شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۷/۰۴/۱۴۰۱
جمعه، 20th فوریه 2015
10:49 ق.ظ
کردپرس

واکاوی روند توسعه و سیاست های دولت تدبیر و امید در شهرستان سقز 

http://kurdpress.ir/Fa/NSite/FullStory/News/?Id=79063#Title=%0A%09%09%09%09%09%09%09%09واکاوی روند توسعه و سیاست های دولت تدبیر و امید در شهرستان سقز%0A%09%09%09%09%09%09%09

با توجه به گذشت چند ماه از حضور مهندس علی اکبر ورمقانی بعنوان فرماندار ویژه شهرستان سقز و معاونت استانداری کردستان، جهت اطلاع افکار عمومی از وضعیت پروژه های عمرانی و زیربنایی شهرستان سقز و همچنین برنامه ها، مواضع و دیدگاه های فرماندار در خصوص شتاب بخشی به روند توسعه شهرستان، حل مشکلات مختلف و کارآمدی سیستم اداری، مصاحبه ای مفصل را با مهندس ورمقانی تدارک دیده ایم که به شرح زیر تقدیم حضورتان می گردد:

کردپرس- شهرستان سقز چه پتانسیل ها و فرصت هایی برای توسعه را دارد؟

شهرستان سقز یکی از شهرهای ویژه و تاریخی در استان و کشور بوده که دارای ظرفیت ها و پتانسیل های بالقوه عظیم اقتصادی، کشاورزی، تجاری و فرهنگی می باشد. اما در ابتدای بحث می خواهم یک آسیب شناسی کوتاه در خصوص دلایل توسعه نیافتگی در منطقه خصوصاً شهرستان سقز داشته باشم، که در اینجا می توان به موارد زیر اشاره نمود: 1- رسیدن به توسعه نیازمند عزم و مشارکت عمومی مردم و احساس نیاز از سوی آنان است، یکی از دلایل عدم تحقق توسعه و یا شتاب پایین آن، عدم مشارکت جدی نخبگان و سرمایه گذاران و یا احساس نیاز و تلاش جدی و پیوسته از سوی مردم می باشد؛ 2- کمبود اعتبارات و اتکا به منابع دولتی، که با توجه به کمبود اعتبارات در این بخش و مشکلات مالی و اقتصاد وابسته به نفت اتکا به این بخش باید کاهش یابد؛ 3- مدرنیزه نبودن کشاورزی و دامداری و نبود صنایع تبدیلی و بسته بندی مناسب؛ 4- ضعف فرهنگ کارآفرینی، مدیریت کسب و کار و سرمایه گذاری معطوف به تولید انبوه و صادرات؛5- مهاجرت های روستا به شهر.

و اما چه اقدامات و برنامه هایی در این راستا باید بدان توجه شود، عبارتند از: 1- جلب مشارکت و همراهی مردم و ایجاد عزم عمومی و احساس نیاز به توسعه در میان مردم و نخبگان؛ 2- فعال سازی ظرفیت های تجاری و مبادلات قاونمند مرزی؛ 3- توجه به ظرفیت های گردشگری با توجه به جاذبه های گردشگری، تجاری، بازار قدیمی و آثار باستانی و تاریخی؛ 4- استفاده از ظرفیت ها و سرمایه های مالی مردمی و سرمایه گذاران داخلی و خارجی و دادن مشوق های خاص به آنان برای تاسیس واحدهای مولد و اشتغال زا؛ 5- بسترسازی برای مهاجرت معکوس شهر به روستا و دادن تسهیلات برای مدرنیزه کردن و ارتقای سطح دامداری و کشاورزی؛ 6- استفاده از سرمایه گذاران دلسوز و متخصص با اولویت بومی در بحث بهره برداری از معادن به شرط ایجاد تاسیسات فرآوری در منطقه و ایجاد اشتغال؛ 7- تقویت زیرساخت های توسعه همچون شبکه حمل و نقل و امکانات رفاهی و فعال سازی واحدهای راکد.

کردپرس – پروژه های عمرانی نظیر فرودگاه، کمربندی سقز- بوکان، سد چراغویس، بیمارستان 160 تخت و خوابی، بازارچه مرزی، دخانیات، راه های روستایی در چه وضعیتی قرار دارند و آیا برنامه هایی برای خروج از رکود و تسریع در اجرای این طرح ها وجود دارد؟

با پیگیری های ویژه مهندس بیگلری نماینده مجلس و فرمانداری و موافقت نهادهای مسئول، با بازگشایی معبر مرزی یا بازارچه کولبری سقز در حد فاصل برجک 2 و حاج عبدل برای صادرات و واردات کالا موافقت شده و به محض مناسب بودن شرایط جوی، افتتاح خواهد شد. با راه اندازی آن، این بازارچه می تواند نقش بسیار زیادی در رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال در این شهرستان داشته باشد.

پروژه سد چراغویس نیز دغدغه روزانه مسئولین شهرستان و استان بوده، اعتبارات خوبی به این طرح اختصاص یافته و بنا بر آن است تا شهریور 94، آبگیری قطعی شود. با آبگیری این سد بخشی از مشکلات آب شرب سقز مرتفع و به توسعه کشاورزی و بهبود وضعیت زیست محیطی و گردشگری حاشیه رودخانه سقز کمک خواهد نمود.

در مورد کمربندی یا کنارگذر سقز- بوکان هم این پروژه کاملاً فعال بوده و پیمانکار در 4 نقطه مشغول کار می باشند و قرار است تا تیر ماه 94 یک لاین آن زیر بار ترافیک برود. با احداث آن ضمن جلوگیری از عبور ماشین های سنگین از داخل شهر، باعث روان سازی ترافیک، جلوگیری از سوانح رانندگی، آلودگی های صوتی و زیست محیطی می شود.

در سفر معاونت وزیر راه و شهرسازی و با توجه مطالعات و مذاکرات انجام شده، بیمارستان سقز از 160 به 235 تخت ارتقا پیدا نموده و این بیمارستان شامل4 بخش تخصصی و کلینیک‌های فوق تخصصی و بخش دیالیز به تعداد 18 تخت بوده، فاز اول ساخت بیمارستان که از تعهدات وزارت راه بوده قرار است در اوایل سال 95 به بهره برداری برسد، در مرحله بعد تامین تجهیزات و نیروی انسانی بر عهده وزارت بهداشت بوده که با توجه به اجرای طرح جامع سلامت و عزم مسئولان این وزارتخانه، فکر می کنم در همان سال آماده خدمات رسانی شود. با عنایت به نزدیکی سقز به کشور عراق و مرکزیت آن برای شهرستان‌ها و استان‌های همجوار، این بیمارستان می تواند برای توریسم درمانی هم کاربرد داشته باشد.

طرح جامع مطالعاتی و توسعه فرودگاه سقز و تبدیل آن به فرودگاه بین المللی در دست مطالعه و تدوین است که به دلیل شرایط توپوگرافی مناسب و عدم امکان توسعه فرودگاه سنندج، موقعیت استراتژیک سقز بعنوان شهرستان مرکزی برای حدود 9 شهرستان اطراف و نزدیک به 2 میلیون نفر از ساکنان منطقه مطرح است.

در طرح جدید عرض باند فرودگاه از 45 متر به 60 متر و طول باند نیز از دو کیلومتر به سه کیلومتر تغییر خواهد یافت. قبلاً این فرودگاه برای پرواز هواپیمای فوکر 28 طراحی شده که در طرح جدید، پرواز فوکر 100 که هواپیمایی نسبتا سنگین است، پیش بینی شده است. تاکنون 6 میلیارد ریال برای این پروژه هزینه شده که پیشرفت اندکی داشته و برای اتمام آن حدود 60 میلیارد تومان دیگر لازمست. ما دنبال سرمایه گذار برای این پروژه هستیم و علاوه بر آن از طریق نمایندگان مجلس پیگیر تخصیص بودجه هستیم.

در خصوص راه های روستایی نیز به اطلاع می رساند در سال جاری حدود 27 میلیارد تومان اعتبار به ماده 180 در سقز اختصاص یافته که در اختیار نماینده مجلس بوده و بیشتر برای اموراتی نظیر راه ها و گازرسانی روستایی و… هزینه شده و موجب بهبود شاخص ها در این حوزه شده است، امیدواریم اعتبارات این بخش افزایش یافته و با هماهنگی نماینده مجلس و فرمانداری بتوانیم اقدامات اساسی را در این حوزه در سال آینده انجام بدهیم.

کردپرس – طبق گفته برخی مقامات استانی، حدود 60 درصد از واحدهای تولیدی شهرک صنعتی سقز غیرفعال است، برنامه ای برای حل مشکلات این واحدها را دارید؟

در حال حاضر 65 واحد در این شهرک فعال هستند و 11 واحد دیگر در حال ساخت است، 44 واحد نیز متوقف می باشند، مشکلات واحدهای صنعتی نیاز به آسیب شناسی دقیق دارد اما بنظر می رسد، کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش، کمبود اعتبارات، نداشتن تخصص و بازاریابی، اختلافات داخلی و نداشتن انگیزه و…. مهمترین مشکل واحدهای صنعتی شهرستان است.

در سال جاری دو میلیارد و 500 میلیون ریال از محل اعتبارات تملک دارایی ها جهت زیرساخت ها و عمران شهرک صنعتی اعتبار اختصاص یافته است و در سال آینده نیز اعتباراتی برای شهرک ها در نظر گرفته خواهد شد. تلاش ما بر این است که با همکاری بانک ها و سازمان های ذیربط مشکلات اعتباری و سرمایه در گردش واحدها را حل و همچنین ضمن آسیب شناسی مشکلات موجود در جهت توانمندسازی واحدها، تکمیل پروژه های نیمه تمام و یا تعیین تکلیف آنها اقدام نماییم.

کردپرس – با توجه به نگرانی عمومی از وضعیت برخی مشکلات و آسیب ها نظیر بیکاری، اعتیاد و طلاق در سقز، آیا برنامه های جدید برای حل این مشکلات را دارید؟

رفع و کاهش بیکاری نیازمند عزم جدی و مشارکت بخش های دولتی، خصوصی و تعاونی، افزایش تولید، ایجاد بسترها و فرصت های شغلی، تقویت تعاونی ها و واحدهای تولیدی، فرآوری و ایجاد صنایع در بحث معادن، ارائه تسهیلات مناسب جهت اشتغال زایی، حل مشکل سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، بازگشایی معبر مرزی، رونق تجارت، ارائه تسهیلات جهت توسعه و رونق بازار و جذب توریست، رونق کشاورزی و دامپروری، تقویت مدیریت کسب و کار و فرهنگ کارآفرینی مولد، متوقف نمودن بهره برداری خام از معادن و سوق دادن آن بسوی فرآوری همراه با سرمایه گذاری و تاسیس کارخانجات تولیدی در کنار آن، تقویت مبادلات تجاری مرزی، راه اندازی دخانیات، جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی و… است ، که ما باید نهایت تلاش خود را در این راستا بکار بگیریم.

موافقت با طرح قطعات بتن سبک با حدود 250 نفر اشتغال زایی، احداث جایگاه دام زنده با حدود 200 نفر اشتغال زایی توسط اداره تعاون روستایی، تشکیل تعاونی های زنان روستایی و اقشار مختلف، تلاش برای تشکیل صندوق اعتبارات خرد اشتغال، طرح امید صندوق مهر و… از دیگر برنامه های برای ایجاد اشتغال است.

همچنین براساس طرحی قرار است بدلیل مرزی بودن سقز، چنانچه روستائیان طرح های اشتغال زا تا سقف 100 میلیون تومان ارائه دهند، دولت 85% آن را تسهیلات بدون بهره به صاحب طرح اعطا می نماید که امیدواریم بزودی به مرحله عملیاتی و اجرایی برسد.

در مورد اعتیاد، رویکرد اصلی ما بر اقدامات فرهنگی و اطلاع رسانی قرار دارد و در مرحله بعد درمان و برخورد. ستاد مبارزه با موادمخدر شهرستان و کمیته های آن کاملا فعال بوده و چندین کمپ ترک اعتیاد راه اندازی شده؛ در کنار این مسائل، برخورد قاطع با سوداگران مرگ و عملان تهیه و توزیع موادمخدر توسط نهادهای انتظامی و امنیتی در دستور کار می باشد.

در مورد طلاق نیز کارهای فرهنگی زیادی از جمله برگزاری نشست ها و سمینارها، مشاوره قبل از ازدواج و قبل از طلاق، آگاه سازی خانواده ها از تبعات و آسیب های متعدد طلاق، آسیب شناسی موضوع و… در دستور کار بوده و یا انجام شده است، که با توجه به آسیب ها و تبعات طلاق، امیدواریم به حداقل ممکن برسد.

کردپرس – چقدر از فعالیت های تشکل های سیاسی و مدنی در شهرستان سقز حمایت می کنید؟

تقویت فعالیت های سیاسی و مدنی در چهارچوب مقررات و قوانین موجود، مورد حمایت و اهتمام دولت تدبیر و امید است و فضای لازم برای فعالیت های آنان فراهم می کنیم زیرا همراهی و مشارکت سازمان یافته مردم در روند توسعه جامعه بسیار موثر است. اما فعالین و تشکل ها باید مرزهای قانونی و خطوط را رعایت نموده و از چهارچوب ها خارج نشوند.

کردپرس – برنامه ی فرمانداری برای جلب مشارکت نخبگان و سرمایه گذاران برای توسعه شهرستان سقز چیست؟

همانطوریکه عرض شد رسیدن به توسعه نیازمند عزم و مشارکت عمومی مردم و احساس نیاز از سوی آنان است، یکی از دلایل عدم تحقق توسعه و یا شتاب پایین آن، عدم مشارکت جدی نخبگان و سرمایه گذاران و یا احساس نیاز و تلاش جدی و پیوسته از سوی مردم و ادارات می باشد، من در همایش و جلسات هفته پژوهش در دانشگاه ها نیز خواستار ارائه طرح های پژوهشی عملیاتی و اجرایی توسط نخبگان شدم، که تاکنون مورد و پیشنهاد خاصی به ما نرسیده. برای جذب سرمایه گذاری باید طرح های توجیهی و پژوهشی آماده داشته باشیم که سرمایه گذار امکان کسب اطلاعات و دانش لازم برای شناخت پتانسیل های موجود را داشته باشد.

کردپرس ـ درخصوص خدمت رسانی بهتر در ادارات و برخورد با مدیران ضعیف چه برنامه ای دارید؟

تکریم ارباب رجوع و کارآمد نمودن سیستم اداری و شفاف سازی امور جزو سیاست های دولت تدبیر و امید است و تلاش ما در راستای فعال نمودن، پاسخگویی و ارتقای توانمندی مدیران و ادارات مختلف می باشد، لذا اگر مدیر یا اداره ای به استناد اطلاعات و دلایل کافی، ضعیف و ناکارآمد باشند با آنان طبق قانون برخورد و زمینه تغییر مدیران آن فراهم می گردد. در شورای اداری شهرستان نیز گفتم مردم از نحوه برخورد برخی ادارات، شوراها و شهرداری گله مندند، اگر این روند اصلاح نشود و نارضایتی ادامه یابد اسامی افراد ضعیف و غیرپاسخگو را اعلام و با آنها برخورد می کنیم، لذا اعمال نظارت بیشتر در این راستا توسط فرمانداری و دستگاه های نظارتی، جلوگیری از برخی تخلفات خصوصاً ساخت و سازها و امورات مربوط به کمیسیون ماده 100، شفاف سازی و پاسخگویی، حرکت به سمت الکترونیکی و اتوماسیون شدن کارها ضروریست.

کردپرس- با تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید

بنده نیز از شما متشکرم

کد خبر: 12874