شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
دوشنبه، 29th دسامبر 2014
1:53 ق.ظ

کارگردان “کرگدن” این بار “پاکیزه” را به روی صحنه برد

سامان سید ابراهیمی کارگردان تئاتر پاکیزه در مورد این نمایش به شارنیوز گفت: سوژۀ اصلی این نمایش، زندان ها و شکنجه های رژیم بعثی عراق و ظلم هایی است که بر کردهای عراق خصوصاً زنان و دختران آن دیار رفته است.

وی در رابطه با بازیگران گفت: نقش اصلی نمایش پاکیزه را یاسمن خورشیدی دارد که اصالتاً اهل شمال ایران است اما چند سالی است که در سقز سکونت می کند و با توجه به سابقه ای که در بازیگری دارد، به خوبی از عهدۀ اجرای نقش برآمده است، هرچند نظر نهایی را مخاطبان خواهند داد. برای سایر نقش ها بیشتر از بازیگران تازه کار استفاده شده، هرچند تعدادی از آنها در تئاتر کرگدن نقش آفرینی کردند.

این کارگردان تئاتر همچنین با انتقاد از عدم استقبال مردم از این کار هنری و ارزشمند گفت: متأسفانه مردم سقز به کارهای کمدی عادت کرده اند و کمتر به کارهای جدی و فاخر علاقه نشان می دهند..

تریفه کریمیان نویسندۀ تئاتر پاکیزه نیز در گفت و گو با شارنیوز دربارۀ این اثر گفت: کلیات موضوع تئاتر پاکیزه داستان دختری است که در آخرین شب زندگی اش در زندان های رژیم بعث، باکره گی او توسط سربازان این رژیم گرفته می شود و در اصل، داستان به این می پردازد که “زنان و بچه ها قربانیان اصلی جنگ هستند. “

وی همچنین با اشاره به اوضاع امروز مناطق شنگال و کوبانی افزود: از سوی دیگر این تئاتر بدون ارتباط با اوضاع کنونی کردها نیست چراکه خلق حماسه توسط زنان کوبانی و آوارگی مردم خصوصاً زنان و کودکان شنگال، ناخودآگاه شرایط و بسترهای خلق چنین اثری را فراهم می کند.

لازم به ذکر است که تئاتر پاکیزه به کارگردانی “سامان سید ابراهیمی”، نویسندگی “تریفه کریمیان” و تهیه کنندگی آموزشگاه آزاد هنرهای نمایشی “میم” بوده و اکران آن از روز شنبه ششم دیماه آغاز شده و تا جمعه دوازدهم دی ماه ادامه خواهد داشت. ساعت نمایش 7 الی 8 عصر در آمفی تئاتر ادارۀ فرهنگ و ارشاد اسلامی سقز خواهد بود.

کد خبر: 12172