شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۸/۰۵/۱۴۰۱
یکشنبه، 22nd فوریه 2015
8:31 ب.ظ

ورزشگاهی که آمبولانس نیاز ندارد

نویسنده ی مقاله
وریا فرجی

هنگام مکان‌يابي کاربري‌ها در يک منطقه بايستي به سازگاري بين آن‌ها توجه شود، طوري که يک کاربري مانع اجراي فعاليت‌هاي ديگر نگردد. بر اين اساس کاربري‌ها از نظر سازگاري داراي حالات زير هستند:

الف)کاملاً سازگار: به کاربری هایی که همجواری مناسب دارند .

 ب)نسبتاً سازگار: به گونه اي که کاربري‌ها در جزئيات با هم تفاوت دارند، مانند مسکن کم تراکم با مسکن در تراکم متوسط 

ج)نسبتاً ناسازگار: يعني ميزان ناسازگاري بين کاربري‌ها بيشتر از ناسازگاري آن‌ها باشد  

د)کاملاً ناسازگار: يعني مشخصات دو کاربري که هيچ گونه هم خواني باهم ندارند، مانند واحد مسکوني و واحد صنعتي.

براي تعيين ميزان سازگاري و ناسازگاري بين دو کاربري بايد مشخصات و نيازهاي مختلف هرکدام مشخص و سپس با مقايسه آن‌ها با يکديگر موارد توافق يا عدم توافق آن‌ها مشخص شود . اين مشخصات عبارت‌اند از: اندازه و ابعاد زمين، شيب زمين، شبکه ارتباطي، تأسيسات و تجهيزات، کاربري‌هاي وابسته، کيفيت هوا و صدا، ميزان نور ، بو ، ديد و منظره(پور محمدي،1382: 110).

با توجه به ويژگي عصر حاضر که هر چه بيشتر افراد را انجام فعاليت فيزيکي باز مي‌دارد،وجود فضاي ورزشي جهت انجام فعاليت‌هاي ورزشي در راستاي حفظ سلامتي افراد ضروري مي‌نمايد.شهر سقز نيز با توجه به اينکه داراي جمعيت جوان می باشد ضرورت توزيع مناسب و بهينه و اعضا ساخت فضاهاي جديد ورزشي را با اهميت مي نماید اما نحوه توزیع فضاهای ورزشی شهر سقزبه نحوی می باشد که میزان سازگاری پایین فضاهای ورزشی با کاربری های همجوار خود وجود دارد که می تواند در استفاده و میزان بهره وری این فضاها موثر باشد و بر روی کاربری همجوار خود تاثیر منفی می گذارد.نمونه بارز این ناسازگاری را می توان در همجواری ورزشگاه تختی با بیمارستان امام خمینی مشاهده کرد.

ورزشگاه تختی به عنوان میزبان مسابقات فوتبال نمایندگان سقز در رده های مختلف سنی می باشد،و این بدین معناست در هنگام برگزاری مسابقات این فضا با توجه به گنجایش 5000 نفری آن باعث بروز مشکلات زیر در می شود.

1.ایجاد آلودگی صوتی بسیار بالا و مزاحمت آن برای بیماران بستری در بیمارستان

2.ایجاد ترافیک سنگین در خیابان های مجاور و جلوی بیمارستان امام خمینی که در پاره ای اوقات رسیدن آمبولانس به داخل بیمارستان را بسیار با تاخیر مواجه می کند.

3.ایجاد پیک ترافیکی در محدوده میدان قدس، خیابان بیمارستان و بلوار وحدت

4.همجواری با هنرستان فنی بید هندی که قطعا در هنگام برگزاری مسابقات امر آموزش در این مرکز را با مشکل روبه رو می سازد.

6.مختل کردن  دسترسی محلی برای ساکنان محلات مجاور

7.عرض بسیار کم خیابان ما بین ورزشگاه و بیمارستان( 12 متر)

علاوه بر موارد بالا قرار گرفتن ورودی ورزشگاه و درب سردخانه بیمارستان روبه روی هم .در مواردی باعث ایجاد تنش و درگیری میان سوگواران و تماشاچیان شده است.

تنها نکته مثبت در مورد مکان فعلی ورزشگاه تختی ،عدم نیاز این مجموعه به آمبولانس می باشد.

با توجه به موارد ذکر شده ،ضروری می نماید که مجموعه مدیریت شهری سقز در جهت تغییر کاربری این مجموعه که در یکی از بهترین نقاط شهر سقز به لحاظ دسترسی،قیمت زمین و نزدیکی به مرکز شهر قرار گرفته،تصمیم گیری نموده و باتوجه به نیاز شهروندان، از این فضا به بهترین شکل ممکن استفاده نمایند.چون در صورتی که تیمی از شهر سقز به مسابقات رده کشوری راه یابد و از حضور شهروندان در ورزشگاه برخوردار باشد،شاهد بروز مشکلاتی خواهیم بود که دیگر مدیریت شهری زمان لازم برای برنامه ریزی وانجام عمل مناسب را نخواهد داشت.

کد خبر: 12978