شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
شنبه، 10th ژانویه 2015
12:26 ق.ظ

چهار هزار بهره بردار سقزی با روش های نوین کشاورزی حفاظتی آشنا شدند

سقز- سنندج – ایرنا – مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سقز گفت: در راستای حفظ نهاده خاک، دوره های ترویج نوین شخم شامل ‘کم خاک ورزی’ و ‘بی خاک ورزی’ با عنوان کشاورزی حفاظتی در شهرستان سقز از چهار سال پیش آغاز شد و اکنون بیش از چهار هزار بهره بردار با این روش ها آشنا شدند.

محمد پیشداد روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: هدف از خاک ورزی صحیح، فراهم آوردن محیطی مناسب برای جوانه زدن بذر، رشد ریشه، کنترل علف های هرز، کنترل فرسایش خاک، جلوگیری از رطوبت بیش از حد و کاهش استرس ناشی از کمبود رطوبت است.

وی یادآور شد: سال ها است که در کشور ما به منظور فراهم نمودن این شرایط، خاک مزارع را به وسیله گاو آهن شخم زده برگردانده و پس از چندین بار دیسک زدن بستر را برای کشت بذر و جوانه زدن آن با زحمت و صرف انرژی بسیار زیاد آماده می کنند.

وی ادامه داد: اکنون تحقیقات جدید نشان می دهد که استفاده از گاو آهن و زیرو رو کردن باعث کاهش مواد آلی، افزایش فرسایش، مصرف بالای انرژی، کاهش رطوبت در خاک و افزایش هزینه و کاهش تولید خواهد شد.

وی بیان کرد: در روش بی خاک ورزی پس از برداشت محصول قبلی هیچ گونه عملیات فیزیکی بر روی خاک انجام نمی گیرد و بذر به وسیله دستگاه بذر کار کاشت مستقیم در بقایای محصول قبلی کشت می گردد.

وی ادامه داد: در روش کم خاک ورزی هم بهترین و مناسبترین وسیله برای انجام این روش ‘خاک ورز مرکب’ است که می تواند به طور همزمان و یک جا تمامی عملیات شخم، خرد کردن کلوخه، مخلوط کردن بقایا با خاک و نرم و صاف کردن زمین را با یک بار عبور تراکتور از روی مزرعه انجام دهد.

پیشداد اظهار کرد: در شهرستان سقز 25 دستگاه کشت مستقیم و 75 دستگاه خاک ورز، 14 هزار بهره بردار کشاورزی و 162 هزار هکتار زمین زراعی وجود دارد.


منبع خبر: ایرنا
کد خبر: 12359