شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۷/۰۵/۱۴۰۱
یکشنبه، 14th دسامبر 2014
8:46 ب.ظ

20 اثر تاریخی سقز به عنوان آثار ملی ثبت می شود

مسوول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سقز گفت: پرونده 20 اثر تاریخی سقز برای مطالعه جهت ثبت به عنوان آثار ملی، به معاونت میراث فرهنگی کشور ارسال شده است.

حمید گلالی پور روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: تا کنون 150 اثر تاریخی شهرستان سقز در فهرست آثار ملی ثبت شده است که امیدواریم این 20 اثر نیز با توجه به اهمیت آنها در فهرست آثار ملی قرار گیرد.

او با اشاره به قدمت سه هزار ساله سقز افزود: تاریخ سه هزار ساله ای که برای سقز بر سر زبان هاست براساس کاوش های باستانی است که در قلعه زیویه انجام شده اما اگر کاوش های دقیق باستانی بر روی آثار تاریخی سقز صورت گیرد تاریخ چهار تا شش هزار ساله برای سقز رقم خواهد خورد.

او انجام این مطالعات تاریخی را پر هزینه عنوان کرد و گفت: تلاش برای این اقدام همواره در دستور کار قرار داشته است.

مسوول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سقز با اشاره به اهمیت حفاظت از آثار تاریخی اظهار کرد: در این راستا، اجرای هر نوع طرحی در جوار و نزدیک آثار تاریخی، منوط به استعلام از سوی میراث فرهنگی است.

او پیرامون حفاظت از آثار تاریخی گفت: برای محافظت از آثاری که داخل بافت روستاها هستند به بنیاد مسکن پیشنهاد شده تا زمین جایگزین به روستاییان واگذار کند تا فضایی که باید کاوش بر روی آن انجام گیرد آزادسازی شود.

گلالی پور در خصوص وجود آثار تاریخی در داخل شهر سقز هم گفت: آثار دیگری در داخل و یا اطراف شهر وجود دارند که نیاز به تعیین حریم دارند و این امر جهت جلوگیری از سو استفاده های شخصی صورت می گیرد که در صورت تعیین حریم، اجازۀ هر گونه ساخت و ساز و بهره برداری در اطراف آن ممنوع خواهد بود.

وی حمام حاج صالح مربوط به دورۀ صفویه و مسجد دومناره مربوط به دورۀ افشاریه را از جمله این آثار برشمرد و گفت: بافت شهر سقز بافت ثبت شده است که تابع قوانین و مقررات مربوط به خود از جمله نحوه ساخت و ساز، ارتفاع ساختمان ها، نوع مصالح بکار رفته است که لازمۀ این کار نیز استعلام شهرداری از ادارۀ میراث فرهنگی است.

کد خبر: 11910
    مطالب مرتبط: