شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۱/۰۴/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 11th نوامبر 2014
10:10 ب.ظ

بحران آب، صبوری سقزی ها و سکوت مدیران

بحران بی آبی ناشی از اشکال در لوله های انتقال آب دقایق پایانی خود را می گذراند و این لحظات نه چندان اسان نیز از سر مردم صبور سقز می گذرد. می توان گفت بیش از 24 ساعت و در بعضی مناطق نزدیک به دو روز آب آشامیدنی -این حیاتی ترین مایه ی زندگی- قطع بود، اما نه مسئولی استعفا داد نه کسی ابراز تاسفی کرد و نه مدیرانی که سخنانشان در مورد زمان بازگشت اب به لوله ها درست از آب نیامد، از مردم عذرخواهی کردند.

3

باز هم می توان از دل این مشکل بحران مدیریتی در شهر را یادآوری کرد چراکه همه مطلعان از وضعیت سیستم آبرسانی شهر از بروز گاه به گاه چنین بحران هایی آگاه هستند و از اکنون مشخص است روزهایی چون امروز دوباره و چند باره تکرار خواهند شد، اما چرا فکری برای رفع این مشکل نمی شود و یا حتی اگر بپذیریم رفع زیربنایی این مشکل که با تعویض و به روز رسانی لوله های انتقال آب میسر خواهد شد، بودجه هنگفتی می طلبد، چرا اکیپ های متخصص و امکانات کافی برای پشتیبانی وجود ندارد که در صورت بروز مشکل در کمترین زمان ممکن وارد عمل شده و آب را به لوله ها بازگردانند.

دو روز گذشته نشان داد مدیریت شهرستان نه آمادگی برخورد با چنین بحران هایی را دارد نه توان حل سریع آن را که خود البته جای تاسف است.

مردم دوباره به چشمه ها پناه بردند و آب مورد نیاز را از چاه ها تامین کردند که تضمینی بر سلامت آن وجود ندارد و معلوم نیست چه آثار ناخوش آیندی بر جسمشان خواهد گذاشت .

اما در خلال این بحران دو روزه، تابلوی زیبایی از حمایت شهروندان از هم بر پیکر شهر نقش بست آنجا که کسانی که به آب سالم دسترسی داشتند خانه به خانه گشتند و همشریان را یاری کردند و چاه های تصفیه شده خانگی خود در اختیار اهالی محل قرار دادند تا به سهم خود در کم کردن آلام کمکی کرده باشند.

اما چه بر کودکان دبستانی گذشت نیز خود حکایت دیگری است که تصورش برای همه میسر و البته ناراحت کننده است وضعیت مراکز درمانی و بیمارستان ها هم چندان مساعد نبوده است. سقز دو روز بسیار سخت را پشت سرگذاشت روزهایی که قبلا نیز داشته و می توان حدس زد که در آینده نیز تکرار خواهد شد. هر چند گذشته از انتقاد ها و گله ها نبود آب شرب در این دو روز شاید تلنگری برای شهروندان نیز باشد که با به یاد آوردن چنین روزهایی اینچنین، هنگام شستن فرش و ماشین یا کوچه با آب شرب به یاد بیاورند که زندگی بدون این نعمت چقدر می تواند غیرممکن باشد.

علاوه بر صرفه جویی لازم است شهروندانی که در حالت عادی هم با مشکل کم ابی مواجه هستند با استفاده از منبع های ابی که به منظور تقویت فشار اب در منزل تعبیه می شود و می تواند کمک بزرگی در چنین روزهایی باشد ابعاد این مشکل را برای خود کمرنگ تر کنند، کما اینکه کسانی که در منزلشان منبع آب داشتند، مشکل را کمتر احساس کردند.

5

2

4

کد خبر: 11338