شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۰/۰۴/۱۴۰۱
جمعه، 20th فوریه 2015
10:53 ق.ظ

گزارش خبری نشست مسئولان دولتی با 16 اتحادیه صنفی در سقز

بازار همواره در تاریخ ایران اسلامی به عنوان مرکزی سیاسی ، اجتماعی واقتصادی دارای پایگاه وجایگاه مهمی بوده است.کردستان از جمله استانهایی است که دارای بازارهای با قدمت با مردمی خوش انصاف است.سقز از جمله شهرهای استان است که دارای بازاری تاریخی مربوط به عصر صفوی است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری، رئیس سازمان صنعت،معدن وتجارت کردستان، فرماندار ، نماینده مردم شهرستانهای سقز وبانه در مجلس شورای اسلامی روز شنبه با 16 اتحادیه صنفی شهرستان سقزورئیس صنعت،معدن وتجارات سقز نشستی برگزار کردند.

ساماندهی صنوف آلاینده به عنوان خواسته مردم از بازاریان و دولت و کاهش درآمد بر مالیات به عنوان خواسته بازار از دولت از مهمترین مواردی بود که در این نشست مطرح شد.

دولت، صنوف آلاینده را ساماندهی کند

در این نشست رئیس اتاق اصناف شهرستان سقز خواستار همکاری دولت با بازاریان در راستای ساماندهی صنوف آلاینده شد.

بهزاد یزدانی با عنوان اینکه واحد بازرسی اتاق اصناف اهرم اجرایی این اتاق برای نظارت بر صنف هاست خاطر نشان کرد که در ایام تعصطیلات نوروز شاهد فعالیت بیشتر بازرسی برای نظارت بر کمیت وکیفیت توزیع کالا در شهرستان باشیم.

بازار بازوی توانمندی برای توسعه کشور بوده است

علی اکبرورمقانی فرماندار ویژه شهرستان سقز هم با اشاره به بازار سقز از لحاظ قدمت و با انصاف بودن ، تعامل خوب اصناف و بازاریان با دولت را بسیار مهم توصیف وعنوان نمود بازارهمواره بازوی توانمندی برای توسعه کشور بوده است.

وی اظهار امیدواری نمود که در شهرستان سقز دولت در قالب اتحادیه های صنفی ، زمین به اصناف وبازاریان واگذار کند تا با مشارکت شهرداری وشورای اسلامی شهر شهرک های صنفی برای ساماندهی صنوف آلاینده ایجاد شود.

او خواستار برنامه ریزی برای استقبال بازار از مسافران نوروزی،ساماندهی برق بازار،اتخاذ راهکارهای لازم برای ایجاد مشوق ها وتخفیف های مالیاتی شد.

عبدالله کامله نائب رئیس اول اتاق اصناف نیز با تقدیر از اقدامات فرماندار در راستای پیگیری نمودن ساماندهی صنوف آلاینده تصریح نمود بازار واصناف سالهاست منتظرند که این موضوع به سرانجام برسد و از اینکه آقای ورمقانی در حال عملی نمودن موضوع است بسیار خوشحالند.

بزرگترین دغدغه بازاریان افزایش چند برابری مالیات بر درآمد است

رشید غفوری رئیس اتحادیه فرش فروشان با بیان اینکه تحریمهای ظالمانه ضربات زیادی به بازاریان واصناف وارد نموده عنوان نمود:بزرگترین دغدغه بازاریان افزایش چند برابری مالیات بر درآمد است.

رضا فتوحی رئیس اتحادیه کفش فروشان هم بیان داشت:دولت بایستی برای رونق کسب وکار تسهیلات ارزان قیمت در اختیار بازاریان قرار دهد.

ساماندهی صنوف آلاینده از اولویتهای سازمان صنعت،معدن وتجارت است

محمد دره وزمی رئیس سازمان صنعت،معدن وتجارت کردستان نیزیکی از اولویتهای این سازمان را ساماندهی صنوف آلاینده عنوان نمود و افزود:منابع طبیعی زمین در اختیار اصناف قرار خواهد داد و برای ساخت آن دولت 70 درصد تسهیلات می دهد و 30 درصد نیز بایستی آورده اتحادیه های صنفی باشد.

او با اشاره به بازدید ازصنوف آلاینده بانه، آنرا مناسب اعلام و بیان نمود در شهرستان سقز هم بایستی بسیار زیبا و شایسته انجام شود.

وی استان کردستان را استانی نیمه صنعتی با داشتن صنایع کوچک وآسیب پذیر برشمرد وافزود: هنوز در کردستان نتوانسته ایم در جوار معادن ،کارخانه ایجاد کنیم ومعدن متاسفانه به صورت خام فروخته می شود.

وی با بیان اینکه اعتماد مردم به بازار و اعتماد بازار به اصناف مهمترین عامل در رونق بازار خواهد بود تصریح نمود:بایستی قدراعتماد وباور را دانست وبه هیچ قیمتی از دست نرود.

وی با اعلام اینکه بازار بایستی توسط بازاریان هدایت و اداره شود تاکید نمود :اتاق اصناف مشاور سازمان خواهد بود و قبل از اینکه گزارش رئیس اداره صنعت،معدن وتجارت در شهرستان را بخوانم گزارش اصناف را خواهم خواند.

آشنا نبودن بازاریان به قوانین ومقرارت صنفی ومالیاتی از مشکلات اصلی است

او یکی از مشکلات بازاریان را آشنا نبودن آنها به قوانین ومقرارت صنفی ومالیاتی دانست وپیشنهاد داد تا یک نفر به عنوان مشاور حقوقی برای 12 هزار بازاری شهرستان سقز توسط هیئت مدیره اتاق اصناف به کارگیری شود.

در این نشست محسن بیگلری نماینده مردم شهرستانهای سقز وبانه در مجلس شورای اسلامی نیز کمبود سرمایه ومنابع مالی ونبود شهرکهای صنوف آلاینده را از مشکلات اساسی بازار سقز دانست.

زمان افزایش مالیات بردرآمد فرانرسیده است

یکی از روسای اتحادیه های اصناف خارج از نشست به ما گفت:بازار ایران شایسته تقدیر است و بازاری مقاوم.مدام تحریم ها را کنار گذاشته، با نوسانات وتورمها کنار آمده، بی رونقی و رکود نسبی را تجربه کرده و اخم به ابرو نیاورده و امروز دولت خواهان افزایش مالیات بردرآمد است در صورتی که افزایش بردرآمد زمانی مناسب است که رونق مناسبی باشد والان زمانش نیست.


منبع خبر: سایت فرمانداری سقز
کد خبر: 12877