شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۲/۰۴/۱۴۰۱
شنبه، 24th ژانویه 2015
8:51 ب.ظ

گردنبند زیویه، هدیه ی بهاری برای سقز

شهر ها و کشورهای زیادی را در دنیا بیشتر از روی نمادهایشان می شناسند تا اسمی که بر نقشه ی جغرافیا دارند.چنان که با شنیدن نام هایی چون ایفل، پیزا، تندیس مسیح و … ناخوداگاه بخشی از هویت کشوری چون کارتی شناسایی مصور، در برابر چشم می آید. اما ورای شگفتی و جاذبه های بصری این آثار، تلاش در معرفی آن ها به عنوان نماد این کشورهاست که مخاطب را تا این حد با این نام ها درگیر می کند. ازساختن مجسمه های کوچک وچاپ کارت پستال ها گرفته تا انجام پروژه های عظیم، همه سعی بر این دارند که بخشی از تاریخ تمدن خود را در قالب نمادهایی باستانی در ارشیو ذهنی مربوط به شهر خود زنده نگه دارند.

با توجه به تاریخی بودن شهر سقز و دارا بودن پتانسیلی با نام زیویه،آیا تاکنون شناساندن نمادهای این تپه ی باستانی به طوری که تبدیل به بخشی از هویت سقز در ذهن گردشگران و از آن مهم تر ساکنین این شهرشود، به درستی در دستور کار قرار گرفته است؟ بدون شک پاسخ به این سوال با نگاهی اجمالی به مجسمه ها و نقش های نشسته بر دیوار ها و میدان های شهر کاری ساده است.

در روزهای اخیر زمزمه هایی از همکاری شهرداری و شورای شهر برای پیاده کردن طرح گردنبند زیویه بر دیوار رو به رویی مسجد حضرت عمر، توسط”رسول گندمی” یکی از معتبرترین هنرمندان این شهر به گوش می رسد. بر آن می شویم تا از روند پیشرفت این پروژه ی دیدن کنیم.

آدرس کارگاه ما را به سمت آپارتمان کوچک اجاره ای در خیابان دکتر خالدی می برد. درفضای خانه بیشتر رنگ و بوی زندگی خانوادگی روزمره حاکم است تا کارگاهی که قرار است یکی از مهمترین اتفاقات فرهنگی شهر سقز در آن رقم بخورد. پس از ملاقات با اعضای خانواده ی هنرمند به اتاق کوچکی برده می شویم که علاوه بر سهمی که در زندگی خانواده دارد، هم زمان کارگاه گندمی نیز هست و تنها چیزی که به ساختن چهره ی کارگاه از این مکان در ذهن کمک می کند حضور چند تن از اهالی هنر است که به کمک دوست خود آمده اند.

g.z (2)

g.z (1)

از دقتی که در جایگیری آثار به کار رفته تا تصور رنجی که خانواده از تبدیل خانه به کارگاه می برند، بازدید کننده را به فکر وامی دارد که هنرمندی که در سطح کشور حرفی برای گفتن دارد، رواست تا برای خلق آثاری برای این مرز و بوم در این شرایط نامناسب کار کند در حالی که چندین محل مناسب مثلا در پارک لاله و … بلااستفاده مانده است.

هنرمند با دقت و وسواس خاصی که ظرافت و دقت در پرداختن به جزییات در کارهای هنری اش هم گواه این مطلب است، از طرحی می گوید که شامل سیزده پیکره است، که به سه قسمت شش پیکره در یک سو، شش پیکره ی دیگر در مقابل و یک پیکره در میان آن دو قسمت تقسیم می شود. به گفته ی هنرمندان، صاحب نظران و مسئولانی که تا کنون از این کار دیدن کرده اند، طرح با ظرافت و زیبایی پیاده شده و به گفته ی گندمی سعی شده، جزییاتی که در پیاده سازی اولیه ی طرح توسط کارشناسان خارجی از قلم افتاده در این نسخه در نظر گرفته شود. جزییاتی که با مطالعه، تحقیق و مراجعه به منابع فراوان و همچنین با در نظر گرفتن طرح های سایر آثار استخراج شده از زیویه کامل شده اند.

این پروژه ی هنری که شاید زیاده گویی از جزییاتش از بار شگفتی بازدید کننده گان بکاهد بر اساس پیش بینی هنرمند در بهار امسال در مکان مورد نظر اجرا خواهد شد تا خود حق مطلب را در بیان زیبایی و ظرافتش ادا کند، هر چند پیشرفت کار با توجه به موانع کند تر از انتظار است.

به گفته ی گندمی شهرداری و شورای شهر سقز تا کنون از پیشرفت کار حمایت کرده اند، هر چند در نظر کسانی که از شرایط کار دیدن می کنند شاید این حمایت ها کافی به نظر نرسد. اما برای او، ورای تمام مشکلات نشستن این طرح بر چهره ی سقز شیرین ترین رویایی است که به حقیقت پیوسته…

g.z (4)

گردنبند زیویه در آخرین نمایش عمومی در سنندج.

گردنبند زیویه در آخرین نمایش عمومی در سنندج.

کد خبر: 12540


۳ دیدگاه

 • فواد
  فواد: 1-25-2015 . 8:25 ق.ظ :

  زۆز زۆر پیرۆزه‌ به‌راستی که‌ قه‌زای ئه‌م کاره‌ جوان و به‌ نرخه‌ که‌وێ له‌ پرۆژه‌که‌ی مه‌یانی ئازادی ده‌ستی ئه‌و هونه‌رمه‌نده‌ به‌رێزه‌ و ده‌ستی شارنیوزیش خۆش بێ به‌ڵام ئه‌م خاڵه‌ له‌ بیر نه‌چێ که‌ ئه‌و پیاده‌ره‌وه‌ی دیواره‌که‌ی مزگه‌وتی حه‌زره‌تی عومه‌ر پانایی زۆر که‌مه‌ و بۆ ته‌ماشاکردنی ئه‌و هونه‌ره‌ جیگه‌ی و رێگه‌ی ناباره‌

  پاسخ دهید

  • همشهری
   همشهری: 1-25-2015 . 12:48 ب.ظ :

   باسلام…جا دارد دست هنرمند رسول گندمی را باتمام احترام بالا نگه داریم وبه او باتمام افتخار بگویم دست مریزاد هنرمند…
   ولی …ولی جای تاسف داره که نمادی به این زیبایی را در خیابانی که نه مسافر نه بازدید کننده ونه گردشگر داره…را نصب کنند…شورای شهر باید بیشتر این موضوع مهم را بررسی میکرد…بهر حال جای خوشحالی داره که داریم صاحب نمادی میشیم دراین شهر سوت وکور…واعضای شورای شهر خواهشن به این موضوع بیشتر توجه کنید….

   پاسخ دهید

   • انورکریمی
    انورکریمی: 1-27-2015 . 10:48 ق.ظ :

    بادرود سپاس :

    احتراما” لازم میدانم جهت روشن نمودن اذهان علاقمندان به تاریخ وهنر تاریخی باستانی این مرز و بوم اعلام نمایم:نقوش یاد شده، گزارش با کد خبر شماره 12540 سایت شارنیوز، مربوط به هنرمندی گمنام درهزاره اول ق.م مسیح درمنطقه ای از میانرودان بوده که در مجموعه آثار اقوام مانایی ساکن درجنوب دریاچه ارومیه (تپه روستای زیویه)بدست آمده است . که توسط اینجانبان1-انورکریمی، بعنوان کارشناس ارشد مرمت آثارهنری تاریخی و2- سرکارخانم فراست ساعد پناه کارشناس معماری اداره کل میراث فرهنگی کردستان طی چند ماه با وجود اصل طوق طلایی زیویه امانت گرفته شده از موزه ملی ایران با نرم افزار corelدرسال 1389مجدداً طراحی شده که درهمان سال بصورت مولاژ از جنس فلز برنجی با آبکاری طلا جهت اهداءتهیه گردید وتعدادی از آن نیز درماه اسفند درسال 1391 به شهرداری سقز داده شد.
    لذا اگر افتخاری داشته باشد مربوط به هنرمندی است که دیگر حتی خاکی از وی نیز نماده است بغییراز اثر معنوی ومادی آن که مورد بحث وافتخار یک قوم گردیده است. ضمناً زحمت پیاده کردن مجدد آن نقوش با حفظ امانت داری اصل اثر؛ قبلا با دقت فراوان توسط اینجانبان اجراگردیده. وفایل آن بصورت کامل در اختیار شهرداری سقز در دفتر آقای مهندس ضیاءالدین نعمانی قرارگرفت .وکار فوق دقیقاًبدون اطلاع ورعایت زحمات کشیده شده توسط افراد فوق؛ کاری ناشایست ؛غیر فرهنگی وغیر هنری میباشد.
    با تشکر
    انور کریمی

    پاسخ دهید