شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۵/۰۷/۱۴۰۱
Saturday، 17th January 2015
11:48 pm

در جلسه شورای اداری سقز چه گذشت؟

اولین جلسه شورای اداری شهرستان سقز از زمان آغاز تصدی ورمقانی بر فرمانداری این شهر صبح امروز با حضور نماینده، مدیران کل آب و فاضلاب روستایی و شهری، اعضای شورای تامین، اعضای شورای های شهرستان و روسای ادارت سقز برگزار شد.

جلسه در حالی برگزار شد که بخش اعظم آن، تحت تاثیر معضل تامین آب شرب سقز و حومه بود که هر روز ابعاد جدیدی می یابد. چنانکه مدیرکل آب و فاضلاب شهری استان خبر داد، در سال آینده میانگین هوای کره زمین 2 درجه افزایش خواهد یافت که با توجه به بارش های ناچیز امسال، تابستان 94 ممکن است سخت و کم آب باشد.

edarish (4)

تعارف های بیش از حد معمول میان فرماندار و نماینده هم از نقاط قابل توجه جلسه بود که هم خبر از تعامل مناسب آن ها دارد و هم بر انتصابات آینده نیز تاثیر خواهد داشت.

فریبرز اولیایی معاون تازه از گرد راه رسیده فرماندار نیز اولین جلسه شورای اداری اش را در سمت جدید تجربه می کرد و اداره کننده جلسه نیز بود.که با دعوت به سخنرانی از جانشین امام جمعه و مدیرکل آب و فاضلاب شهری که دیر به جلسه رسیده وهنوز به صندلی هایشان تکیه نداده بودند و همچنین با دقتی که در مدیریت زمان جلسه به خرج داد، نشان داد که با جدیت وارد گود شده است.

علی رغم اینکه تعدادی از حضار برای یک لحظه هم سر از موبایل هایشان بر نداشتند اما جلسه خبر خوب کم نداشت. اول اینکه مسکن مهر جاقل تا نوروز به متقاضیان تحویل داده خواهد شد و کار تامین آب شرب آن به زودی پایان می یابد. سد چراغ ویس هم به روزهای پایانی پروژه نزدیک شده و احتمالا در بهار آب گیری شده و بخشی از آب شرب سقزی ها از این راه تامین خواهد شد. برای تازآباد و قه وخ هم قول هایی در جلسه داده شد و قرار است اختلالات مربوط به تامین آب شرب این مناطق حل شود.

نماینده ی مجلس در سخنانش از وضعیت مدیریتی سد چراغ ویس ابراز نارضایتی کرد و اعتبار به زعم وی مناسب تخصیص داده شده را متناسب با کار انجام شده ندانست. وی به شدت از بلاتکلیفی مردمان روستاهای بله جه ر و میرده که در مسیر سد هستند انتقاد کرد و از امور آب استان خواست تا ضمن حل این موارد، به وعده خود مبنی بر آب گیری سد تا پایان امسال یا ماه های ابتدایی سال آینده عمل کنند، در غیر این صورت کار به طرح سوال یا استیضاح وزیر خواهد کشید.

بیگلری در بخش دیگری از سخنانش از وضعیت تسهیلات دهی بانک ها انتقاد کرد و گفت: بانک ها نباید برای وام های تا سقف 10 میلیون تومان بیش از یک ضامن مطالبه کنند . وی که هر ماه ده ها نفر را برای دریافت تسهیلات به بانک ها معرفی می کند در ادامه خبر داد: بر اساس مصوبه جدید مجلس، از این به بعد سند منازل روستایی به عنوان وثیقه بانکی قابل قبول است و دیگر نباید تنها بر داشتن ضامن کارمند برای دریافت تسهیلات تاکید کرد.

بیگلری به پیگیری هایش در مورد بازارچه مرزی و کنارگذر هم اشاره هایی کرد و از روسای ادارت خواست از مدیران کلِ شان برای سفر به سقز دعوت کنند.

edarish (8)

صدیق محمد زاده و اداره متبوعش چند بار مورد تقدیر قرار گرفتند، با توجه به رضایت نسبی که از عملکرد وی وجود دارد. حضور او در معاونت عمرانی فرمانداری سقز قطعی به نظر می رسد. مفاخری مدیرکل آب و فاضلاب روستایی هم ضمن تقدیر از محمدزاده، گفت: از 275 روستای شهرستان سقز 161 روستا تحت پوشش آب و فاضلاب قرار دارند که این میزان بالاتر از استانداردهای استان است. وی قول داد تا پایان سال 20 پروژه دیگر به بهره برداری برسد.

تخت شاهی مدیرکل آب و فاضلاب شهری هم جدای از ابراز نگرانی در مورد خشکسالی سال آینده که به آن اشاره شد، به ابهام مهمی در مورد نحوه احیای دریاچه ارومیه پاسخ گفت. مدتی است بحث تامین آب برای دریاچه ارومیه از طریق سرچشمه های سد شهیدکاظمی در محافل مختلف بر سر زبان است. تخت شاهی در این مورد گفت: زمانی اجازه این کار را خواهیم داد که مشکلات خودمان به طور کامل مرتفع شده باشد. وی کار تامین آب شرب مسکن مهر جاقل را پایان یافته تلقی کرد و قول داد موارد جزئی باقی مانده به زودی حل شود.

edarish (3)

در جلسه امروز اعضای ستاد بحران هم گزارشی از عملکرد خود مجموعه تحت مدیریت خود ارائه دادند.

نوبت به فرماندار رسید که اولین سخنرانی اولین جلسه شورای اداری سقز را ایراد کند. او به 70 مورد اشاره کرد که تعدادی از این موارد به انتخاب شارنیوز به ترتیب زیر است:

*مسئولان ادارات وقت و هزینه ادارات را برای چاپ بنر های تبریک به افراد صرف نکنند. امام جمعه بار ها در این موارد به بنده تذکر داده اند و من هم توصیه می کنم به جای چاپ بنر برای تبریک گفتن یا عرض ارادت، به نوشته ای کوتاه بسنده شود.

*هیچ توجهی برای برخورد نامناسب با ارباب رجوعان پذیرفته شده نیست و نباید به بهانه هایی مانند تعداد زیاد مراجعه کننده برخورد های دور از شان شهروندان صورت گیرد.

*باید تلاش کنیم تمامی مواردی که در مرکز استان تصمیم گیری می شود به سقز انتقال یابد و به ادارات داخل شهرستان تفویض اختیار شود مگر مواردی که قانون اجازه ندهد.

*مدیران و روسای ادارت باید نقش مشاور را برای فرماندار ایفا کنند نه بله قربان گوی صرف باشند.

*چند مراجعه کننده به فرمانداری از برخورد نامناسب چند تن از اعضای شورای شهر گلایه داشتند که امیدواریم تکرار نشود.

*باید سرعت گیرهای موجود در سطح شهرستان دوباره بازنگری شود برخی از آنها غیرفنی و نامناسب طراحی شده اند.

*نظام مهندسی، شورای شهر و شهرداری باید نسبت به زیباسازی و طراحی مبلمان شهری نقش پررنگ تری ایفا کنند.

*در مورد برپایی نمازجمعه در مکان مختلف شهر باید تابع فقه امام شافعی بود. فقه شافعی به برگزاری یک نماز جمعه یا چند نماز جمعه اشاره کرده باشد باید همان ملاک عمل باشد.

*در شان شهری مانند سقز نیست که 11 هزار بی سواد داشته باشد.

edarish (2)

*مسجد جامع به مکان جدیدی منتقل می شود و پیگر انجام کارهای آن هستیم.

*گزارشهای متعددی از تخلفات دفاتر پیشخوان دولت داشته ایم که در صورت تداوم این تخلفات، برخورد جدی صورت خواهد گرفت.

*بررسی پرونده ها در کمیسون ماده 100 این سوال را پیش می آورد که مهندسان ناظر چه کار می کنند که تخلفاتی در این سطح صورت می گیرد؟. در صورتی که روند کنونی ادامه یابد مجبور به افشای نام و برخورد با مهندسان متخلف خواهیم شد.

*مسئولان از سیاسی کاری بپرهیزند.

*مردم سقز سالانه 136 میلیارد تومان یارانه دریافت می کنند که با آن می توانستیم بیمارستان، سد چراغ ویس و کارخانه سیمان را به مرحله بهره برداری برسانیم.edarish (1)

*از ارائه آمارهای غیرواقعی بپرهیزید. اعتقاد دولت تدبیر و امید بر شفاف سازی و اطلاع رسانی صحیح امور است.

*باید با ساخت و سازهای غیرقانونی در زمین های کشاورزی به شدت برخورد شود.

کد خبر: 12468


نظر دهي بسته شده است.