شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۲/۰۴/۱۴۰۱
چهارشنبه، 11th فوریه 2015
7:58 ب.ظ
روایت تولید کنندگان از مشکلات فراروی راهشان در جلسه ای با رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان

یکی داستان است پر آب چشم

تولید کنندگان، صنعت گران و تعدادی از بازاریان سقزی در فرمانداری سقز میزبان مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان کردستان بودند و فرصتی یافتند که ناگفته های خود را با مدیرکل و معاونانش، فرماندار، نماینده مجلس و روستای برخی ادارات مرتبط بازگو کنند که می توان گفت حدیث آنها یکی داستان بود پر آب چشم!

tolids (1)

آنها از اینکه مدیران ناکارآمد چه بر سر تولید در سقز آورده اند و بانک ها چگونه زحمات چند ساله آنها را به تملک درآورده اند و سیستم مالیاتی چگونه سرمایه گذاران را تحت فشار قرار داده است گفتند تا گلایه از بازاری که به تصرف شهرهای اطراف درآمده یا پروژه های که به فامیل ها و دوستان مدیران ارشد واگذار می شود و نبود گمرگ، مرز، خام فروشی منابع معدنی و…، در چند جا هم بحث به مصائب فرمانداری ویژه شدن سقز کشید، طرحی که زمانی که تصویب شد سراسر شهر پر شد از بنر های تبریک و تشکر از نماینده و دولت به خاطر این کار و حالا بعد از گذشت چند سال مشخص می شود غیراز افزودن بر بروکراسی اداری و کند شدن فرآیندها، عاید دیگری فعلا نداشته است. یا به قول فرماندار تنها پسوندی است برای خطاب قرار دادن فرماندار سقز و نه چیز دیگر !

یکی از نکات جالب توجه در این جلسه بی پرده سخن گفتن حاضران بود به شکلی که  از تعارفات معمول خبری نبود و به صریح ترین وجه ممکن مخاطبان را خطاب قرار می داند. در جایی یکی از حضار با عصبانیت سخنان دیگری را قطع کرد و شروع به گلایه از مدیران ناکار آمد کرد و در جای دیگر نیز کسی به صراحت سرمایه گذار را دیوانه خواند که چنین رنجی را به جان می خرد. 

اما دره وزمی با دست پر آمده بود، هم خبر خوب داشت هم قاطعانه سخن گفت و هم رویکردهای سازمان خود را توانست به خوبی تشریح کند. در جایی گفت: کسی در تهران سهمی برای سقز یا استان کردستان کنار نگذاشته است تا ما هر وقت دلمان خواست آن را مطالبه کنیم. ما باید حقمان را به هر وسیله ای و از هر راه منطقی و ممکنی بگیریم. یا جای دیگر گفت: دلیل ورشکستگی یا عدم موفقیت برخی واحدهای تولیدی ناکارآمدی مدیران آن است که این مسئله هیچ ربطی به دولت نداشته و نباید گناه خود را به گردن دیگران انداخت. وی خبر از حصول توافق با یک شرکت عراقی برای سرمایه گذاری در بخش معادن سقز داد که در صورت آغاز به فعالیت، برای بیش از هزار نفر ایجاد اشتغال خواهد کرد.

روایت شارنیوز از مباحثی که در این جلسه مطرح شد در ادامه به اختصار می آید:

فرماندار آغازگر جلسه

جلسه با تاخیر نیم ساعته به خاطر طول کشیدن برنامه بازدیدهای مسئولان آغاز شد و طی آن ورمقانی-فرماندار سقز- ضمن پوزش بابت این تاخیر جلسه را با ذکر نکاتی آغاز کرد. وی از پتانسیل بالای شهرک صنعتی گفت که باید به توسعه آن توجه جدی شود. وی از خام فروشی منابع معدنی و طبیعی سقز انتقاد کرد و گفت: سیاست دولت مقابله با خام فروشی و ایجاد واحدهایی برای فرآوری این نوع محصولات است. فرماندار در بخش دیگری از سخنانش خواستار حضور صنایع مادر در سقز شد. وی در ادامه به انتقاد از برخی سیکل های اداری طولانی در استان پرداخت و خواستار تسریع در این امور یا تفویض اختیار به شهرستان شد تا امورات سرمایه گذاران معطل نماند.

ورمقانی در ادامه به یکی از مشکلات این روزهای سقز اشاره کرد و گفت: برداشت بی رویه شن و ماسه حاشیه رودخانه ها موجب از دست رفتن منابع آب و مشکلات متعدد زیست محیطی شده است که دلیل آن واگذاری بی ضابطه مجوز برای این کار بوده است که از این به بعد باید کنترل شود.

بیگلری: مدیر خائن نمی خواهیم.

نوبت به بیگلری رسید که این روزها لحنی جدی و تند پیدا کرده است. وی با انتقاد از وضعیت دخانیات سقزگفت: تجهیزاتی که از اسفند ماه برای دخانیات سقز آورده شده هنوز بلا استفاده است و کسانی که حاضر به انجام کارهای این واحد، برای شروع فصل جدید فعالیت های آن نیستند، خائن اند و این کار آنها ظلم در حق مردم سقز است. وی در ادامه گفت: تاجایی که ممکن است باید قانون مالیات را به نفع مردم منعطف کنیم کاری که در استان های دیگر به راحتی ممکن است. درست است که پرداخت مالیات وظیفه است ولی مدیران  استان باید به فکر خم کردن قانون برای کمک به سرمایه گذاران باشند.

بیگلری با اشاره به وضعیت شهرک صنعتی سقز پرسید: آیا این همان شهرک صنعتی مطلوب سقزی هاست؟تعداد تمام افراد مشغول به کار در این شهرک به اندازه کارگران کارخانه سیمان بیجار نیستند. وی از مسئولان خواست به فکر کارخانه سیمان سقز نیز باشند.

وی در ادامه به انتقاد از خام فروشی، برداشت بی رویه شن و ماسه از رودخانه ها و همچنین آسفالت هرچه سریعتر شهرک صنعتی اشاره کرد.

تولیدگران سقز از مشکلات خود می گویند:

در ادامه نوبت به نمایندگان تولید کنندگان رسید تا به مشکلات فراروی خود بپردازند. مهندس حسن زاده با اشاره به مشکل روشنایی و کمبود آب شهرک صنعتی از مسئول شهرک های صنعتی به خاطر دادن مجوز به واحد های تولید بلوک در داخل شهرک انتقاد کرد. چرا که به باور وی فعالیت این واحدها “آب بر” است و مشکل تامین آب شهرک صنعتی را دوچندان می کند.

حسن زاده

حسن زاده

حسن زاده در ادامه به مشکل سرمایه گذاران با بانک ها، بیمه تامین اجتماعی و اداره امور مالیاتی اشاره کرد و گفت بی کفایتی مدیران بانک ها و کلا سیستم اداری سقز در بعضی جاها باعث کند شدن پیشرفت کار و بعضی جاها مانع ادامه روند است. وی در مورد بانک ها گفت: بانک ها به جای آنکه در ابتدای کار به سرمایه گذار اعلام کنند که اهلیت اعتباری ندارد و از همان آغاز تکلیف را روشن کنند، متقاضیان تسهیلات را وارد فرآیند طولانی دریافت وام می کنند و هر روز ضمن مطالبه اسناد و مدارکی جدید در نهایت با پرداخت تسهیلات مخالفت کرده و زمان و انرژی سرمایه گذار را می گیرند.

کریمی

کریمی

در بین سخنان حسن زاده و جایی که صحبت از ناکارآمدی مدیران شد، کریمی یکی دیگر از تولید کنندگان، سخنان وی را قطع کرد و با عصبانیت از بی کفایتی مدیران انتقاد کرد. وی گفت: وضعیت کار کردن چنان برای ما مشکل شده است که مجبور شده ایم پول نزول کنیم. وی بانک و مدیران نالایق را دلیل وضعیت نامناسب به وجود آمده برای تولید در سقز دانست.

سخنران بعدی جمال توپچی عضو اتاق بازرگانی استان کردستان بود. وی نگرش های معیوب مدیریتی را مشکل اصلی بر سر راه توسعه سقز دانست که علی رغم سیاست های مثبت دولت، این مدیران یا توان کافی برای پیشبرد آن ندارند یا علاقمند به این کار نیستند. توپچی در ادامه گفت: نبود گلوگاه های مرزی فعال باعث شده است بازرگانان مجبور به ترخیص کالاهای خود از جنوب شوند. وی از مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان کردستان خواست به فکر احیای گمرک در سقز باشد. وی در خصوص فعالیت بانک ها در سقز گفت: برخی از شعب بر سردرب هایشان شعبه ارزی و ریالی نوشته اند اما عملا هیچ خدمات ارزی به متقاضیان ارائه نمی دهند. 

جمال توپچی

جمال توپچی

توپچی با انتقاد از کندی سیستم بروکراسی استان گفت: قوانین تصویب شده بعد گذشت 15 روز از انتشار آن در روزنامه رسمی قابل اجرا هستند اما اجرای این قوانین در استان در مواردی تا 4 ماه بعد از تصویب آن طول می کشد.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: انتقال صنوف آلاینده به بیرون از شهرها یک ضرورت است که علی رغم پیگیری هایی که در سقز شده است در استان با کارشکنی مواجه است. این صنوف چهره شهر را زشت کرده است.

در ادامه شهریار قاسمی نماینده شرکت ساخت تیرچه استاندارد گفت: از آقای بیگلری می پرسم که این فرمانداری ویژه غیر از نشانی که بر سردرب فرمانداری نقش بسته است چه فایده دیگری برای شهر داشته است؟ 

وی از شهرداری و نظام مهندسی خواست، مهندسان را موظف کنند که تیرچه های استاندارد را در ساختمان به کار گیرند. قاسمی همچنین به جفایی که از سوی سنندجی ها بر سقزی ها می رود اشاره کرد و خواستار از بین رفتن آن شد.

یکی از نمایندگان صنعت دام و طیور هم از نبود گمرک در سقز انتقاد کرد و گفت: ما از هر نقطه دیگر ایران می توانیم صادرات انجام دهیم به جز سقز و مجبوریم محصولات خود را به شهرهای همجوار برای بسته بندی کردن گمرکی ببریم. وی در ادامه سخت گیری های غیرضروری کارشناسان استان را یکی از مشکلات حوزه کاری خود دانست.

tolids (6)

بهرامی از شرکت کردستان فوم گفت: به خاطر سخت گیری های اداره استاندارد سقز مجبور شده ایم تغییراتی در تولید ایجاد کنیم و این مسئله باعث شده مشتریان در سقز به جای استفاده از محصول ما، از بوکان یا شهرهای دیگر فوم موردنیازشان را تامین کنند. این استاندارد سازی چرا فقط برای ما اعمال شد؟ وی اعلام کرد که در حال حاضر تنها با 5 درصد ظرفیت خود مشغول تولید هستیم.

عزیزی یکی از دامداران فعال در مجتمع دامداری آدینان گفت: ثابت ماندن قیمت شیر در حالی که قیمت علوفه و سایر ملزومات هر روز بالاتر می رود عملا ما را به ورطه ورشکستگی کشانده است و از همین جا اعلام ورشکستکی می کنیم و مجبوریم واحد خود را در ازای وامی که اورده ایم به بانک کشاورزی تحویل دهیم. وی افزود: جهاد کشاورزی علی رغم وجود قانون حاضر به خرید تضمینی شیر از ما نیست.

علی عاملی یکی دیگر از حاضران در جلسه هم گفت: روابط فامیلی در سقز تعیین کننده در واگذاری طرح ها است به همین دلیل است که در حالی که سقز گنجایش 70 مرغ داری را دارد، اکنون مجوز 120 مرغ داری داده شده است.

آزاد عطایی از یکی از کارخانه های قند سقز گفت: به دلیل استفاده از ماده اولیه غیراستاندارد و نظارت اداره استاندارد سقز، در حال حاضر نمی توانیم محصولات تولید شده را بفروشیم و در عوض بازار از قند های تولید شهرهای اطراف که هیچ کدام هم استاندارد نیستند اشباع شده است.

یزدانی از اطاق اصناف سقز گفت: مالیات ها بازاریان سقز را تحت فشار قرار داده است که باید به آن رسیدگی شود. وی افزود: برگزاری نمایشگاه های عرضه محصولات در پایان سال به ضرر بازاریان است و بر فروش آنها تاثیر خواهد گذاشت. وی خواستار استفاده از مرز حاجی عبدل به جای مرز باشماق شد که دارای مزیت های فراوانی است.

حاج محمد سلطانی

حاج محمد سلطانی

محمد سلطانی از تولیدکنندگان محصولات گلخانه ای هم گفت: دریافت مجوز های تولید چنان طولانی و پیچیده است که سرمایه گذار را از ادامه راه منصرف می کند. وی گفت: سرمایه گذار یا باید عاشق ممکت باشد، یا عاشق پول باشد یا دیوانه باشد که دست به کار تولید بزند. وی در ادامه گزارشی از وضعیت دریافت تسهیلات در بانک کشاورزی طی یک سال گذشته ارائه داد که تاکنون هیچ نتیجه ای از آن حاصل نشده است.

ماجدی از دیگر حاضران در سخنان متفاوتی از دره وزمی خواست که با توجه به جایگاهی که در مدیریت استان دارد کاری بکند مردم سقز نیز طعم تغییر فضای سیاسی کشور را بچشند. وی گفت: ما هنوز در فضایی کاملا احمدی نژادی به سر می بریم.

معاونان توضیح می دهند

نوبت به قادرمرزی مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی رسید که به برخی مسائل مطرح شده در مورد شهرک صنعتی جواب بدهند. وی گفت: تملک واحد های صنعتی توسط بانک ها هیچ سودی ندارد و فقط موجب مستهلک شدن تجیهزات و ساختمان و در نهایت توقف فعالیت های آن واحد ها می شود بر همین اساس کمیته ای تشکیل شده است که با ورود به مناقشه بین بانک ها و تولید کنندگان، سعی کند تحت هر شرایطی اجازه تصرف این واحدها توسط بانک را نداده و راه حل جایگزینی پیدا کند.

وی قول داد وضعیت روشنایی، خدماتی و اسفالت شهرک صنعتی را پیگیری کند. قادرمرزی مخالفت خود را با صدور مجوز برای ساخت قطعات بتنی در داخل شهرک صنعتی به دلیل مصرف زیاد آب اعلام کرد.

وی با ارائه آماری وضعیت شهرک صنعتی سقز را از متوسط استانی مناسب تر اعلام کرد و گفت: در سقز 119 مجوز فعالیت صادر شده که 61 واحد آن فعال اند. 

مهندس خلیقی معاون امور بازار سازمان صنعت معدن و تجارت استان هم طی سخنانی با تاکید بر این نکته که ساماندهی صنوف آلاینده به طور کامل در اختیاراطاق اصناف است گفت: بر اساس نامه بانک مرکزی در استان کردستان غیر از دیواندره هیچ شهر دیگری درخواست تسهلات برای ساخت مجتمع های صنفی نکرده است که از رهگذر آن صنوف آلاینده ساماندهی شود.

وی در ادامه گفت: بحث تنظیم بازار محصولات کشاورزی از سازمان به جهادکشاورزی انتقال یافته است.

دره وزمی: کار تولیدی مقدس ترین کار است

نوبت به دره وزمی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان رسید. وی در ابتدا تصریح کرد: نگاه ما به تولید کنند باید تغییر یابد چراکه تولید کننده کسی است که سرمایه خود را هزینه می کند تا نانی بر سر سفره کسانی دیگر برده شود و از این کار مقدس تر وجود ندارد.

وی افزود: نه حق داریم و نه کسی به ما اجازه داده که با سختگیری و مقاومت برای سرمایه گذاران مشکل ایجاد کرده و با این کار فرصت سوزی کنیم.

وی تصریح کرد: رویکرد ما در سازمان شناختن ظرفیت ها و محدودیت های استان به صورت شفاف است که بتوانیم بر آن اساس برنامه ریزی کنیم. به همین دلیل در ابتدا پایشی در میان واحد های فعال صنعتی انجام دادیم و متوجه شدیم از میان 970 واحد ثبت شده تنها 370 واحد فعال هستند و مابقی نیمه فعال یا غیر فعال اند.

دره وزمی افزود: اولویت ما ابتدا واقعی کردن آمارهای موجود است و سپس تلاش برای حفظ واحد های فعال تا به سرنوشت بقیه دچار نشوند.

وی تاکید کرد: در حین بررسی ها به این نتیجه رسیدیم که دلیل عدم تداوم فعالیت واحد ها لزوما دولت یا وضعیت اقتصادی نیست بلکه عدم کارایی و دانش کافی مدیران واحد های صنعتی و تولیدی نقش مهمی را ایفا می کند که این افراد نیاز به مشاوره یا بهره گیری از نیروهای متخصص دارند.

وی ادامه داد: برخی دیگر علی رغم توانمندی مدیران در اداره واحد ها، رکود اقتصادی فعلی موجب عدم موفقیت آنها شده است. واحد های تولیدی-صنعتی هم باید مثل کشاورزان مورد حمایت ویژه باشند و همچون زمان خشکسالی که کانال های مختلفی برای کمک به کشاورزان ایجاد می شود، باید به همان صورت برای واحد های اقتصادی که به دلیل سونامی های اقتصادی متضرر می شوند، تسهیلاتی ایجاد کرد.

دره وزمی در ادامه گفت: پیشنهاد می کنم کمیته ای متشکل از معاون فرماندار، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت در سقز، نماینده شهرک صنعتی و یک نفر متخصص خارج از مجموعه شهرک صنعتی تشکیل شود و مشکلات واحدهای موجود در شهرک صنعتی را  یک به یک و بدون تعارف بررسی کنند تا راه کارهای مناسب برای رفع این مشکلات پیش بینی شود.

ورمقانی - دره وزمی - خلیقی

ورمقانی – دره وزمی – خلیقی

وی در مورد پدیده خام فروشی گفت: خام فروشی پدیده شومی است و ما هم اعلام کرده ایم با آن مخالفیم. اما راه کار چیست؟ باید واحد های فرآوری متناسب راه اندازی شود. دره وزمی با اشاره به پناسیل های سقز در حوزه معدن گفت: سقز دارای منابع سرشاری از آهن، طلا، سیلیس، فلدسپات و سنگ های تزئینی متنوع است که باید برای دعوت از سرمایه گذاران برای فرآوری آن اقدام کنیم که البته اولویت با سرمایه گذاران بومی است.

وی در مورد سرمایه گذاری در معدن آهن سقز گفت: جواز تاسیس یک شرکت کردستان عراق صادر شده است که پیش بینی می شود برای بالغ بر هزار نفر اشتغال ایجاد کند. 

وی گفت: در مورد سرمایه گذاری در معادن در سقز ما با پدیده به نام معارضان محلی روبرو هستیم که معمولا بعد از صدور جواز تاسیس عده ای از اهالی محل سهمی از دارنده جواز مطالبه می کنند که حل این اختلاف زمان بر است. وی افزود: برخی سرمایه گذاران هم با ارتباط گیری با اهالی روستاهای مجاور معدن و دادن وعده های مالی باعث ایجاد تنش میان اهالی می شوند که کاری ناپسند است.

رئیس سازمان صنعت،معدن و تجارت استان تصریح کرد: رونق معادن در سقز نیاز به همکاری و از خودگذشتگی مسئولان و مردم دارد. 

وی در مورد معدن طلای سقز نیز گفت: در حال حاضر سه مجوز اکتشاف صادر کرده ایم که بر اساس توافق با یکی از شرکت های زیرمجموعه تامین اجتماعی، قرار است کارخانه استحصال طلای سقز تا 2 سال آینده به نتیجه برسد.

وی در مورد کارخانه سیمان سقز نیز اعلام کرد امورات آن در حال پیگیری است و سهام داران با همکاری بانک رفاه به زودی موانع را مرتفع خواهند کرد.

پیشداد: باید به فکر صادرات هم باشیم

بعد از دره وزمی ، پیشداد، رئیس جهاد کشاورزی سقز به برخی مباحث مطرح شده در حوزه خود پاسخ گفت. وی در مورد دلایل عدم خرید تضمینی شیر از دامداران گفت: تعاونی زمانی شیر را به صورت تضمینی خریداری می کندکه درجه آلودگی میکروبی آن زیر 10 هزار باشد اما شیر تولید شده در مجتمع آدینان بسیار بیش از این عدد است. وی تاکید کرد: ما هم می دانیم قیمت شیر پایین است و متناسب با هزینه های تولید نیست اما تعیین قیمت شیر در اختیار ما نیست.

وی در پاسخ به انتقادی در مورد تعداد زیاد مجوزهای مرغ داری در سقز گفت: در سه سال گذشته هیچ مجوز جدید صادر نشده و هرچه هست مجوزهای قدیمی است که اخیرا فعال شده اند. پیشداد پتانسیل سقز برای رشد صنعت مرغ داری را مناسب عنوان کرد گفت: چه بهتر که در زمینه ای نه تنها به خودکفایی برسیم بلکه به فکر صادرات آن هم باشیم.

وی مهمترین مشکل سرمایه گذاران را سرمایه در گردش عنوان کرد و گفت: صندوق توسعه کشاورزی با 2 میلیارد اعتبار قصد دارد بخشی از سرمایه در گردش کشاورزان را تامین کند.

حدیری (مالیات) - عبدالهی (بانک ملی)

حیدری (مالیات) – عبدالهی (بانک ملی)

حیدری: تولید کنندگان تا 20 سال معاف از مالیات اند

حیدری رئیس اداره دارایی آخرین سخنران این جلسه طولانی بود. وی گفت ما تمام تلاش خود را برای حمایت از تولیدگنندکان به کار بسته ایم و واحد های تولیدی در 20 سال اول فعالیت خود از هر نوع مالیات معاف هستند. وی افزود: سعی کرده ایم با ارائه خدمات مشاوره ای به سرمایه گذاران، تعامل سازنده ای با آنها داشته باشیم.

کد خبر: 12785