شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
شنبه، 10th ژانویه 2015
12:00 ق.ظ

دو عمل جراحی مهم برای اولین بار در سقز انجام شد

طی چند روز گذشته دو عمل پیچیده جراحی در سقز با موفقیت انجام شد که یکی از آنها برای اولین بار در استان و دیگری برای اولین بار در شهرستان سقز صورت می گرفت.

برای اولین بار در استان کردستان عمل جراحی پیوند بای پس عروق لگنی (رواسکول ریزاسیون) روز چهارشنبه در بیمارستان امام خمینی(ره) شهرستان سقز انجام شد.

دکتر محمد سرکوت غوثی در این ارتباط به خبرنگار ایرنا افزود: این عمل تنها چند بار در بیمارستان مرکز شهدای تجریش تهران انجام شده است و برای اولین بار است در کردستان و منطقه صورت می گیرد.

وی با اشاره به دستاوردهای زیاد سفر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به استان کردستان و شهرستان سقز، از اقدامات و پیگیری های نماینده مردم شهرستانهای سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی تقدیر کرد و گفت: تجهیز بیمارستان ها به امکانات پزشکی مدرن، نوید بخش خدمات ارزنده تری از سوی دولت یازدهم در حوزه سلامت خواهد بود.

دکتر علیرضا رضایی، جراح کلیه و مجاری ادراری که این عمل را انجام داده است نیز گفت: این جراحی بر روی دو بیمار که از مدت ها پیش به علت ترومای لگنی دچار قطعی عروق لگنی، ناتوانی جنسی و ناباروری شده بودند انجام گرفت.

او با بیان اینکه این عمل جراحی به صورت میکروسکوپی و در سه ساعت انجام شد حال بیماران را رضایت بخش توصیف نمود.

همچنین برای اولین بار در این شهرستان عمل جراحی همزمان ‘کاتاراکت’ و پیوند قرنیه در بیمارستان امام خمینی(ره) سقز انجام شد.

رئیس شبکه بهداشت در مورد این عمل نیز گفت: دکتر ماشاالله کریمی، فوق تخصص قرنیه که قبلا عمل پیوند قرنیه را انجام داده بود این بار عمل جراحی سخت تری را به دلیل اعمال جراحی همزمان دو ناحیه انجام داد.

وی با اشاره به اینکه این عمل با دستگاه ‘فیکو’ انجام شده است گفت: در سفر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به استان کردستان و شهرستان سقز، دستگاه مدرن تری توسط این متخصص قرنیه شهرستان به صورت شفاهی و توسط دانشگاه به صورت کتبی از وزیر درخواست شده است.

دکتر ماشاالله کریمی فوق تخصص قرنیه که این عمل را انجام داده است نیز گفت: عمل جراحی پیوند بر روی خانمی 93 ساله که از سال ها پیش چشم چپ وی دچار کدورت قرنیه ناشی از اولسر (زخم قرنیه) و به تازگی دچار کاتاراکت نیز شده بود انجام شد.

او با بیان اینکه این عمل به روش فیکو انجام شده است حال بیمار را رضایت بخش توصیف نمود.

کد خبر: 12378