شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۲/۰۴/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 18th نوامبر 2014
3:02 ق.ظ

نشست مشورتی در خصوص وضعیت شورا و شهرداری و جایگاه شورا در جامعه

روز یکشنبه ۹۳/۸/۲۵ نشست مشورتی در خصوص وضعیت شورا و شهرداری و جایگاه شورا در جامعه با حضور آرتیکاس اقبال مدیر کل دفتر امور شهری وشورا، فرماندار، اعضای شورای شهر و شهرستان و شهرداری در سالن فرمانداری سقز برگزار شد.

shoraeqbal

در ابتدای جلسه علی اکبر ورمقانی فرماندار ویژه ی شهرستان سقز ضمن خیرمقدم به مدیر کل دفتر امور شهری، از اهمیت شوراها به عنوان رابط بین مردم و دولت و جایگاه ویژه ی آنان اشاره کرد و گفت: شورای شهر وشهرستان به عنوان رابط قانونمند بین مردم و حکومت نقش تاثیر گذار و ارزشمندی در اداره ی امور شهر وشهرستان دارند.

در ادامه ورمقانی با اشاره به قدمت ۱۵ساله ی شورا در کشور و همت محمد خاتمی رئیس جمهمور سابق ایران در پایه گذاری این نهاد گفت: شورا از زمان شکل گیری به عنوان یک نهاد مردمی و منتخب مردم خدمات شایانی کرده و نقشی انکار ناپذیر را در سیستم اداری ایفا می کند به طوریکه بخشی از معضلات دستگاه هایی چون استانداری، فرمانداری و شهرداری را به عهده گرفته و انها حل و فصل کرده است.

در ادامه ورمقانی افزود: شورا نماینده ی مردم و نهادی برخاسته از جامعه است پس نباید اختیارات شورا را محدود کنیم. وی همچنین در رابطه با بحثهای اخیر مبنی بر سلب اختیار شوراها در انتخاب شهردار گفت: نظر شخصی بنده این است که چون یکی از وظایف شورا نظارت بر شهرداری ست باید به عنوان مرجعی در انتخاب شهردار دخیل باشد.

فرماندار ویژه ی شهرستان در پایان تاکید کرد: خوشبختانه شورای سقز متشکل از قشری تحصیلکرده است که از زمان توفیق بنده در این پست شاهد تعامل خوبی بین اعضای آن وشهرداری هستم که این امر در تحقق اهداف شورا در خدمت به مردم بسیار امیدوار کننده است.

در ادامه ی این نشست آرتیکاس اقبال مدیر کل دفتر امور شهری وشواها در استانداری که خود یکی از گزینه های احراز پست فرمانداری سقز بود به عنوان دومین سخنران صحبتهای خود رابا تشکر از فرماندار واعضای شورا وشهردار آغاز کرد. وی در خصوص جایگاه شورا گفت: شورا به عنوان یک بازو، حلقه ی اتصال بین مردم و دولت است به طوری که در عین حال هم بازوی دولت است هم زبان مردم برای بیان مطالبات جامعه و همچنین سیاستهای کلی دولت از زبان شورا به مردم منتقل میشود.

اقبال افزود:شورا چون نهادی مردمی ونماینده ی مردم است وظیفه ای خطیر در پیش دارد و در عین حال باید با زبانی برنده و ادبیات صحیح و درست مشکلات مردم را منتقل کند همچنین باید همچون پلی عمل کرده و انتظارات دولت را نیز به مردم منتقل کند.

در ادامه مدیرکل دفتر امور شهری و شوراها گفت: شورا باید شورای شهر باشد نه شورای شهرداری همچنین شوراها دارای جایگاه نظارتی خاصی هستند که نباید نادیده گرفته شوند. وی افزود: طبق ارزیابیهای انجام شده شورای سقز ارتباط خوبی با دستگاه های دولتی دارد و اعضای شورا باید با تعامل و همکاری و همفکری کارها را به انجام برسانند و از جبهه گیری پرهیز کنند. وی با تاکید بر اینکه سقز دومین شهر استان است و دارای وضعیتی است که نیاز به سرمایه گذاری دارد جذب سرمایه گذار را از کارهایی دانست که انجام آن از شورا انتظار می رود.

آرتیکاس اقبال در پایان تاکید کرد: باید شورا وشهرداری همچون شهرهای سنندج و بانه، برنامه ای منسجم و استراتژیک برای شهر تدوین نمایند.

سخنران بعدی باقی رحمان پورگفت:با تلاش شبانه روزی اعضای شورای شهر در جهت رفع مشکلات همشهریان و ارائه خدمات مطلوب به مردم سقز کوشش می کنیم و از مسئولین استانی هم انتظار داریم که در حوزه ی استانداری و راه و شهرسازی از پروژه های پیشنهادی شورا و شهرداری جهت رفع بعضی از معضلات شهری (مثل صنف های مزاحم) حمایت کنند.

رحمان پور افزود: درجهت کمک به شهرداری به اعتبارات و بودجه های جهشی نیازمندیم. همچنین هماهنگی بیشتر ادارات با شورا در جهت پاسخگویی به مردم، بسیاری از معضلات شهر را حل خواهد کرد.

رحمان پور پیشنهاد کرد که اختیاراتی به فرمانداری ویژه، خصوصا در زمینه راه و شهرسازی از طرف استان داده شود.

فراهم کردن شرایط مناسب جهت سرمایه گذاری و حذف روند طولانی مراحل اداری و آماده کردن بسته های پیشنهادی سرمایه گذاری از دیگر موارد مطرح شده توسط رییس شورای شهر سقز بود.

ضیا نعمانی شهردار سقز هم در ادامه نشست به شرح پاره ای از مشکلات شهرداری پرداخت و گفت: شهرداری به دنبال تملک معدن مصالح کوهی برای شن ریزی و تهیه ی آسفالت میباشد که متاسفانه با اداره کل صنعت و معدن به توافق نرسیدیم و همچنین اداره ی راه و شهرسازی و امور آب هم مجوز برداشت مصالح رودخانه ای را به شهرداری نمیدهد.

نعمانی در ادامه افزود: از دیگر مشکلاتی که اکنون گریبانگیر شهرداری ست مشکل تهیه ی قیر است که با کاهش ناگهانی قیمت آن، عرضه ی این محصول متوقف شده است..

نعمانی در ادامه ی سخنان خود گفت: چون سهم سقز از مالیات بر ارزش افزوده رقم ناچیزی است که این امر بیشتر به خاطر عدم برخورداری سقز از واحد های تولیدی و صنعتی است اما با توجه به جایگاه این شهر باید مولفه های دیگری نیز اعمال شود که شهرداری سهم بیشتری دریافت کند.

در پایان شهردارسقز از مشکل محله ی تازاباد که هم اکنون جزو سکونت گاه های غیر رسمی سقز است، سخن گفت و تقاضا کرد که هرچه زودتر این مشکل حل شود. وی همچنین بر معضل کمبود ماشین آلات عمرانی وهمچنین آتش نشانی تاکید کرد و گفت: امیدوارم تدابیری اندیشیده شود تا شهرداری شهرستان هایی با جمعیت کمتر از۲۰۰هزار نفر نیز از تسهیلات وزارت کشور در زمینه ی تخصیص ماشین آلات بهرمند شوند.

سخنران بعدی محمدباغبانی عضوشورای شهر سقز گفت: متاسفانه نبود پایگاه داده مناسب نیروی انسانی در شهرداری که میراثی از گذشتگان است یکی از ضعف های بزرگ نظام اداری شهرداری ست. خلا سیستم هایی چون جذب و استخدام؛کارگزینی و ارزیابی عملکرد در شهرداری کاملا ملموس است همچنین اکثر کارمندان به مهارت های مرتبط به نرم افزار ورد و اکسل مسلط نیستند و حتی تایپ نامه ها دارای اشکالاتی است و نیروهای اداری حتی قادر نیستند پایگاه داده ای مناسب در اکسل تشکیل دهند. وی همچنین گفت: پیشنهاد می کنم اولا نیروهای جدید در قالب مراحل کامل سیستم جذب بکارگیری شوند و هر فردی با شرایط لازم برای احراز شغل سنجیده شود، دوماآموزش لازم و کافی به نیروها داده شود تا بتوانند به نحو احسن مسئولیتهایشان را به انجام برسانند.

باغبانی افزود: درمورد سند استراتژی توسعه شهر CDS باید عرض کنم شورای سقز از اردیبهشت ماه اقدام به تهیه پروپوزال طرح نمود و حتی نحوه انجام کار به تایید مشاوران شورا رسیده است و حدود سی درصد کار هم انجام شده است. اما سوال این است این کار را باید شورا انجام دهد یا آن را به مشاور خارجی بسپارد.

سردار دوغی در ادامه ی جلسه خطاب به مدیر کل دفتر شهری گفت:امیدواریم با نظارت مستمر شما و مجموعه تحت مدیریت شما و سایر نهادهای نظارتی قانون گریزی جای خود را به قانونگرایی و محترم شمردن منافع عمومی بدهد.

دوغی خطاب به فرماندار سقزدرخصوص معضل تازه آباد گفت: علاوه بر مشکلات زیست محیطی و سکونتی باید مشکلات و معظلات اجتماعی و امنیتی آن منطقه را هم در یابیم.

سیار عضو شورای شهرستان نیز در نوبت سخنرانی خود این گونه به بیان مشکلات شورای شهرستان پرداخت:بیش ازیک سال از عمر این دوره میگذرد اما هیچ گونه کمک و بودجه و منابعی به ما تخصیص داده نشده و ما حتی مکانی برای استقرار نداریم. سیار در ادامه گفت: متاسفانه شورای شهرستان برای ما واژه ی ناآشنایی ست.

از دیگر مشکلات اشاره شده توسط سیار می توان به واگذاری دو درصد درآمد به اعضا، بیمه ی سنوات و خدمات درمانی شورا و در خواست معرفی روستاییان برای استفاده از ماده ۱۷ اشاره کرد.

احداث بلوار ورودی شهرصاحب از مشکلاتی بود که کریمی عضوشورای شهر صاحب به آن اشاره کرد و گفت:اگر نقشه ی شهر تدوین نشود شهرداری برای پیشبرد واجرای برنامه هایش با مشکل مواجه می شود.

در پایان آرتیکاس اقبال در پاسخ به مباحث مطرح شده گفت: در مورد شهر صاحب، باید فرماندار در سطح شهرستان به صورت تخصصی احداث بلوار ورودی را مورد مطالعه قرار دهد ما هم در استان از تصمیمات شما پشتیبانی خواهیم کرد. احداث بلوار ورودی تنها در عهده ی شهرداری وشورای صاحب نیست بلکه ادارات دیگری نیز در این امر دخیل هستند چون یک کار گروهی و بین بخشی است و سایر ارگانهای دیگر را هم درگیر می کند.

مدیرکل دفترشهری وشورا در مورد سکونتگاه های غیر رسمی در منطقه ی تازاباد گفت: برای تازآباد مشاوری با سابقه تعیین شده ولی کارفرما وزارت راه و شهرسازی ست. و قول به پیگیری مجدد داد.

در ادامه وی در خصوص موضوع آموزش کارکنان شهرداری گفت: موضوع بسیار مهمی است که در این خصوص با چند شهردار در سطح استان صحبت کرده ام و قرار است در فصولی که فشار کاری کمی روی کارمندان وجود دارد این امر تحقق پیدا کند.

در پایان اقبال در زمینه ی استخدامهای شهرداری گفت: هرگونه استخدام نیروهای ثابت باید از طریق آزمون و با مجوز وزارت کشور، صورت گیرد ولی شهردارها در خصوص استخدام های موقت اختیار دارند اما در این زمینه هم باید پاسخگو باشند.

جلسه راس ساعت ۳پایان یافت.

کد خبر: 11477