شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۲/۰۴/۱۴۰۱
پنج‌شنبه، 4th دسامبر 2014
8:58 ب.ظ

آتشی بود در این خانه که کاشانه بسوخت

در هر خانواده اي اخرين روز هفته به شكلي رقم مي خورد، با استراحت، ديدار فاميل و دوستان … اما جمعه ي ٧ اذر ماه سال ٩٣ شايد سياهترين جمعه اي باشد كه خانواده اي ساکن محله ی شریف آباد تاكنون به خود ديده اند.

ساعت حدود دو بعد از ظهر را نشان مي دهد، بوي دود در خانه اي اجاره اي با سالن ١٢ متري و يك اشپزخانه كوچك چيزي نيست كه مدت زيادي از نظر پنهان بماند، مادر خانواده بوي سوختگي را تا پشت يخچال دنبال مي كند و با شعله هايي مواجهه مي شود كه بر اثر اتصال سيم هاي برق و منفجر شدن موتور یخچال زبانه مي كشند ، تصميم سختي است در لحظه اي كه كودك هفت ساله ات محو تماشاي شعله هايي ست كه روي سيم ها مي رقصند و هستي ات را به اتش مي كشند، اول كودكت را نجات بدهي يا كاري براي فرونشاندن اتش كني!

atash (5)

پس از مراجعت پدر خانواده كه برای امرار معاش در تهران به سر مي برد، به دیدار این خانواده مي رويم. شايد اين خانه تنها خانه ايست كه از بخت صاحبانش سياه تر است.

از همه انچه كه در اين سالها اندوخته اند يك بخاري مانده و يك جانماز، بقيه ي وسايل زندگي شان را اتش بلعيده است، حتي به ٥ ميليون تومان شلواري كه سرمايه ي زندگيشان بوده رحم نكرده كه قرار بوده از فروش انها چرخ زندگي را بچرخانند و چوب لاي چرخ گذاشته است.

در همسايگي خانه ي سوخته شان و به همت یک خیر سقفی برای تنها سه ماه دارند. به داخل خانه كه قدم مي گذاري آلبوم نیمه سوخته اي به چشم مي خورد، خاطرات زندگي كه دود شده و به هوا رفته است، اگرچه گمان نمي رود خاطراتشان را دوباره ورق بزنند .

atash (2)

از آتشنشانی برای تاخیر و کم کاری گله اي ندارند، اما از همسایه ها مي شنويم كه تاخير كرده اند و هنگام رسيدن هم قادر به سر هم كردن وسایل اطفای حریق مانندلوله ی آب نبوده اند، تا جايي كه دوباره با تماس مجدد با مركز گروه ديگري به كمك امده اند. هر چند ديگري چيزي براي نجات دادن نمانده و اتش فرصتي را كه اتش نشان ها داده اند غنيمت شمرده و كارش را تمام و كمال به انجام رسانيده است.

گوشه ای از حیاط سماور و کتری سیاهی خودنمایی مي كند، خواستیم به داخل خانه برگردیم و چند عكس گويا تر از حادثه بگيرم اما آنچه از چشمان پدر خانواده مي خواندي از همه چيز گويا تر بود انچه سهراب اينگونه توصيفش مي كند:

دود میخیزد ز خلوتگاه من

کس خبر کی یابد از ویرانه ام؟

با درون سوخته دارم سخن

کی به پایان میرسد افسانه ام؟

atash (3)

atash (4)

atash (1)

کد خبر: 11672