شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۳/۰۴/۱۴۰۱
دوشنبه، 17th نوامبر 2014
3:15 ب.ظ

همایش چالش ها و فرصت های دولت یازدهم در کردستان

 شماری از اصلاح طلبان و فعالان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی استان کردستان در نشستی با عنوان ‘چالش ها و فرصت های دولت تدبیر و امید در کردستان’ به بررسی مشکلات و دستاوردهای دولت یازدهم در کردستان پرداختند.

به گزارش ایرنا، در این نشست که ظهر امروز جمعه با همت باشگاه جوانان اصلاح طلب کردستان و در کانون امام خمینی (ره) سنندج برگزار شد اصلاح طلبان و فعالان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی استان دیدگاه های خود را در مورد عملکرد دولت در کردستان اعلام کردند.

*** حمایت جدی و قاطع از مدیریت استان کردستان

رییس باشگاه جوانان اصلاح طلب کردستان در این نشست گفت: کسانی که قبلا سکوت کرده بودند و اکنون به زبان مردم سخن می گویند چرا تا به حال در قبال مشکلات مردم از جمله تورم و اختلاس های میلیاردی ساکت مانده بودند.

کورورش قادری با اشاره به تدبیر دولت یازدهم برای حل مشکلات مردم گفت: امروز با تدبیر دولت تدبیر و امید، مشکلات کشور یکی از بعد از دیگر در حال حل شدن است.

او همچنین به خاطر به خاطر انتصاب های درست، حرکات و فعالیت های دولت در استان کردستان در یک سال گذشته، از استاندار کردستان تقدیر کرد.

قادری گفت: در هشت سال گذشته مشکلات زیادی در کشور به وجود امد که مردم دیگر اجازه تکرار چنین مشکلاتی را نمی دهند.

این فعال اجتماعی افزود: عوام فریبان دستشان برای مردم رو شده است.

رئیس باشگاه جوانان اصلاح طلب کردستان با بیان اینکه این باشگاه با همه وجود از عملکرد استاندار دفاع می کند، گفت: وی در جریان حوادث کوبانی مدبرانه عمل کرد که رضایت جامعه را به دنبال داشت.

قادری با اشاره به اینکه دولت هنوز در حال آواربرداری گذشته است، افزود: کارهای بزرگی در سطح ملی و استانی انجام شده است اما مطالبات مهمی نیز مانده است.

او در پایان اجرای قانون اساسی، تخصیص بودجه برای فعالیت های عمرانی، توسعه کردستان و بکارگیری نیروهای متخصص بومی در پست های مدیریتی را از نیاهازها جدی استان عنوان کرد.

*** عملکرد شهرداری ها راضی کننده نیست

‘سیف الله امامی’ نماینده اصلاح طلبان شهرستان دیواندره نیز در این نشست گفت: موقعیت فعلی ما مدیون تلاش های افرادی است که زحمت کشیدند و در حاشیه قرار گرفتند.

وی ضمن تقدیر و تشکر از خدمات دلسوزانه استاندار کردستان، گفت: تفویض اختیار مدیران باید توام با نظارت باشد.

او از عملکرد آموزش و پرورش و توجه نکردن به مشکلات فرهنگیان انتقاد کرد و گفت: عملکرد شهرداری های سطح استان و شهرستان ها رضایت بخش نیست.

*** فرهنگ اصلاح طلبی در کردستان نهادینه شود

‘نیکخواه’ یکی دیگر از اصلاح طلبان استان کردستان ضمن تاکید بر اینکه همه انسان ها باید از تمام حقوق و آزادی ها برخوردار شوند و قانون گرایی باید در خدمت عدالت باشد گفت: نگاه ایدئولوژیک به مسایل باید از ذهن ما اصلاح طلبان حذف شود و فرهنگ اصلاح طلبی نهادینه شود.

وی افزود: جریان اصلاحات نباید با مخالفین برخورد کند بلکه باید تمام دغدغه های مردم بدون سانسور مطرح شود و افکار عمومی جامعه باید سمت و سوی تغییرات را تعیین کند.

نیکخواه تاکید کرد: مردم باید جایگاه خود را بشناسند و بدون ترس دغدغه های خود را مطرح کنند و گرنه اصلاحات تجلی نمی یابد.

او مقوله آموزش را در میان اصلاح گرایان مهم ارزیابی کرد و گفت: آموزش بیشتر منجر به تبادل افکار و یکرنگی بیشتر می شود.

نیکخواه با بیان اینکه پست خواهی زمینه ورود افراد فرصت طلب را فراهم می کند گفت: وجود سفارش های زیاد در روابط اداری سبب می شود چهره اصلاح طلبی و عدالتخواهی کمتر شود.

او گفت: فرمانداران باید اندیشمند و اهل فکر باشند و در راستای آبادانی شهرستان از تمام ظرفیت ها بهره برداری کنند.

وی اظهار کرد: مسوولان دولتی در سطح ملی و استانی توانمند هستند و تمام دغدغه آنها خدمت صادقانه است.

*** توسعه نیافتگی مهمترین معضل استان کردستان است

یکی از فعالان سیاسی و اجتماعی استان کردستان نیز در ان نشست مهمترین معضل استان را توسعه نیافتگی دانست و گفت: در راستای ارتقای شاخص های توسعه استان، شناسایی آسیب ها ضروری است.

محمد دره وزمی بر شناسایی وضعیت موجود و شناختن رسالت و وظیفه نیروهای فعال سیاسی و اجتماعی استان تاکید کرد.

او توسعه همه جانبه در استان را یکی از نیازهای کردستان دانست و گفت: در راستای توسعه استان باید از تمام فرصت ها بهره گیری کرد و شاخصه های توسعه یافتگی بعد از دو سال مورد بررسی قرار گیرد.

وی خواستار ارایه گزارش و عملکرد مدیران پس از دوران مدیریت شد و از این نگرش که تغییر مدیران تمام مشکلات را حل می کند انتقاد کرد.

به گفته وی تغییر مدیران مشکلات استان را حل نمی کند و اگر تمام مدیران اصلاح شوند اما برنامه مشخصی نداشته باشیم و بی برنامه حرکت کنیم به نتیجه نخواهیم رسید.

دره وزمی خواستار پیگیری مراودات فکری و تشکیل گفتمان دولت و مردم و بکارگیری بخش خصوصی و دولتی در راستای تحول در استان شد و گفت: هر کدام از ما باید بدانیم در چه موقعیتی قرار داریم و چکار می خواهیم بکنیم.

او گفت: 72 درصد مردم استان به دلیل شعارها و وعده های دکتر روحانی به پای صندوق های رای آمده اند و این مردم انتظار دارند که این دولت مشکلاتشان را حل و فصل کند.

**** خدمات دولت در کردستان قابل تقدیر است

کرمی از فعالان سیاسی و اجتماعی شهرستان قروه نیز در این نشست، خدمات ارزنده دولت تدبیر و امید در راستای برداشتن و کاهش تحریم ها را قابل تقدیر دانست و گفت: هم اکنون دولت تدبیر و امید در بخش سلامت گام های مثبتی برداشته و رویه در پیش گرفته در عرصه سیاست خارجی بسیار مطلوب و قابل تقدیر است.

وی همچنین به تصمیمات اثر بخش دولت فعلی در سطح کلان و در عرصه سلامت اشاره کرد و گفت: دولت پیشین از اثربخشی خاصی برخوردار نبود، مدیریت باید از اثربخشی و کارایی های لازم برخوردار باشد و نظام اجرایی فعال می تواند این تصمیمات را ایجاد کند.

کرمی علل رای مردم به دولت تدبیر و امید را ناراضی بودن از سیستم و ساختار دولت گذشته دانست و خواستار بکارگیری افراد شایسته و لایق در مسوولیت های دولتی شد.

او با بیان اینکه بکارگیری افراد شایسته فضا را برای نخبگان باز می کند گفت: برخی مدیران از تحرک لازم برخوردار نیستند و در جایگاه شایسته قرار نگرفته اند.

وی خواستار بازدید مدیران استانی از شهرستان ها شد تا از نزدیک با سلایق، افکار و آراء مردم آشنا و مطلع شوند.

کرمی به وضعیت نامناسب اشتغال در استان و عقب ماندگی کردستان اشاره کرد و گفت: با بکارگیری اعتبارات و ظرفیت های بخش خصوصی، مشکلات قابل حل است.

کرمی تدوین برنامه برای حل مشکلات استان را نیازمند بکارگیر نیروهای فعال اجتماعی دانست و بر شتاب بخشی روند تحولات و توسعه استان و رفع تبعیض میان مردم استان و بکارگیری نیروهای استان در منصب های کلان تاکید کرد.

او اقدامات دولت تدبیر و امید در زمینه بهداشت و درمان را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: در راستای کارایی بالا در بخش درمان نیازمند دقت بیشتری هستیم.

او توجه به آموزش و پرورش به عنوان مهمترین بخش جامعه را ضروری دانست.

*** تغییرات جامعه مرهون تلاش های اصلاح طلبان است

دبیر انجمن اسلامی معلمان استان کردستان نیز ایجاد تغییرات در جامعه را مرهون تلاش های اصلاح طلبان دانست و گفت: راه اصلاح طلبی راه استقامت صبر و پایمردی است، اصلاح طلبان در این سالها صبر و شکیبایی زیادی متحمل شدند.

سید فواد حسینی خواستار تشکیل شورای اصلاح طلبان استان و توجه به نظرات و پیشنهادات آنها در سطح شهرستان شد و گفت: مدیران در سطح استان و شهرستان باید اتاق فکر تشکیل دهند.

او همچنین ضمن ضروری برشمردن تشکیل گفتمان تدبیر و امید در شهرستان ها ابراز امیدواری کرد اصلاح طلبان در جریان توسعه استان نقش موثری ایفا کنند.

وی حمایت آشکار و نقد پنهان برای کمک به دولت را یک موضع پسندیده از سوی اصلاح طلبان عنوان کرد و گفت: متأسفانه هنوز تعدادی از مدیران دستگاه ها در کردستان تغییر نکرده اند.

*** مهمترین مشکل توسعه استان کردستان تفکر دولت محوری است

یک استاد دانشگاه نیز در این نشست با اشاره به اینکه توسعه گفتمان غالب استان کردستان نیست گفت: مهمترین مشکل توسعه استان، تفکر وحشتناک دولت محوری است.

بهرام نصراللهی زاده افزود: کردستان توسعه نیافته است و توسعه نیافتگی آن نیز تنها با تغییر چهار مدیر امکانپذیر نیست.

وی افزود: ما نباید تنها از استاندار و فرماندار و مدیران دولتی انتظار توسعه داشته باشیم بلکه باید همه مردم در ایجاد توسعه خود را سهیم بدانند، هر چند دولت باید تسهیل گیر سرمایه گذاری و توسعه در استان باشد.

او با بیان اینکه برای توسعه باید دست به دست هم دهیم چون توسعه با دولت و دولت گرایی ایجاد نمی شود، گفت: توسعه بستر اجتماعی، پذیرش سرمایه، آرامش روانی، جذابیت و گیرایی می خواهد و باید فضایی ایجاد کنیم تا دیگران با عشق و علاقه حاضر شوند در اینجا کار کنند.

نصر اللهی زاده به نقش مردم در توسعه استان اشاره کرد و گفت: یکی از حوزه هایی که می تواند در توسعه استان نقش مهمی ایفا کند بخش گردشگری است اما بسیاری از شهرهای ما نمی توانند از این ظرفیت استفاده کنند و مردم چون تفکر دولت محوری دارند سهم خود را در این حوزه نیز فراموش کرده اند.

وی گفت: در هیچ جایی جز در نظام های توتالیتر و نظام هایی که توسعه امرانه و تک بعدی را دنبال می کنند دولت با روش های آمرانه نمی تواند توسعه ایجاد کند و این خود مردم هستند که نقش مهمی در توسعه ایفا می کنند.

نصراللهی زاده گفت: برای رسیدن به توسعه باید خود تلاش کنیم، باید نقش دولت را باز تعریف کرد اگر در داخل استان برنامه ای برای توسعه داشته باشیم باید دولت را پشت سر کشید، نباید همه چیز رو از دریچه دولت دید، برای رسیدن به توسعه باید خودمان تلاش کنیم.

او گفت: میزان کارایی و موفقیت بسیاری از برنامه های ما از جمله برنامه های پنج ساله توسعه به 30 درصد نمی رسد به دلیل اینکه سیستم برنامه ریزی دولت سیستم از بالا به پایین است در حالیکه باید خودمان از پایین تلاش کنیم.

به گفته وی توسعه امروز با علم، اندیشه و تفکر اتفاق می افتد توسعه فقط آجر روی آجر گذاشتن نیست توسعه تنها جاده خاکی را آسفالت کردن نیست، توسعه ابعاد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و فکری دارد و هدف آن انسانی کردن زندگی است.

وی از برنامه ریزی برای راه اندازی یک موسسه غیر دولتی با محوریت فرهنگ توسعه خبر داد و گفت: باید توسعه و قابلیت های توسعه را به فرهنگ غالب استان تبدیل کرد.

نصراللهی زاده از ظرفیت های مرزی استان به عنوان یکی از ظرفیت های توسعه نام برد و گفت: مرزی بودن کردستان یک عمر هزینه بوده ولی اکنون باید مرز را به یک ظرفیت تبدیل کرد.

این استاد دانشگاه گفت: هر کاری که توسعه استان را مختل کند و مانعی برای توسعه استان باشد کاری مذموم و ناپسند است و هر کاری که توسعه ایجاد کند قابل ستایش است.

او گفت: اصلاح طلبان به عنوان جریانی که نیروی سیاسی و انسانی اول استان است باید نقش خود را بیشتر از دیگران در توسعه استان ایفا کنند.

او گفت: انها باید فعالیت های خود را دسته بندی کنند و در کنار فعالیت های سیاسی و فکری به فعالیت های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نیز بپردازند.

وی به نقش استان کردستان در انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: مردم استان کردستان با رای 72 درصدی به دولت تدبیر و امید نقش زیادی به حاکم شدن این جریان در کشور داشتند.

نصراللهی زاده افزود: جریان اصلاح طلبی عمیق ترین و ریشه دارترین جریان سیاسی استان کردستان است اما برخی افراد چنان صحبت می کنند که انگار نماینده 100 درصد مردم هستند در حالی که تنها نماینده سه درصد جامعه هستند.

او در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: تیم مدیریت فعلی را تیم رو به جلو می دانم و عملکرد مدیریتی استان در راستای پیشبرد اهداف مردم است هر چند تا رسیدن به وضع مطلوب فاصله زیادی داریم.

نصراللهی زاده تصریح کرد: مدیریت فعلی استان را در چارچوب خواسته های مردم می دانم و معتقدم قدم های خوبی در حوزه استفاده از نیروهای انسانی بومی، گشایش در فضای فرهنگی و انتصاب مدیران برداشته شده است.

وی گفت: استاندار کردستان دارای رویکرد توسعه محورانه است و وضعیت استان را در مجموع روبه جلو و امیدوار کننده می دانم.

نصراللهی زاده در بخش دیگری از سخنانش گفت: از اینکه فضای استان فضای احساسی و هیجانی باشد و سهم عقلانیت در حاشیه قرار گیرد احساس خطر می کنم و این احساستی بودن قطعا برای اینده استان سم است.

این فعال سیاسی اجتماعی استان کردستان گفت: اینکه عده ای بخواهند با بحث های احساسی و هیجانی به سرمایه گذاری در استان ضربه بزنند را شخصا خدمت به استان نمی دانم باید معیاری های خدمت به جامعه را تغییر داد و به نظر من کسی خادم مردم کردستان است که کاری کند تا شغلی ایجاد شود و یک خانواده بتواند با ابرو زندگی کند.

به گفته وی اسیر احساسات شدن ممکن است برای عده ای معدود نان و اب داشته باشد اما برای بیشتر مردم و پیشبرد توسعه استان جامعه زیان بار است.

به گفته وی فضای استان کردستان در بعد عمومی فضای توسعه گرایانه نیست مردم ما و استان ما در گذشته تاریخ از این بابت آسیب های فراوانی دیده اند.

نصراللهی زاده افزود: وظیفه ما به عنوان نخبه، روشنفکر و یا فعال اجتماعی این است که فضاهایی امن و آرام و مبتنی بر عقلانیت ایجاد کنیم تا دیگر کسی به چنین مشکلاتی گرفتار نشود.

نشست ‘چالش ها و فرصت های دولت تدبیر و امید در کردستان’ با همت باشگاه جوانان اصلاح طلب استان کردستان در کانون فرهنگی امام خمینی(ره) سنندج برگزار شد.

کد خبر: 11432