شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۵/۰۷/۱۴۰۱
Monday، 17th November 2014
7:06 pm

سد چراغ ویس چشم به راه تامین اعتبار

بحران آب که در هفته قبل گریبان سقز را گرفت موضوع بهره برداری از سد چراغ ویس را نیز دوباره به سوژه مباحث و محافل مختلف تیدیل کرد. ناگفته پیداست که مشکل کمبود اعتبار اصلی ترین مانع بر سرراه اتمام پروژه است و علی رغم قول فرماندار مبنی بر آبگیری این سد در سال آبنده، عدم تخصیص بودجه ممکن است زمان آبگیری را نیز به تعویق بیاندازد.

مشکل تملک اراضی چند روستایی که به زیر آب خواهند رفت نیز در حال حل شدن است و این روزها ساکنان این روستاها در حال افتتاح حساب در بانک ملی برای واریز وجوه ناشی از فروش زمین های خود به دولت هستند.

ورمقانی فرماندار سقز نیز امروز از این سد بازدید کرده است و همچنان عدم نقدینگی و گستردگی سد را باعث کندی در اتمام آن اعلام کرده است.

به گزارش ایرنا، علی اکبر ورمقانی روز دوشنبه در بازدید از سد چراغ ویس سقز افزود: این سد سالانه 33 میلیون متر مکعب آب شرب سقز را تامین می کند و مقدار پنج هزار و 575 هکتار از زمین های پائین دست سد را نیز سیراب خواهد کرد.

وی گفت: ساخت این سد که از سال 83آغاز شده است و علاوه بر اشتغالزایی برای تعداد زیادی از نیروی کار منطقه، در آینده توسعه اقتصاد شهرستان را نیز به دنبال خواهد داشت.

فرماندار سقز با بیان اینکه سد چراغ ویس یکی از پروژه های مهم شهرستان سقز به شمار می رود اظهار کرد: یکی از دغدغه های دولت تدبیر و امید، استاندار کردستان و رییس مجمع نمایندگان استان به اتمام رساندن سد چراغ ویس است و تلاش می کنیم با جذب اعتبارات لازم این سد را که مطالبه به حق مردم سقز است به سرانجام برسانیم.

وی با اشاره به اینکه با آبگیری سد، روستای ‘بله جر’ و بیشتر از نیمی از روستای ‘ میرده ‘ نیز به زیر آب می رود افزود: برای جانمایی این دو روستا و جابجایی تاسیسات برق، آب، گاز و تلفن و تکمیل تمامی عملیات سد و پروژه های جانبی آن به 700 میلیارد ریال دیگر نیاز است.

ورمقانی با اشاره به پیشرفت خوب سد اظهار امیدواری کرد که فاز نخست این سد (آبگیری) در سال آینده به بهره برداری برسد.

مدیر منابع آب شهرستان سقز هم در جریان این بازدید با بیان اینکه سد چراغ ویس از نوع سنگریزه ای با هسته رسی است گفت: تراز نرمال این سد 2 /1590 متر از سطح دریا و ارتفاع آن 67 متر است.

عباد بشیری افزود: حجم کل مخزن سد 88 میلیون متر مکعب است که با احتساب 687 میلیمتر متوسط بارندگی شهرستان، متوسط آورد سالانه رودخانه به این سد 157 میلیون متر مکعب خواهد رسید.

سد چراغ ویس بر روی رودخانه ‘چم’ سقز در 17 کیلومتری جنوب غربی شهر سقز در حال اتمام است.

کد خبر: 11430


نظر دهي بسته شده است.