شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۲/۰۳/۱۴۰۱
یکشنبه، 23rd نوامبر 2014
8:50 ب.ظ

طرح توسعه شهرهای سقز و بانه تدوین شد

جلسه شورای توسعه و برنامه ریزی استان کردستان امروز شنبه با دستور کار بررسی طرح توسعه و عمران ناحیه شمالی استان کردستان شامل شهرستان های سقز و بانه و با حضور استاندار در سنندج برگزار شد و پس از تشریح این طرح توسط مشاور و ارایه راهکارها و پیشنهادات توسط اعضا، کلیات این طرح به تصویب رسید و موافقت شد که مسوولان دستگاه های اجرایی و فرمانداران در مدت یک هفته راهکارها، نظرات و پیشنهادات خود را در ارتباط با این طرح به استانداری اعلام کنند.

طرح توسعه و عمران ناحیه شمالی استان کردستان شامل شهرستان های سقز و بانه پیس از تصویب در جلسه شورای توسعه و برنامه ریزی استان باید در شورای عالی معماری و شهرسازی کشور نیز به تصویب برسد و بعد از آن قابل اجرا است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان در این جلسه استفاده از ظرفیت های طرح های توسعه را مورد تاکید قرار داد و گفت: برای تدوین و تهیه این طرح ها، زحمات زیادی کشیده شده و دستگاه های اجرایی باید از این فرصت برای برنامه ریزی در حوزه متبوع خود تلاش کنند.

امیر قادری همچنین تاکید کرد از نتایج و مستندات این طرح ها برای پاسخگویی به استعلامات مربوط به سرمایه گذاری در مناطق مختلف استان نیز می توان استفاده کرد.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی استاندار کردستان نیز تاکید کرد در این طرح مطالعات براساس ایجاد منطقه آزاد تجاری بانه باید تهیه و تدوین شود تا واقعی تر باشد.

ارسلان ازهاری افزود: مطالعات این طرح براساس ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در بانه تهیه شده و باید این رویکرد در ارتباط به منطقه آزاد تجاری تغییر داده شود.

ضیاء نعمانی شهردار سقز نیز خواستار دیده شدن کارخانه سیمان، بازارچه کولبری، تاکید بر سرمایه گذاری بخش خصوصی و کمربندی سقز در این طرح شد و گفت: مشاور طرح باید این مزیت های شهرستان سقز را نیز ببیند.

علی اکبر ورمقانی فرماندار سقز نیز خواستار فرجه ای برای مطالعه این طرح شد و گفت: پس از مطالعه این طرح می توان نظرات و پیشنهادات مد نظر را لحاظ کرد.

کریم ذوالفقاری رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه شهرستان سقز از جمله مناطق دامپروری و دامداری استان کردستان است گفت: بیش از دو میلیون واحد دامی در این استان وجود دارد که باید در طرح های توسعه ای به این بخش توجه شود.

حجت الاسلام رحیم جعفری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان نیز گفت: حوزه فرهنگ در طرح های توسعه ای استان باید دیده شود و طرح های عمرانی باید پیوست فرهنگی داشته باشند.

مدیرکل راه و شهرسازی کردستان نیز با اشاره به اینکه در طرح توسعه و عمران ناحیه شمالی تمام بخش ها دیده شده است، اظهار کرد: برای مطالعه بیشتر مدیران نسخه ای از این طرح در اختیار آنان قرار می گیرد که در مورد آن نظر دهند.

محمد صادق وجدی افزود: مطالعات این طرح با این همه زحمت باید در بودجه سال 94 مدنظر قرار گیرد و مبنای برنامه ریزی های سایر بخش ها نیز باشد.

کد خبر: 11525