردید.

dazad (1)

در ابتدای مراسم شهباز محسنی ریاست واحد سقز به تشریح این ایده پرداخت و اعلام داشت که کتابخانه های مشهور جهان، محلی برای نگه داری اسناد و نسخ دست نویس دارند و طالبان علم جهت تحقیق و تصحیح متون، به این اماکن رجوع می کنند. از قدیم در سقز نیز دارالعلم هایی همچون ترجان، زنبیل ، کس نزان، ماهیدر و مولان آباد اندیشمندان بسیاری را تربیت نموده است و این عالمان در جهت اشاعه تفکر و علوم اسلامی، کتب خطی بسیاری را مکتوب یا استنساخ نموده اند. متأسفانه به دلیل عدم مکانی مناسب جهت جمع آوری و نگه داری این کتب بیشتر آن، یا از بین رفته و یا به کتابخانه دیگر شهرها و کشورها و خارج کشور راه یافته است.

وی همچنین اظهار داشت که با ایجاد این پژوهشکده و تشکیل کمیته ای راهبردی با تخصص های مختلف اعم از نسخه شناسی، مرمت و تصحیح متون، نسبت به حفظ و نگه داری این اسناد و مکتوبات دست یازیم. وی از تمام کسانی که این اسناد و نسخ را در اختیار دارند، دعوت نمود تا نسبت به امانت آن، جهت اسکن نمودن و یا اهدای آن به این پژوهشکده، برای فهرست نویسی و جلوگیری برای از بین رفتن آنها اقدام نمایند.

dazad (2)

در ادامه آقای محمد عبدلی، پژوهشگر حوزه نسخ خطی، نیز اعلام کرد که بیشتر نسخ نفیس منطقه در آرشیوهای شخصی و در منازل نگه داری می شوند که این باعث از بین رفتن و تحلیل این آثار می شود لذا لازم است ضمن آموزش به این افراد مجموعه دار، برای حفظ بیشتر این آثار بکوشیم. وی همچنین تعدادی از عکسهای نسخ خطی را برای عموم به نمایش گذاشت.

سپس آقایان محمد صدیقی، حسن آبیار، دکتر احمد نیلوفری، دکتر صالح امین پور، دکتر اسماعیل اسعدی، اسماعیل قاضی، رحمان رحیم نژاد و خانم دکتر لیلا مروتی نیز به ایراد سخنرانی پرداخته و پیشنهاداتی مطرح گردید. لازم به ذکر است که نشست دوم برای ایجاد پژوهشکده متعاقباً اعلام می گردد.

کد خبر: 11254