شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۷/۰۴/۱۴۰۱
شنبه، 21st فوریه 2015
10:00 ب.ظ

ساخت مجتمع فرهنگی، موزه و ساماندهی بازار در سال بعد

فرماندار ویژه شهرستان سقز با اشاره به قابلیت های گردشگری این شهرستان از لحاظ طبیعی و تاریخی گفت: این شهرستان از نظر سرمایه گذاری در حوزه گردشگری، شهری مناسب برای سرمایه گذاران است.

به گزارش ایرنا، علی اکبر ورمقانی روز شنبه در نشست با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان در سقز افزود: نباید از درآمد صنعت گردشگری جهت اشتغالزایی غافل بود.

وی با اشاره به اینکه شهرستان سقز دارای آثار مناسبی است که می تواند گردشگران را به خود جذب کند گفت: لازم است علاقه مندان، مسافران و گردشگران با نصب تابلوهای راهنما در مسیرها هدایت شوند.

او در ادامه با اشاره به جایگاه تاریخی بازار سقز خواستار ساماندهی بازار، بازسازی بناهای تاریخی آن از جمله تیمچه تاجوانچی و ساماندهی برق رسانی به این بازار شد.

وی تصریح نمود: در سال آینده اعتبار مناسبی جهت ساماندهی بازار و ساخت موزه سقز اختصاص خواهد یافت.

** همکاری شهرداری سقز در ساخت موزه باستان شناسی و مردم شناسی 

ضیاالدین نعمانی شهردار سقز هم در این جلسه با اشاره به اهمیت تاریخی و باستانی شهر سقز گفت: شهرداری سقز جهت ساخت موزه باستان شناسی و مردم شناسی همکاری لازم را با میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری انجام خواهد داد.

وی یادآور شد با هماهنگی لازم با مدیرعامل شرکت توزیع برق استان و رئیس این اداره در شهرستان، ساماندهی کابل برق تا دو ماه آینده انجام خواهد شد.

او عنوان نمود مطالعه بازار تاریخی سقز برای احیا در دستور کار این شهرداری قرار دارد که هزینه پیمانکار و مجری توسط اتاق اصناف با همکاری بازاریان پرداخت خواهد شد.

** مجتمع فرهنگی هنری سقز ساخته خواهد شد

وی با بیان اینکه مجتمع فرهنگی هنری در جنب پارک 29 گولان و چم سقز طراحی شده است عنوان نمود: مناقصه اجرای این طرح در دست برگزاری است.

وی افتتاح پارکینگ طبقاتی برای رفاه حال مسافران در مرکز شهر و جنب بازار سقز را کاری مناسب توصیف کرد و گفت: برای دسترسی مناسب مسافران و گردشگران به بازار تمهیدات لازم اندیشده شده است.

آذر شب معاون میراث اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان نیز بازار سقز را بازاری سقف باز توصیف نمود و یادآور شد برای ساماندهی ابتدا باید مطالعه جامعی انجام شود و سپس ساماندهی صورت گیرد.

وی یکی از اهداف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را احیای بناهای تاریخی عنوان نمود و گفت: در صورتی که بناهای تاریخی در تملک اشخاص باشد سازمان جهت مرمت با مشارکت مالکین اقدام خواهد کرد و گرنه هیچ بنایی توسط سازمان خریداری نخواهد شد.

او پیرامون ساخت موزه باستان شناسی هم عنوان کرد در صورتی که ساختمان توسط شهرداری ساخته شود، تجهیرات کامل نیز توسط اداره کل در اختیار موزه قرار خواهد گرفت.

آذر شب با بیان اهمیت وجود موزه در جذب گردشگر اضافه نمود: در صورتی که افرادی علاقه مند به ساخت موزه باشند این اداره کل به صورت ویژه از آنها حمایت خواهد نمود.


منبع خبر: ایرنا
کد خبر: 12926
    مطالب مرتبط: