شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۷/۰۵/۱۴۰۱
پنج‌شنبه، 29th ژانویه 2015
10:46 ب.ظ

سرطان پوست، شایعترین سرطان در بین سقزی ها

سرطان شایع ترین، شناخته شده ترین و در عین حال ترسناک ترین واژه ای است که ذهن انسان امروزی را درگیر کرده است. ورای ابهام و ناشناختگی این بیماری، پروسه ی طولانی و سخت درمان که همیشه هم با موفقیت همراه نیست ابعاد رعب آور این مشکل را پررنگ تر می نمایاند و علی رغم اینکه عوامل بروز و چگونگی مقابله با آن در صدر مطالعات پزشکی قرار دارد بر اساس آمار بعد از سوانح و بیماری های قلبی و عروقی، سرطان همچنان سومین عامل مرگ و میر در دنیاست.

با توجه به اینکه عوامل مختلف محیطی چون سبک زندگی، رژیم غذایی، آلودگی های محیطی، سن و عوامل وراثتی در بروز این بیماری هولناک تاثیر به سزایی دارند مطالعه ی آمار های بروز سرطان در مناطق مختلف می تواند در شناخت و پیشگیری از این بیماری نقش مهمی ایفا کند. به بهانه هفته ی ملی مبارزه با سرطان، شارنیوز به دیدار یکی از کارشناسان شبکه ی بهداشت رفته تا با نگاهی دقیق تر ابعاد این مسئله را در سقز بررسی کند.

فخرایی کارشناس شبکه ی بهداشت اعلام کرد:” درسال 1390،در کل کشور 1277 مورد سرطان گزارش شده که این رقم در سال 91 به 1528 مورد، در سال 92 به 1515 مورد و در شش ماهه اول سال 93به 744 مورد رسیده است. لازم به ذکر است، تا سال 1390 سرطان گوارش، شایع ترین سرطان در کل کشور بوده که در سال های اخیر جای خود را به سرطان پوست داده است. هر چند این آمارها در زنان و مردان متفاوت بوده، به طوری که شایع ترین نوع سرطان از سال 1390 در مردان سرطان پوست، گوارش، پروستات، لنفوم و… و در زنان، سرطان سینه، پوست، گوارش، خون، لنفوم، تیروئید و… گزارش شده است.

وی در رابطه با آمارهای مربوط به سقز گفت:” از 1024 مورد مرگ و میر در سال 1391، 162 مورد مرگ ناشی از سرطان بوده که این رقم در سال 92 به 179 مورد رسیده است. با توجه به اینکه اطلاعات موجود با استناد به آمار جمع آوری شده از داده های مراکز پاتولوژی شهرستان وتعداد مراجعه کنندگان به آن مراکز انجام گرفته_ در حالی که تعدادی از بیماران سرطانی از مراجعه به این مراکز خودداری کرده و به مرکز استان یا خارج ازآن مراجعه می کنند_ آمار دقیقی از بیماران سرطانی شهرستان در دسترس نیست . اما با توجه به آمارهای موجود، در سال 1390، 104مورد سرطان گزارش شده که این رقم در سال 91 به 133 مورد، در سال 92 به 155 مورد و در نه ماهه اول سال 93 به 129 مورد رسیده است. شایع ترین نوع، سرطان پوست گزارش شده که ازمهترین دلایل آن می توان به استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی غیر استاندارد و عدم محافظت پوست در برابر اشعه ی های آسیب رسان اشاره کرد. پس از سرطان پوست، سرطان گوارش در رده دوم قرار داشته که عادات غذایی نامناسب به عنوان یکی از مهمترین دلایل بروز این نوع سرطان برشمرده می شود.

وی در پایان افزود:” از مهم ترین دغدغه های خانواده های درگیر با بیماری سرطان، هزینه های بالای اقلام دارویی ودرمان است که با توجه به اینکه بیماران سرطانی مشمول بیماری های خاص نمی شود، در حال حاضر با هماهنگی معاونت غذا ودارو و انجمن حمایت از بیماران سرطانی استان تنها 60 تا 70 درصد هزینه های درمانی بیماران قابل برگشت است، امیدواریم با تاسیس انجمن حمایت از بیماران سرطانی در سقز در آینده ای نزدیک، از سنگینی بار این مسئله کاسته شود.

کد خبر: 12599
    مطالب مرتبط: