شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۳۱/۰۲/۱۴۰۱
یکشنبه، 1st فوریه 2015
1:02 ق.ظ
چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است

آب شرب سقز در رگ های بی جان دریاچه ارومیه

اولین جلسه هیات دولت بعد از تنفیذ حکم ریاست جمهوری روحانی، به موضوعی مهم و حیاتی برای محیط زیست کشور اختصاص یافت و طی آن دولت جدید عزم خود را برای احیای دریاچه ارومیه به همگان نشان داد و قرار شد تمام امکانات خود را برای باز گرداندن این دریاچه منحصر به فرد به روزهای پر شکوهش به کار گیرد. اما امروز و بعد از گذشت یک سال نیم، تلاش دولت برای نجات دریاچه ارومیه ممکن است موجب به وجود آمدن بحرانی تمام عیار برای آب شرب و کشاورزی شهر سقز و بیش از 200 روستای اطراف آن شود.

دریاچه ارومیه

طرح: سالار عبدی محمدی/ کلیک کنید

 

به گزارش شارنیوز مدیرکل آب و فاضلاب شهری استان کردستان در آخرین جلسه شورای اداری سقز اعلام کرد: با توجه به وضعیت نامناسب آب شرب به ویژه در تابستان، اجازه نخواهیم داد آب سرچشمه های سد شهید کاظمی بوکان که از سقز تامین می شود، برای احیای دریاچه ارومیه اختصاص یابد و تنها در صورت وجود مازاد این کار صورت خواهد گرفت.اگرچه جناب مدیرکل با قاطعیت بر اجازه ندادن تاکید کرد اما دریچه سد شهید کاظمی باز شد تا آب شرب مردم سقز دریاچه در حال احتزار ارومیه را احیا کند و چه اتفاقی قرار است برای سقز در تابستان 94 بیفتد؟ سوالی است که کسی علاقه ای به پرداختن به آن ندارد.

سد شهید کاظمی بوکان 900 میلیون متر مکعب ظرفیت دارد که سرچشمه بیش از 90 درصد آن از حوزه سقز تامین می شود. در صورتی که شهرستان سقز تنها حق برداشت سالانه 33 میلیون مترمکعب را دارد که 12 میلیون متر مکعب آن برای تامین آب شرب و مابقی برای مصارف کشاورزی استفاده می شود. جالب اینکه استان آذربایجان شرقی 120میلیون متر مکعب از منابع این سد برداشت می کند و این جدای از تامین آب بخش عمده از استان اذربایجان غربی است.

لوله تامین کننده آب سقز در داخل سد شهید کاظمی در کد 1403 قرار دارد و در حال حاضر و پس از رهاسازی آب سد، سطح آب به کد 1410 رسیده و به لوله آب سقز نزدیک شده است. با در نظر گفتن این نکته که برداشت آب در این فصل از سال به کمترین میزان خود می رسد به طور قطع در تابستان سطح آب سد به کد لوله سقز نزدیک شده و پیش بینی می شود به زیر کد مورد اشاره هم برسد. صرف نظر از اینکه بتوان سطح آب را نزدیک لوله نگه داشت، باید به این نکته توجه کرد که نزدیکی سطح آب سد با لوله تامین کننده آب سقز می تواند آب آلوده را به لوله ها منتقل کند که چون این آلودگی فیزیکی است در تصفیه خانه ها قابل تصفیه نیست.

نگاهی به ارقام بالا نشان می دهد سقز علی رغم اینکه تامین کننده آب چند استان است، خود در بدترین وضعیت به لحاظ آب شرب و کشاورزی قرار دارد و با اضافه شدن مسئولیت احیای دریاچه ارومیه، معلوم نیست چه بر سر شهروندان در سال آینده خواهد آمد.

اما اشاره به نکته ای دیگر هم ضروری می نمایاند و آن اینکه در مسیر رسیدن آب سد شهید کاظمی به دریاچه ارومیه 46 هزار حلقه چاه غیرمجاز وجود دارد که کارشناسان بر این اعتقادند تمامی آبی که از سد رها می شود کفایت تغذیه این چاه های غیر مجار را نمی دهد. لذا عده ای بر این باورند که این کار کمکی به تامین آب دریاچه نخواهد کرد.

کد خبر: 12610