شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۸/۰۴/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 11th نوامبر 2014
3:35 ق.ظ

20 هزار جلد کتاب میزبان کتاب خوانان سقزی

ketabدر سالهای اخیر عوامل زیادی بر حضور کتاب، در سبد کالای خانواده سایه انداخته است، عواملی چون توقیف انتشارات باسابقه و معتبر، سانسور  محتوا و عدم ارائه ی مجوز چاپ، عدم حمایت از نویسندگان و ناشران، اختصاص دادن امکانات به ناشران و نویسنده گانی با گرایش فکری خاص و از همه مهم تر گران شدن قیمت کتاب به دلیل تحریم چوب و کاغذ در اقتصاد تورمی این روزها نقش بسزایی را در حذف این کالای فرهنگی از سبد خرید ایفا کرده اند.

از طرفی رقبای سرسختی چون اینترنت و رسانه های جمعی بخش قابل ملاحظه ای از وقت مفید افراد را به خود اختصاص داده و مجال هنر نمایی برای صفحات کاغذی نگذاشته اند!

در مقابل رکودی که در آمارهای واقعی شاخص مطالعه در کشور به چشم می خورد و احساس نیاز دولت به آشتی مردم با کتاب برای ارتقای سطح سواد و فرهنگ جامعه، سیاست های اتخاذ شده  هم چندان کافی نمی نماید، برای مثال می توان به یکی از تمهیداتی که دولت برای بازگرداندن کتاب به زندگی روزمره ی مردم اتخاذ کرده، چون برپایی پدیده ای به نام ایستگاههای مطالعۀ کتاب_«ایستگاه مطالعه کتابخانۀ کوچکی است در فضای عمومی که مردم می توانند با مراجعه به آن کتاب مورد علاقۀ خود را انتخاب کرده و بخوانند ». اشاره کرد که امروزه در چند نهاد دولتی بر پا شده است، اما به دلیل این که کتاب های موجود در این ایستگاهها نتوانسته اند تعادل را در پاسخگویی به سلیقه های مختلف برقرار کنند، نه تنها در روند رشد شاخص مطالعه تاثیری نداشته اند، که بیشتر این فکر را به ذهن متبادر می کنند که انگیزه ی اصلی این پروژه ها نه کمک به کتابخوانی که کمک به گروهی خاص است، تا کتاب های خود را به این وسیله عرضه کرده و علاوه بر ترویج عقیده و سلیقه ی خود از مزایای مادی و اجتماعی آن برخوردار شوند.

در سال اخیر با توجه به تغییر فضا ودر پیش گرفتن سیاست های مثبت از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین بازگشت بسیاری از کتاب های ممنوعه به پیشخوان مغازه ها، نسیمی در فضای راکد کتابخوانی کشور وزیدن گرفته است، اما ایا این نسیم توانسته در عرض یک سال و اندی خاکی را در این چند سال بر فضای کتاب و کتابخوانی نشسته بتکاند؟

جواب این سوال را شاید بتوان در لابه لای جمعیتی که در هفته ی کتاب و کتاب خوانی در سالن نمایشگاه کتاب حاضر می شوند یافت. نمایشگاهی که به مناسبت بیست و دومین دوره ی هفته ی کتاب تدارک دیده شده و “اوات محمدی” مدیر انتشارات محمدی که فعالیت خود را از دهه ی 60 اغاز کرده و روزهای خوب و بد زیادی را در این عرصه به چشم دیده، برپاکننده ی آن است.

در این نمایشگاه که از تاریخ ۱۸/۸/۹۳ بمدت ۱۲ روز  برپا خواهد بود، 20 هزار جلد کتاب در 5 هزار عنوان متفاوت در حوزه های فلسفه، ادبیات، جامعه شناسی، دین و هنر حضور دارند که در بین آنها کتاب هایی از نشر چشمه، ماهی، نگاه، اختران و آگه کتاب به چشم می خورد.

سالن کتابخانه ی عمومی شماره ی ۱سقز میزبان بازدید کنندگان از این نمایشگاه است.

کد خبر: 11332