شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۶/۰۷/۱۴۰۱
Thursday، 15th January 2015
11:12 pm
استقبال از دوشنبه بازار عتیقه فروشی سقز حکایت از این دارد:

دود از کنده بلند می شود

اگر سلسله گزارش های شارنیوز را در رابطه با بازارهای عرضه کالا دنبال کرده باشید، تا حدودی در جریان بازارهای متفاوتی که شاید هیچ گاه با آن ها سر و کار نداشته اید، قرار گرفته اید. این بار هم سراغ یکی دیگر ازتکه های این پازل بزرگ رفتیم تا بازار مکاره ی دیگری را به شما بشناسانیم.

دوشنبه بازاری در کافه سنتی ماردین که در خیابان فخررازی و نزدیک پل مشیر قدیم سقز واقع شده است، برپاست. بازار عرضه ی عتیقه جاتی از قبیل ساعت، تسبیح، سماور، انواع لوازم تزئینی برنزی، اسکناس و چاقو، که گاهی کتاب های قدیمی در آن خرید و فروش می شود و گاهی بدلیجات و زیورآلات نقره ای که در کارگاه های شهرهای اطراف تولید می شود، در این بازار به نمایش درمی آید.

فضای این کافه سنتی تفاوتی فاحش با دیگر کافه ها دارد، مجهز به بیست دوربین مداربسته است و بر خلاف قرارداد نانوشته ای که تابلوی پیرمردی ریش سفید در حال قلیان کشیدن را بر دیوار همه ی سفره خانه های این شهر نشانده است، بر دیوار این کافه، تابلوی زنی کرد با دستاری بر سر در حال کشیدن قلیان، خودنمایی می کند.

atiqeh (10)

روزهای دوشنبه این تفاوت بیشتر از همیشه به چشم می خورد، قلیان عرضه نمی شود و مشتریان باید ورودی هزار تومانی بپردازند. فروشنده هایی که از سقز تا کرمانشاه و تبریز و زنجان و … آمده اند، تا بساطشان را روی سکوها و میزهای این سفره خانه پهن کنند نیز باید اجاره ی قلمرو تحت تصرف خود را پرداخت نمایند. بر خلاف بازارهای دیگر این جا قدمت و کهنگی اجناس حرف اول را در تعیین قیمت می زند.

چندی نمی گذرد که بازار گرم می شود و مبالغ میلیونی زیر سقف این بازار کوچک که اغلب مشتریانش کلکسیونرها هستند، رد و بدل می شوند.

در میان اجناس به فروش گذاشته شده،کتاب تاریخ ایران امید دوره سوم و چهارم ابتدایی زمان رضاشاه پهلوی تالیف آقا میرزا حسین خان به قیمت 70 هزار تومان نظرمان را به خود جلب کرد، کتابی که به بررسی تاریخ صدر اسلام تا زمان احمد شاه قاجار می پردازد و گویا جز ما خواهان دیگری ندارد.

atiqeh (7)

امیر سی سال سن دارد و ساکن تبریز است در بساطش شاخه های50 سانتیمتری از جنس سندلوس _که در تسبیح سازی کاربرد دارد_ به چشم می خورد. می گوید: در تبریز بازاری همیشگی برای عرضه ی این اجناس بر پاست . بازاری که علی رغم تحریم ها، رکود اقتصادی و نوسان های قیمت دلار هنوز بازار پر رونقی است.

برای همچون مایی که تنها مشتقات درخت را قلم و کاغذ می دانیم، دانستن این نکته که سندلوس از صمغ نوعی درخت تولید می شود خالی از لطف نیست. ماده ای شبیه کهربا که کیفیتش را از روی واکنشی که به آتش نشان می دهد می فهمند. به طوری که هر چه در مجاورت آتش نرم تر شود مرغوب تر است. ماده ای که هم در دارو سازی کاربرد دارد و هم در ساخت تسبیح. از این روست که هم در آلمان تولید می شود، هم در عراق و ترکیه.

atiqeh (5)

یکی دیگر از فروشنده گان علی نام دارد، دبیر بازنشسته و ساکن میاندوآب است. می گوید بازار مشابهی روزهای سه شنبه، در بازار زرگرهای میاندوآب دایر است و اینکه با بازار سقز تداخل زمانی ندارد دستش را باز می گذارد تا در هر دو بازار حضور پیدا کند، هر چند از رونق بازار راضی به نظر نمی رسد.

از سماورهای 1تا5 میلیونی زغالی ساخت روسیه، تسبیح های کهربایی 50 میلیونی، انگشترهایی که طبق گفته فروشندگان خاصیت درمانی دارند تا چاقوهای زنجانی که ارزششان را مدیون دسته هایشان هستند در بازار یافت می شود. سنگ هایی به اندازه ی یک بند انگشت که 150 هزار قیمت دارند و به گفته ی فروشنده علاوه بر زیبایی علاج چربی و فشار خون هستند، هم از اجناسی است که قرار است پس از سفری طولانی از سلیمانیه در خانه ی خریدارن ماوایی جدید گزینند.

نزدیک ظهر کافه به شلوغ ترین ساعت های خود نزدیک می شود. هرچند سردی هوا اجازه ی حضور جمعیت معمول را نداده و این بازار که گوی بزرگترین معامله اش را کلکسیونر سقزی با خرید دو ساعت چند میلیونی ربوده است، یکی از خلوت ترین روزهای شش سال اخیر خود را به پایان می برد.

atiqeh (6)

atiqeh (17)

atiqeh (16)

atiqeh (15)

atiqeh (14)

atiqeh (13)

atiqeh (12)

atiqeh (11)

atiqeh (9)

atiqeh (8)

atiqeh (4)

atiqeh (3)

atiqeh (2)

atiqeh (1)

کد خبر: 12427


نظر دهي بسته شده است.