شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۴/۰۴/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 10th فوریه 2015
6:45 ب.ظ

جلسه صنعت گران سقزی با مسئولین استانی

صنعت، معدن، تجارت یکی از پتانسیل های اصلی استان کردستان برای رونق کسب و کار، جذب سرمایه گذار و ایجاد اشتغال محسوب خواهد شد، از طرفی دیگر استان با کشور عراق به عنوان کشوری که در سالیان اخیر از کالای ایرانی استقبال مناسبی کرده است، 270 کیلومتر مرز مشترک دارد.

به گزارش ایرنا، فعالان حوزه صنعت، معدن و تجارت شهرستان سقز روز سه شنبه در نشستی با حضور مدیرکل صنعت، معدن و تجارت، مدیر شرکت شهرک های صنعتی استان، نماینده مردم شهرستان های سقز و بانه در مجلس، فرماندار و جمعی از مدیران دستگاه های اجرایی و بانک های عامل، مسایل و مشکلات این حوزه را بررسی کردند.

** اشتغال و سرمایه گذاری از نیازهای مردم این شهرستان است 

در این نشسست فرماندار ویژه شهرستان سقز با بیان اینکه اشتغال و سرمایه گذاری از نیازهای مردم این شهرستان است گفت: ایجاد صنایع مادر و بزرگ برای اشتغالزایی و اختصاص نقدینگی و سرمایه در گردش برای حفظ اشتغال موجود در واحدهای صنعتی و تولیدی ضروری است.

علی اکبر ورمقانی با اعلام اینکه پتانسیل های خوبی در بخش صنعت، معدن و تجارت وجود دارد اذعان داشت: مشکلات زیادی در این حوزه از جمله ساماندهی معادن موجود است که باید با شناسایی آنها زمینه اشتغال بیشتری برای شهرستان فراهم شود.

وی با تاکید بر اینکه تلاش برای ایجاد بسترهای لازم برای سرمایه گذاری و اشتغال در شهرستان فراهم خواهد شد تصریح کرد: مدیران دستگاه های اجرایی در دولت تدبیر و امید باید این موضوع را به جد پیگیری و برای، رونق کسب و کار شهرستان سقز تلاش کنند.

او خواستار آماده سازی زیرساخت های شهرک صنعتی، فعال نمودن واحدهای غیر فعال و ایجاد شهرک صنوف مزاحم و آلاینده شد.

** حدود 50 درصد واحدهای تولیدی شهرک صنعتی سقز غیر فعال هستند

محمود قادر مرزی مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان کردستان هم در این نشست گفت: در حال حاضر 20 شهرک و ناحیه صنعتی در استان کردستان وجود دارد که شهرک صنعتی سقز به عنوان یکی از شهرک های صنعتی فعال در استان کردستان، دارای بیشترین واحد فعال است.

وی اضافه کرد: از 119 واحد شهرک صنعتی سقز تنها 61 واحد آن فعال است که تلاش جهت فعال نمودن واحدهای راکد و تعطیل در دستور کار قرار دارد.

** تخفیف ها و مشوق های مالیاتی در دستور کار قرار گیرد

محسن بیگلری نماینده مردم شهرستانهای سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی و رییس مجمع نمایندگان استات کردستان هم با بیان اینکه شهرستان سقز از وجود واحدهایی که اشتغالزایی مناسب ایجاد کرده باشد بی بهره است افزود: تمام کارگران شهرک صنعتی سقز به اندازه کارخانه بیجار کارگر ندارد.

وی با بیان اینکه برای فعال سازی دخانیات سقز از اسفند سال گذشته بیش از 600 میلیارد ریال وسائل و تجهیرات خریداری شده است تصریح نمود: عدم راه اندازی دوباره این واحد صنعتی که می تواند اشتغال خوبی به همراه داشته باشد نشانه ناکارآمدی مدیریت این بخش در استان است.

او با عنوان اینکه موافق فرار مالیاتی نیستم عنوان نمود: تخفیف های مالیاتی و مشوق های مالیاتی باید به جد در دستور کار باشد.

** 370 واحد فعال و نیمه فعال صنعتی در استان فعالیت دارند

محمد دره وزمی مدیرکل صنعت، معدن و تجارات استان کردستان هم در این نشست خواستار ایجاد مجتمع های صنعتی در شهرستان سقز شد.

وی با اذعان به اینکه صنعتگران و تولید کنندگان استان با مشکل مواجه هستند کار در این حوزه را پر ریسک دانست و تاکید کرد باید با شناخت از ظرفیت ها و پتانسیل های استان سرمایه گذاری نمود.

او تعامل سازنده بانک ها با صنعتگران و تولید کنندگان را باعث رونق کسب و کار در استان دانست.

دره وزمی بیان نمود 974 واحد تولیدی در استان کردستان وجود دارد که 370 واحد فعال و نیمه فعال و 310 واحد تعطیل است و 220 واحد هم نیمه فعال است.

در این جلسه جمعی از مدیران واحدهای صنعتی خواستار آماده سازی زیر ساخت های شهرک صنعتی، اختصاص تسهیلات ارزان، حمایت از بخش خصوصی، افزایش اختیارات ادارات و تمرکز زدایی ادارای و کاهش بروکراسی اداری شدند.

بی تردید تمام مسائل و مشکلات در استان شناسایی شده و پتانسیل های موجود نیز مشخص اما همت جمعی می خواهد و در این بین، همه منتظر دولت هستند تا با ایجاد یک کارخانه مناسب اشتغال زایی خوبی را فراهم کند که بی شک در صورتی که این امر در شهرستان سقز به عنوان دومین شهر بزرگ استان رخ دهد راه برای ریسک سرمایه گذاران بخش خوصی هم باز خواهد شد.


منبع خبر: ایرنا
کد خبر: 12757