شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۱/۰۴/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 23rd دسامبر 2014
3:21 ب.ظ
جلسه امامان جماعت با فرماندار و دیگر مسئولان شهر

روحانیون سقزی به فرماندار چه گفتند

نشست مشترک عُلَما و ائمۀ مساجد شهرستان سقز با حضور فرماندار، شهردار، امام جمعه سقز، رئیس آموزش و پرورش و جمعی قریب به نود در صد از امامان جماعت مساجد شهرستان سقز در محل فرمانداری سقز برگزار شد. در این جلسه امامان جماعت برخی از مهمترین دغدغه های خود را با فرماندار و سایر مسئولان مطرح کردند که حاوی نکاتی چالش برانگیز بود.

ابتدا فرماندار سقز با اشاره به هجمه های استكبار جهانی علیه كشورهای مسلمان تاكید نمود :كفر به دنبال تضعیف اسلام است و روحانیان بایستی همواره با اتحاد ویكدلی به دنبال برجسته نمودن نقاط مشترك در بین مذاهب باشند زیرا دشمن به دنبال اختلافات جزئی ، برجسته نمودن وسوء استفاده از آن است.

وی با بیان اینكه روحانیان نقش مهمی در كاهش آسیب های اجتماعی دارند از آنان خواست تا در زمینه معضلات اجتماعی از جمله كاهش طلاق مردم را بیشتر راهنمایی نمایند. وی همچنین از آنان خواست تا جوانان را در راستای كسب روزی حلال،كارگزاران را در جهت انجام امور بهتر كمك و برای ارتقای سطح معیشتی مردم فقیر، كمكهای خیران را به سمت نهادهای كمیته امدادامام(ره)،بهزیستی وسازمانهای مردم نهاد را هدایت نمایند.

در این نشست امام جمعه سقز در سخنانی با عنوان اینكه علما جانشین پیامبران هستند نقش این قشر فرهیخته را در ترویج فرهنگ ناب محمدی و روشنگری دینی اجتماع مهم خواند.

به گزارش شارنیوز جمعی از امامان جماعت که عبارت بودند از امام جماعت مساجد چهاریارنبی، حضرت عثمان، حضرت علی، سلمان فارسی، حاجی ارجمند، حاجی حکیم و امام غزالی به نیابت از مدعوین دیگر به ایراد سخن پرداختند که مهمترین مباحث مطرح شده از سوی آنها در بند های زیر خلاصه شده است.

*علی رغم تاکید مسئولان و عملای شیعه وسنی بر وحدت مسلمین، هنوز کسانی هستند که از هر فرصتی برای توهین به اهل سنت استفاده می کنند. از جمله این افراد می توان به محسن قرائتی اشاره کرد که در دو کتاب تفسیر نور و خطبۀ غدیر که در تیراژ 50 هزار جلدی که بصورت رایگان در بین مردم پخش می شود به تکفیر هر تفکری غیر از شیعه پرداخته است و حتی از توهین به پیامبر و اهل بیت وی نیز کوتاهی نکرده اند.

*اقدامات برخی نهاد های رسمی هم گاهی اوقات به جای تحکیم حدت، موجب تفرقه و اختلاف بیشتر می شود. مثلا احداث فاطمیه در شهرک دانشگاه (مقابل خانه سالمندان) و مرکزی مشابه روبروی مسجد چهاریارنبی در شهری که 99 درصد ساکنان ان سنی مذهب هستند در راستای تعمیق معنویت در جامعه نیست البته زمانی می توان ساخت این مراکز را قابل توجیه دانست که در تهران جمعیت بزرگ اهل سنت آنجا هم حق داشتن یک مسجد و برپایی نماز جمعه را داشته باشند.

*ائمۀ جماعت شهرستان سقز انتقاداتی هم به آموزش و پرورش شهرستان و در رأس آن رئیس این اداره داشتند. ازجمله اینکه: دعوت از یک عالم اهل تشیع از قم جهت سخنرانی برای معلمان شهرستان سقز و صحبت در باب فریضۀ نماز و همچنین کتاب های درسی که در آن مباحث زیادی برخلاف عقاید اهل سنت در آن مطرح است.

(رئیس آموزش و پرورش سقز در جواب این انتقاد گفت که این موارد از طرف مقامات بالاتر در استان و وزارت خانه تصمیم گیری می شود و اداره آموزش و پرورش سقز تنها مجری دستورات است.)

*عدم گشایش فضای فعالیت برای روحانیون، مراجع یا گروههای میانه رو اهل سنت همانگونه که در عراق و سوریه موجب تشکیل داعش و جبهه النصره شد، در ایران هم می تواند به تقویت گروهای مذهبی تندرو کمک کند.

*به دلیل اینکه هیچ رسانه ای در استان وجود ندارد که آرا و عقاید اهل سنت را به گوش مردم برساند مردم به سوی رسانه هایی گرایش پیدا خواهند کرد که در اختبار گروههای تندرو اهل سنت است . در این میان نیز برنامه های شبکۀ استانی کردستان که هیچ تناسبی با اکثریت جمعیت این استان ندارد هم بر گرایش مردم نسبت به شبکه های برون مرزی افزوده است. در این شبکه دین و علمای دین به اندازۀ کافی قدر و منزلت ندارند.

*تعدد مکانهای برپایی فریضۀ نماز جمعه موجب خواهد شد علما بهتر و راحت تر بتوانند با مردم ارتباط برقرار کرده، دین را اشاعه داده و در مورد مسائلی همچون اعتیاد، طلاق و … با مردم سخن بگویند، درحالیکه محدود کردن نماز جمعه به یک مکان این امکان را از علما سلب می کند.

(در این مورد امام جمعه سقز در آخرین نماز جمعه به این گفته واکنش نشان داده و گفت: امام شافعی (رض) تأکید بر یک مکان دارد. این در حالیست که به قول چند نفر از حاضران امام شافعی گفته است زمانی که عُسر و حَرَجی (زحمتی) بر مردم نباشد این امر صدق می کند، حال آنکه این حَرَج بر مردم سقز هست و به لحاظ اقتصادی نیز به نفع مردم خواهد بود و از سویی نیز در کردستان عراق که اتفاقاً شافعی مذهب نیز هستند در اکثر مساجد نماز جمعه برپا می گردد.)

*قاچاق مواد الکلی و افیونی به حد بحرانی رسیده است که علی رغم هشدارها و جلسات مختلف با مسئولان انتظامی هیچ پیشرفتی در کنترل ورود این مواد به شهر مشاهده نشده و روز به روز بر ابعاد آن افزوده می شود.

*آخرین مورد مطرح شده در این نشست تکمیل سد چراغ ویس، بهسازی جادۀ سقز- مریوان، شروع بکار بازارچۀ سیف و… بوده است که فرماندار سابق در جلسات متعددی که با علما داشته بارها سوگند یاد کرده است که این پروژه ها را نهایی کرده و افتتاح کند سپس از سقز برود، اما نتوانسته قول های خود را عملی کند، پس از فرماندار جدید تقاضا کرده اند تا در اجرایی کردن این پروژه ها در جهت اشتغالزایی و رفاه حال مردم شهرستان سقز تسریع لازم را به خرج دهد.

کد خبر: 12081