شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
چهارشنبه، 21st ژانویه 2015
9:47 ب.ظ

روز دوم اعتصاب معلمان در سقز؛ گسترده تر با همراهی دانش آموزان

روز دوم و پایانی اعتصاب معلمان امروز بسیار گسترده تر از دیروز در سقز پیگیری شد و برخی از معلمانی که به هر دلیل در روز اول با اعتصاب همراهی نکرده بودند، با خودداری از حضور در کلاس های درس، به جمع معلمان معترض پیوستند.

اخبار رسیده از منابع مختلف در مدارس سطح شهر به شارنیوز حکایت از آن دارد که در اغلب مدارس مقطع متوسطه و چند مدرسه راهنمایی این اعتصاب پیگیری شد که برخی از آنها عبارتند از : در مقطع دبیرستان: هنرستان شهید بیدهندی، تیزهوشان شهید بهشتی، هنرستان آزادگان، اندیشه، فارابی، نمونه فجر، پروین اعتصامی، امام خمینی، شاهد هوشمند، نمونه الزهرا، طالقانی، انبیا، حضرت زینب، ستوده … و در مقطع راهنمایی شارنیوز اعتصاب در مدارس راهنمایی صلاح الدین ایوبی، توحید و امام شافعی را می تواند تایید کند.

نکته ای که از زبان معلمان در روز دوم در برخی از مدارس شنیده می شد، همراهی دانش آموزان با این اعتصاب بود.این منابع به شارنیوز اطلاع دادند که دانش آموزان با حفظ نظم و ماندن در کلاس های درس از بروز بی نظمی های معمول، که در غیاب معلمان اتفاق می افتد، جلوگیری کردند.

از شهرهای دیگر کردستان هم خبر رسید که اعتصاب به صورت گسترده در سنندج و مریوان پیگیری شد. در مریوان معلمان ضمن خودداری از حضور در کلاس های درس، تجمعی چند ساعته هم مقابل اداره آموزش و پرورش این شهر برگزار کردند اما خبری از همراهی معلمان سایر شهرها به گوش نرسید.

با اینکه بیانیه ای از سوی هیچ سازمان یا انجمنی صادر نشده که بتوان دلایل این اعتصاب را به صورت دقیق مورد اشاره قرار داد اما شاید بتوان به بندهای رسید که همواره در مباحث ایجاد شده پیرامون دلایل اعتصاب تکرار می شوند که عبارتند از:

* رسیدگی به وضعیت معیشت معلمان: افزایش حقوق در حد تعریفی که بانک مرکزی از خط فقر در ایران ارائه کرده است که به منزله تامین حداقل های گذران زندگی است.

* تبعیض بین کارکنان دستگاه های دولتی: برخی از کارمندان سایر ادارات از بندهای در فیش های حقوق و دستمزد خود برخوردار هستند که باعث بالا رفتن پرداختی هایشان می شود که باید برای معلمان هم در نظر گرفته شود.

*برقراری عدالت آموزشی در سطح جامعه: تفاوت امکانات آموزشی در استان های برخوردار در قیاس با کردستان بسیار چشمگیر است. همچنین وجود مدارسی تحت عناوین تیز هوشان، نمونه و القاب دیگر موجب ایجاد شکاف اجتماعی-آموزشی خواهد شد.

*مانع تراشی بر سر راه تشکل یا تداوم فعالیت انجمن های صنفی و ایجاد جو روانی-امنیتی جهت جلوگیری از حضور معلمان در این نوع تشکل ها

* پرداخت ناموزون و اقساطی پاداش بازنشستگی (سنوات پایان خدمت): در مواردی فاصله تاریخ بازنشستگی و پرداخت آخرین قسط این پاداش چنان زیاد است که با احتساب تورم چیزی عاید بازنشستگان نمی شود.

* عدم اجرای طرح تصویب شده “رتبه بندی معلمان” که بر اساس مدرک، تجربه، کارایی، سختی کار و سایر شاخص ها معلمان را رتبه بندی می کند.

*

*

*

کد خبر: 12525