شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۷/۰۵/۱۴۰۱
دوشنبه، 19th ژانویه 2015
5:14 ب.ظ

گزارش یک اعزام

ساعت 4 بعدازظهر 5 شنبه 25/9/93دوکیلومتری جاده دیواندره _ سقز نرسیده به پلیس راه – ازدحام جمعیت و خودروهای پارک شده در کنارجاده اصلی و حضور آمبولانس و ماشین آتشنشانی، خبر از وقوع حادثه ای تلخ می دهد،تصادف یا واژگونی خودرو، که اولین بار نیست شاهد آن هستیم.

طبق گفته حاضرین پژو پارس ال ایکس همراه با 4 سرنشین به دلیل سرعت بالا، پس از چند بار غلطیدن و پرت شدن به کنار جاده در گندم زاری که سبزه هایش به تازه گی از دل زمین سر بر آورده بودند، حادثه ای ناگوار را رقم زده بود. با مشاهده ی خودرو به راحتی می شد میزان وخامت حال سرنشینان را تخمین زد. به گفته ی شاهدان 3 نفر از سرنشینان در حین غلطیدن به بیرون پرت شده وراننده گرفتار در اتاقک ماشین با کمک مردم وامدادگران از ماشین بیرون آورده شده بود.

پس از رسیدگی های اولیه، مصدومان به بیمارستان امام خمینی منتقل شدند. دونفراز حادثه دیدگان سرپایی معالجه ودونفر دیگر بدلیل شدت ضربه به سر برای انجام سی تی اسکن به بخش مربوطه منتقل شدند . بخشی که بیشتر اتاقک در دست ساختی را می مانست و کارگران ساختمانی همراه سایر کارکنان بیمارستان سعی در پراکنده کردن جمعیت حاضر داشتند. یکی از مصدومان به دلیل شدت جراحات وارده به بیمارستان بعثت سنندج_تنها مرکز سوانح وحوادث استان_ ارجاع داده شد. این درحالی بود که پزشک متخصص مغز واعصاب و ارتوپد در اوژانس حضور نداشت واین مسئله را به ذهن متبادر می کرد که بیشتر از وخامت حال مریض، نبود پزشک و امکانات اولیه ی جراحی دلیل اصلی اعزام بیمار به سنندج است. علاوه بر ازدحام همراهان مریض، پروسه ای طولانی مراحل اداری اعزام و اهمیت زمان در چنین موقعیتی جوی متشنج و پراضطراب را بر فضا حاکم کرده بود.

پروسه ای که شامل سه مرحله ی گرفتن پذیرش از بیمارستان مقصد، هماهنگ کردن پرستار و تکنسین همراه بیمار در آمبولانس و در اخر آماده سازی آمبولانس بود که علی رغم تاثیر گذاشتن حتی چند دقیقه بر سرنوشت بیمار، تلف شدن یک ساعت و نیم وقت برای طی شدن این مراحل نکته ای درخور تامل است.

در گفتگوی کوتاهی که پزشک کشیش اوژانس با شارنیوز داشت، دلایل این تاخیر یک ساعت و نیمه را نبود آمبولانس خصوصی جهت اعزام بیمار عنوان کرد، این در حالی است که مدیریت بیمارستان با فعالیت سه دستگاه آمبولانس خصوصی مخالفت کرده است. از دیگر دلایل تاخیر در این امر، لزوم اعزام پرستار به همراه مصدوم عنوان شد که بایستی با هماهنگی مدیر کشیک انجام شود و با توجه به کمبود پرستار در واحدهای درمانی سقز و لغو قراردادهای 9 پرستار در ماههای اخیر تصمیمی سخت و زمان بر به نظر می رسد. آخرین مسئله ای که پزشک کشیک آن را بر بروز اختلال در امر رسیدگی به بیمار موثر عنوان کرد، ازدحام همراهان بیمار در واحد اورژانس بود. که بدون شک برخورد مناسب کادر بیمارستان می توانست از شدت این مشکل بکاهد.

کد خبر: 12478
    مطالب مرتبط: