شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۹/۰۷/۱۴۰۱
Friday، 28th November 2014
8:25 pm

انتقاد از عملکرد هیات مدیره تعاونی مسکن فرهنگیان

تعاونی مسکن فرهنگیان در مرحله حساس دیگری از تاریخ فعالیت خود قرار دارد. در حالی که از یک طرف توافق اعضا با شهرداری امید به پایان یافتن بلاتکلیفی در مورد زمین های فازهای یک و دوی شهرک فرهنگیان را افزایش داده و شهرداری برای حل موضوع از خود انعطاف قابل توجهی نشان داده است از طرف دیگر زمان تشکیل مجمع عمومی این شرکت تعاونی و انتخاب اعضای جدید هیات مدیره است که هرچه به زمان انتخابات نزدیکتر می شویم برحاشیه های پیرامون این تعاونی افزوده شده و انتقادات از هیات مدیره فعلی نیز به شکل قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.

چند نفر از اعضای شرکت تعاونی مسکن فرهنگیان در یادداشتی سعی کرده اند آنچه که در روزهای مانده به برگزاری مجمع روی داده است را از زاویه دید خود بیان کنند که اشاره ای است به -به زعم آنها- تخلفات صورت گرفته از سوی هیات مدیره و از اعضا خواسته اند حضوری فعال در مجمع داشته باشند.

شارنیوز آمادگی خود را برای اعضای هیات مدیره تعاونی مسکن فرهنگیان جهت انتشار جوابیه و پاسخ به انتقادات مطرح شده اعلام می دارد.متن این یادداشت به شرح زیر است:

قبل از هر چیز از تمام فرهنگیان عضو تعاونی مسكن و یا خریداران زمین تعاونی مسكن فرهنگیان(دارای وكالت از عضو اصلی) خواهشمندیم برای روشن شدن فعالیتهای تعاونی و تخلفات گذشته، به سرانجام رسیدن وضعیت خدمات اولیه‌ فاز دوم و پیگیری وارد محدوده‌ شدن فاز سوم و…؛ بی‌تفاوتی را كنار گذاشته و در مجمع ٢٩/٩/٩٣ با حضور حداكثری شركت نمایند.

با توجه به اینكه چند سال است هیئت مدیره‌ی این تعاونی، علاوه بر تاخیر عمدی در پیشبرد امور و انجام تخلفّاتی ، نسبت به برگزاری مجامع سالانه نیز اقدام نكرده‌ و اكنون نیز علی رغم سپری شدن چند ماه از پایان مدت قانونی تصدی ایشان در هیئت مدیره و تقاضاهای مكرر اعضاء، نسبت به برگزاری مجمع عمومی، تعلل می ورزند و در مورد آگهی كردن تشكیل مجمع در مورخ ١٩/٧/٩٣ نیز، اطلاع رسانی ایشان به عمد، آنقدر ناقص بود كه كمترین تعداد اعضاء مطلع شده‌ و حتی در آخرین روز مهلت ثبت نام و بدون هیچ دست‌آویز قانونی، مدیر عامل شركت از ثبت نام ده‌ نفر از اعضای متقاضی، خودداری نمود (با این توجیه كه روز جمعه را نیز جزو ٧ روز مهلت ثبت نام به حساب می‌آورد!) و در نتیجه مجمع مزبور لغو گردید.

و با توجه به آگهی منتشره‌ در ١٨/٨/٩٣ برای مجمع بعدی در ٢٩/٩/٩٣، باید تا پایان وقت اداری روز دوشنبه‌ ٢٦/٨/٩٣ از همه‌ی اعضای متقاضی كاندیداتوری برای پست هیئت مدیره‌ و بازرسی نام نویسی می كردند، اما ایشان فقط تا پایان شنبه‌ ٢٤/٨ اقدام به ثبت نام کردند و دو روز از حق اعضاء را پایمال كرده‌ و در چند روز دیگر نیز، عملاً با سخت گیری بی‌مورد و بهانه‌های واهی از هر ده نفر مراجعه كننده نه٩ نفر را از كاندید شدن پشیمان كرده‌ و یا مانع آنها میشدند! به عنوان مثال :

١- بسیاری از معلمانی را كه پلاك خود را فروخته و زمین دیگری را از همین تعاونی خریده‌ بودند به بهانه‌ی اینكه قطعه‌ی اصلی را فروخته‌اند، از حق كاندید شدن محروم كردند. در حالیكه طبق قانون چون تسویه‌ حساب نكرده‌اند عضو بوده‌ و حق شركت دارند. و حتی خریداران غیر معلم كه وكالت قانونی دارند می‌توانند در مجامع شركت و حق رای داشته باشند.

٢- افرادی را كه سالها بعد از عضویت در تعاونی مسكن فرهنگیان؛ از امتیاز مسكن مهر استفاده‌ كرده‌ بودند از این می ترساندند كه احتمال دارد آنها را از عضویت اخراج كنند در حالیكه قانون عطف به ما سَبَق نمی شود.

٣- از متقاضیان درخواست اصل برگه‌ی واگذاری را می‌كردند و به كپی برابر با اصل شده‌ در دادگاه نیز رضایت نمی‌دادند. در حالیكه طبق قانون هیچ نیازی به اصل یا كپی آنهم نبود و با این ترفند، افراد بسیاری از كاندید شدن انصراف دادند زیرا می‌گفتند شاید در این یكی دو ماه تا برگزاری مجمع قصد فروش زمین خود را داشته‌ باشیم و یا اصولا به هیئت مدیره اعتماد كافی برای ارائه‌ی اصل برگه را نداشتند.

٤- به بهانه‌ی اینكه فلان كس عضو هیئت مدیره‌ی تعاونی مصرف است وی را از كاندید شدن برای هیئت مدیره‌ مسكن محروم می‌كردند در حالیكه اساسنامه عضویت در دو تعاونی «مشابه» را منع می كند و عضویت یا هیئت مدیره‌ بودن در تعاونی مصرف و مسكن، هیچ منع قانونی ندارد.

و با دیگر بهانه‌های واهی، همه‌ را دست خالی از دفتر تعاونی می‌راندند تا بلكه هرچه دیرتر و به شیوه‌ی دلخواه خودشان، مجمع برگزار شود.

كه در تاریخ یكشنبه‌ ٢٥/٨/٩٣ چند نفر از اعضاء با مراجعه به اداره كل تعاون استان، از غیر قانونی و مغرضانه بودن این مانع‌تراشیها، مطلع شدند و بعدا نامه‌ای نیز از طرف اداره‌ كل در تایید حقوق اعضاء، به اداره‌ تعاون سقز و بعداً به تعاونی ارسال شد.

جالب این است كه علی رغم دریافت نامه‌ی اداره‌ كل هنوز هم هیئت مدیره ملزم به انجام وظایف قانونی خود نشده و پس از گذشت ده‌١٠ روز از پایان نامنویسی كاندیداها، هنوز لیست مربوطه را به اداره‌ تعاون تسلیم ننموده‌اند! و یكی از آنها در پاسخ اعضای مراجع در(٥/٩/٩٣) فرمود: «هر چند ٩ روز گذشته فردا هم تحویل نمی‌دهیم، هیچ كسی هم نمی‌تواند مارا ملزم به تحویل این لیست كند و ما از اداره كل شكایت كرده‌ایم كه چرا در پاسخ اعضاء نامه‌ی كتبی داده‌ است ؟!» و گویا هیئت مدیره‌، از آگاه شدن اعضاء نسبت به حقوق قانونی خود نگران و مضطرب گشته‌اند!

لازم به ذكر است كه اعضای هیئت مدیره‌ علی رغم اینكه معلمین و یا خریداران زمین‌ها، سالهاست گرفتار وضع نامعلوم خود هستند با مراجعین آنها به دفتر تعاونی برخورد بسیار ناشایست و زننده‌ای دارند كه هیچ در شان یك معلم نیست و حتی پیش آمده‌ كه به جای شفاف‌سازی و پاسخگویی به پرسش یا درخواست قانونی اعضاء، برایش پلیس ١١٠ فراخوانده و یا گاهی با فحش و ناسزا افراد را از مقر حكومت خویش اخراج كرده‌اند!

كاملا معلوم است كه این پافشاری عجیب بر طولانی كردن مسیر انتخاب هیئت مدیره‌ی بعدی و یا سعی در گزینش افرادی نزدیك به خودشان، هیچ دلیلی ندارد مگر ترس و واهمه‌ی پیگیری تخلفات بسیار واضح آنان در چند سال گذشته كه یكی از آنها تصویب غیر قانونی و دریافت چندین قطعه‌ زمین میلیاردی به عنوان پاداش می‌باشد كه در ٢٧/١/٩٢ اداره‌ كل تعاون غیر قانونی بودن این پاداش را طی نامه‌ای اعلام نموده‌ است.

البته در مدت چند ماه اخیر، پیگیری چند ساله‌ی اعضاء تعاونی برای وادار ساختن هیئت مدیره‌ به توافق با شهرداری و برگزاری مجمع، بیشتر و متمركزتر شده‌ و نتایجی هم در بر داشته‌ است از جمله‌ اینكه نشست اخیر در مسجد امام فخر رازی، با حضور نماینده‌، شهردار، شورای شهر و مسئولین باعث شد كه هیئت مدیره‌ با شهرداری توافق كرده‌ و مشكل ٩٠٠ پلاك فاز دوم حل شود هرچند اگر هیئت مدیره‌، سه سال قبل توافق می‌كردند چندین میلیون تومان به نفع هر عضو و چند میلیارد به نفع تعاونی بود! و نیز رفت و آمد اعضاء به اداره‌ی تعاون سقز و اداره‌ كل استان و فرمانداری سقز به صورت مداوم برقرار است و اگر كماكان این هیئت مدیره‌ی مستبد، خود را بالاتر از قوانین بخش تعاون جمهوری اسلامی بداند ممكن است؛ این مشكل چندساله‌ی اداری، اقتصادی، اجتماعی وارد مراحل پیچیده‌تری شده‌ و ابعاد دیگری نیز پیدا كند.

کد خبر: 11616


نظر دهي بسته شده است.