شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۴/۰۴/۱۴۰۱
یکشنبه، 7th دسامبر 2014
9:31 ب.ظ
عکسهای دیدنی شارنیوز را از دست ندهید

گزارش شارنیوز از جمعه بازار صالح آباد

حدود 8 سال است که شهروندان سقزی روزهای جمعه در چنین بازار محلی گرد هم می آیند و به آن جمعه بازار می گویند در این بازار مواد غذایی ، لوازم برقی ، مواد شوینده ، ادوات کشاورزی ،میوه و سبزی های فصل و همچنین به صورت بسیار چشم گیری پوشاک نو و دوست دوم خارجی یافت می شود

برخلاف بازارهای محلی شهرهای دیگر اینجا زیاد بوی تازگی نمی آید و قسمت اعظم بازار در دست فروشندگان لباس های دست دوم خارجی یا ” تاناکورا ” است و شاید دلیل تمایل مردم به این لباسها فقر معیشتی اقشار متوسط و پایین جامعه و همچنین گرانی پوشاک نو باشد . “علی ” یکی از خریداران که سر قیمت کاپشنی که برای دخترش می خواهد بخرد با فروشنده چانه می زند می گوید : این کاپشن اینجا بیست هزار تومان است اما نوی آن در مغازه های پاساژها صد و هشتاد هزار تومان است ، آن هم چینی ….

komehbazar (4)

komehbazar (24)

گزارش تصویری – مجموعه دوم                                                  گزارش تصویری – مجموعه اول

کمی آنطرف تر از خانم جوان مرتب و خوش پوشی که ظاهرش با اکثریت آدمهای بازار متفاوت است از دلیل آمدنش می پرسم ، می گوید : با توجه به قیمتهای بالای لباس های زمستانی نو اگر قدرت خریدش را هم داشته باشم فقط یکبار می توانم خرید کنم ، من تنوع طلب هستم و دوست دارم هر چند وقت یک بار لباس های متفاوتی بپوشم و خرید این لباسهای دست دوم هم در قدرت خریدم است هم جواب تنوع طلبی ام را می دهد .

در قسمت دیگر بازار لباس های نو هم به فروش می رسد که در مقایسه قیمتهایشان با بازار اصلی شهر دلیل توجه خریداران را متوجه می شوی .

در گوشه ی دیگری از بازار فروشنده ای لوازم برقی مثل جارو و اتو و گوشی موبایل ! می فروشد ، از او دلیل پایین بودن قیمتها را می پرسم در جواب از اینکه در هنگام حمل ضریه دیده اند ، بدنه اشان ترک برداشته یا گوشه ای شکسته دارند و یا کارتن ندارد می گوید و تاکید می کند که درست کار می کنند و مشکلی در مورد کار کردن ندارند خانمی که مشغول وارسی یک بخار پز می گوید” من چند وقت پیش یه اتو ازشون خریدم که ترک داشت و خیلی خوب کار می کند اما برادرم یه ریش تراش سالم بی کارتن خرید که اصلا کار نکرد خلاصه شانسیه …”

پسر جوانی گل مصنوعی و مجسمه های گلی می فروشد کنارش پیرمردی ادوات سبک کشاورزی و زنجیر چرخ ماشین دارد از سمت بالا هر چه به ورودی بازار نزدیک تر می شویم به هم ریختگی و شلوغی بیشتر می شود وانگار اصلا نظمی در کار نیست . در دو طرف بلوار متنهی به این بازار ماشین هایی که انواع شوینده ها ، نوشت افزار ، اسباب بازی و اونواع میوه ها و سبزی ها را می فروشند دیده می شوند که دلیل استقبال همشهریان از این فروشندگان هم قیمتهای پایین تر مغازه های سطح شهر است از کلم وپرتقال تا پودر لباس شویی فله ….

komehbazar (10)

این بازار فرصتی برای اشتغال موقت ایجاد می کند و می تواند با حذف دلالان و واسطه ها هزینه ها را پایین بیاورد که هم به نفع مصرف کننده است و هم فروشندگان، اما برعکس بازارهای مشابه در شهرهای دیگر که زنان گردانندگان اصلی این بازار هستند و با نمایش گذاشتن صنایع دستی و محصولات خود ضمن امرار معاش به رونق بازار کمک می کنند متاسفانه در جمعه بازار سقز زنان فروشنده غایب اند. البته به استثنای پیرزنی که در گوشه ی خیلی کوچک و میان همهمه ی مردان داشت گیاه محلی ” کوزه له ” می فروخت . یکی دیگر از معایب این بازار مکان نامناسب آن است البته با پرس و جو از کسانی که به بازار می آمدند متوجه شدم در طول این چند سال 4 بار جابه جا شده اند که همه ی مکانها همین گونه نامناسب بوده است علاوه بر پارک ماشینها در دو طرف بلوار و ازدحام جمعیت جلوی برخی ماشینها فروشندگان، نگرانی هایی برای برای بروز سوانح در مورد کسانی که عرض بلوار را می پیمایند همواره وجود داشته است و هم مشکلاتی را برای کسانی که این بلوار را برای رفت و آمد به بوکان انتخاب کرداند ایجاد کرده است. علاوه برهمه ی اینها گله ساکنین محله که جمعه ها برای آنها روز استراحت و آرامش نیست هم بماند .

از آنجا که پتانسیل فرهنگی و اقتصادی این بازار چشمگیر است نیاز به رسیدگی و نظارت متولیان امر به ویژه شهرداری احساس می شود که همانند شهرهای دیگر با اختصاص فضای مناسب، ضمن نظارت و ایجاد نظم در روزهای سرد و گرم سال فکری هم به حال فروشندگان و مشتریان کمک کند و با برگزاری کلاسهای آموزشی برای زنان خودسرپرست امکان حضور بانوان فروشنده در این بازار فراهم کند که با آمدن صنایع دستی و محصولات خوراکی و بهداشتی این بانوان به بازار هم سطح فرهنگی بازار رونق می یابد هم به این بانوان کمکی شده است .

کد خبر: 11771