شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۸/۱۱/۱۴۰۰
یکشنبه، 21st دسامبر 2014
3:53 ب.ظ

گردهمایی دانشگاهها به مناسبت ”هفتۀ پژوهش”

روز شنبه 29/9/93 گردهمایی به مناسبت هفته پژوهش و تکریم پژوهشگران برتر شهر سقز در سالن اجتماعات دانشکدۀ فنی مهندسی سقز برگزار شد.

به گزارش شارنیوز، در این گردهمایی که با همکاری چهار مرکز آموزش عالی شهرستان سقز- دانشگاه آزاد، پیام نور، دانشکدۀ فنی و مرکز علمی کاربردی- برگزار شد، رؤسای دانشگاهها، فرماندار، نمایندۀ مجلس، شهردار، اعضای شورای شهر،پژوهشگران، دانشجویان و جمعی از بازاریان حضور داشتند، از چند نفر پژوهشگر در حوزه های مختلف تجلیل شد.

pajohesh

در ابتدای این مراسم رحمان سیدیان رئیس دانشکده فنی مهندسی ضمن خیر مقدم به میهمانان و تبریک هفتۀ پژوهش گفت: علم، پژوهش و سیاست به هم وابسته اند و باید این تفکر در بین دانشجویان و دانشگاهیان شکل بگیرد چراکه آنچه ماندگاری بیشتر علمی، فرهنگی و سیاسی جامعه را بیشتر می کند پژوهش های علمی است.

سیدیان تکریم و گرامیداشت اساتید و دانشجویانی را که در راه پیشرفت علم از راه پژوهش علمی قدم برداشته اند را هدف این گردهمایی اعلام کرد.

فرماندار سقز: محال است به توسعۀ پایدار برسیم مادامی که بی توجه به پژوهش علمی باشیم

فرماندار سقز در این مراسم ضمن بیان اهمیت پژوهش گفت: با توجه به اهمیتی که پژوهش در پیشرفت و رسیدن به توسعه دارد نباید برای این امر صرفاً به هفتۀ پژوهش اکتفا کرد بلکه بایستی پژوهش و کار علمی را سرلوحۀ امور قرار دهیم چرا که هرجا به پژوهش اهمیت داده ایم توانسته ایم به پیشرفت برسیم، که موفقیت در بدست آوردن انرژی صلح آمیز هسته ای یکی از این موارد است.

مهندس علی اکبر ورمقانی همچنین افزود: پژوهش پژوهش زیربنای پژوهش کاربردی است اما آنچه برای دستگاههای اجرایی مهم است پژوهش های عملیاتی است و در این زمینه خواستار ارتقای رابطه بین پژوهشگران و دستگاههای اجرایی شد چراکه به گفتۀ وی با در پیش گرفتن این روند بخش اعظمی از کمبودها جبران خواهد شد.

معاون استاندار در پایان افزود: خستگی یک محقق زمانی درخواهد رفت که نتیجۀ تحقیقی که انجام داده است عملیاتی شود که ما بایستی در این زمینه تلاش بیشتری به خرج دهیم.

سخنرانی رئیس دانشگاه آزاد: مقالات علمی رسانۀ دانشگاهها هستند

رئیس دانشگاه آزاد سقز در این مراسم با اشاره به حضور ایرانیان در مجامع علمی و سهم بالای آنها در تولید مقالات علمی گفت: مقلات علمی رسانۀ دانشگاهها محسوب شده و به نوعی اهمیت مقالۀ علمی از کتاب بیشتر است و در کشور ایران به خاطر ثبات و امنیتی که برقرار است سهم ایرانیان در پژوهش علمی بالاست اما این دلیل نمی شود که ما در امر پژوهش آسیب شناسی نکنیم و در صدد رفع کمبودها برنیاییم. محسنی اظهار امیدواری کرد که جوانان این مرز و بوم با راهنمایی اساتید و به دور از سیاست زدگی بتوانند در راه پیشرفت و ارتقای این مرز و بوم گام بردارند.

سخنرانی رئیس دانشگاه پیام نور:

علیرضا شریفی با بیان اینکه هیچ کرداری مانند پژوهش نیست گفت: کشورهای پیشرفته عمده توان خود را در جهت تحقیق صرف کرده اند و به همین خاطر تناسبی وجود دارد در بین انجام تحقیق علمی و پیشرفت در زمینه های مختلف.

رئیس دانشگاه پیام نور سقز سهم پایین پژوهش کاربردی، کمبود اعتبارات مالی در امر پژوهش، نبود فرهنگ تحقیق و عدم ارتباط بین پژوهشگران و مجریان امور را ازمهمترین موانع ساختاری در امر پژوهش دانست و با اشاره به اینکه برخی از این مشکلات سیاست های کلان مملکتی را می خواهد ، پیشنهاد ستاد پژوهش شهرستان با محوریت دانشگاهها را به فرماندار سقز ارائه کرد. وی همچنین چاپ 15 مقالۀ ISI ، 25 مقالۀ ISD و 13 عنوان کتاب تألیفی و ترجمه را از افتخارات علمی و پژوهشی پیام نور مرکز سقز در سال گذشته عنوان کرد.

سخنرانی نمایندۀ سقز و بانه:

نمایندۀ سقز و بانه که با تأخیر به مراسم هفتۀ پژوهش رسیده بود در بدو ورود به سالن از ا و با عنوان دکتر محسن بیگلری دعوت شد تا به ایراد سخنرانی بپردازد. وی در ابتدا اعلام کرد که وقت زیادی نمی خواهد اما در ادامه به تشریح اقدامات خود و آنچه که در آینده انجام خواهد داد و یا پیگیری خواهد کرد پرداخت.

محسن بیگلری در بخش کوتاهی از سخنان خود به ضرورت و اهمیت پژوهش پرداخت و عنوان کرد که دیگر زمان آزمون و خطا نمانده است چراکه این امر موجب خسارت فروانی شده است. وی با توجه به عدم برنامه ریزی در ساختار آموزشی کشور و نظامهای سالی واحدی و ترمی واحدی اشاره کرد و گفت: دستاورد پژوهش هایی که تا بحال انجام شده است چه بوده اند؟ وی با اشاره به آمار طلاق در سقز که دارای رقم چهارم در کشور و اول در استان است افزود : مهمترین دلیل این امر مسألۀ بیکاری است و خواستار مطالعه و بررسی بیشتر این امر شد.

بیگلری در ادامه به تلاش های خود در جهت انتخاب رؤسای بومی در دانشگاهها اشاره کرد چراکه به گفتۀ وی این افراد در امور دانشگاه بیشتر دلسوزی به خرج خواهند داد و در این رابطه از آنان خواست در جهت بیان مشکلات و ارائۀ راهکار به نماینده و فرماندار شهرستان تلاش کنند.

بیگلری در بخش پایانی سخنان خود به تشریح اقدامات و پیگیری های صورت گرفته از سوی خود پرداخت. پیگیری جذب اعتبار برای فرودگاه، تکمیل قسمتی از جادۀ سقز مریوان، تلاش برای جذب اعتبار سد چراغ ویس، شروع به کار دخانیات سقز و … از جمله مواردی بود که محسن بیگلری در روز پژوهش به آنها اشاره کرد.

نمایندۀ مرکز علمی کاربردی سقز:

مهندس یوسفی با اشاره به کمبودها و مشکلاتی که دانشگاه علمی کاربردی سقز با آن روبروست گفت: این دانشگاه با قدرت کامل رسالت علمی خود را پیش خواهد برد. وی در این زمینه تعامل مراکز دانشگاهی شهرستان با یکدیگر در جهت اعتلا و پیشرفت علمی شهرستان و از سوی دیگر تعامل دانشگاه و صنعت و استفاده از رأی صاحبنظران را خواستار شد.

در پایان این مراسم با اهدای لوح تقدیر از پژوهشگران برتر شهرستان سقز تقدیر به عمل آمد:

– آموزش و پرورش زیویه: حیدر کریمیان، مصطفی رعنایی

– آموزش و پرورش سقز: عرفان صاحبی، پرشنگ امیری، بهروز مجیدی

– دانشگاه علمی کاربردی: ناصح یوسفی، شبنم لاوه، منصور سلیمی فر

– دانشکدۀ فنی مهندسی: عرفان عزیزی، آزاد نوری، خالد شیخی، امجد محمدمرادی، لقمان محمدپور، عبدالله کریمی، جمال یوسفی، محمد حسینی، علیرضا رحمانی، سیوان کریمی

– دانشگاه پیام نور: کاوه قادری، مسعود فضل علی پور، امید بهرامیان

– دانشگاه آزاد: فتاح مرادی، آزاد شجاعی، امجد عثمانی، رزگار محمدی، ساریه زارعیان، آزاد فلاحی، محمد سالار ترخانی

کد خبر: 12036
    مطالب مرتبط: