شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۴/۰۴/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 20th ژانویه 2015
10:26 ب.ظ
اعتصاب در سقز

معلمان از حضور در کلاس های درس خودداری کردند

روز سه شنبه سی ام دی ماه سال جاری معلمان مقطع متوسطه ی شهرستان سقز در اعتراض به پاره ای از مشکلات صنفی شان از حضور در کلاس های درس خودداری کردند.

با توجه به اینکه این تحصن بدون هماهنگی و تا حدی خودجوش بود نمی توان به طور مشخص به دلایل انجام آن اشاره کرد اما از لابه لای صحبت های معلمان می توان دریافت که آنها به مواردی چون وضعیت معیشتی و تراز پایین حقوق و مزایای خود، ناکارآمدی وزارت آموزش و پرورش و عدم تحقق وعده ها، اعتراض به پایین آمدن شان معلمان در جامعه و … اعتراض داشتند.

این حرکت اعتراضی در مدارسی چون همچون فارابی، اندیشه، آزادگان و نمونه به صورت سراسری و کامل برگزار شد و در برخی دیگر از مدارس با عدم حضور چند ساعته در کلاس های درس همراه بود. برخی از مدارس هم با این تحصن همراهی نکرده و روال عادی برگزاری کلاس ها پی گرفته شد.

براساس اخبار رسیده به تحریریه شارنیوز این تحصن از طریق فضای وایبری و اس ام اس اطلاع رسانی شده بود و بر همین اساس پیداکردن پیشنهاد دهندگان آن ممکن نیست اما حجم نارضایتی معلمان از وضعیت شغلی خود چنان بود که عدم وجود سازمان یا گروهی خاص برای پیگیری تحصن را نادیده گرفته و در ان شرکت کردند.

علی رغم اینکه قرار بود معلمان سراسر کشور در این تحصن شرکت کنند اما خبری از همراهی معلمان شهرهای بزرگ منتشر نشده و به نظر می رسد دامنه اعتراض محدود به استان کردستان و علل الخصوص شهر سقز بوده است.

برخی بر این باورند که اعتراضاتی اینچنین که از سازماندهی برخوردار نیست بدون نتیجه خواهد ماند چرا که هیچ مطالبه مشخصی از سوی شرکت کنندگان مطرح نشده است مثلا معلمان در پی دقیقا چه تغییری در حقوق و دستمزد خود هستند ایا با افزایش 5 درصدی حقوق اعتراض آنها پایان خواهد یافت؟ یا با تغییر وزیر یا دیگر مدیران وزارت خانه نظر شان تامین خواهد شد؟ ایا ایجاد مجدد بیمه طلایی خواهد توانست معلمان را راضی کند؟ آنها دنبال چه امکانات مشخص رفاهی برای خود هستند؟

در پایان برگزاری تحصن ها یا حرکت های جمعی اعتراضی بیانیه ای منتشر خواهد شد که در برگیرنده خواست متحصنین است اما امروز هیچ بیانیه ای منتشر نشد و تنها می توان نتیجه گرفت شرایط کاری معلمان چنان سخت شده است که با هر حرکت اعتراضی همراهی می کنند و این باید مهمترین نکته برای نهاد های ناظر و و خود مجموعه آموزش و پرورش باشد نه پیدا کردن مقصر و احضار و اخطار!

کد خبر: 12490