شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۳۰/۰۲/۱۴۰۱
جمعه، 17th اکتبر 2008
1:37 ب.ظ

توقف عملیات راه سازی در ابتدای جاده بانه و اثرات منفی آن

جاده سقز-بانه یکی از حادثه خیزترین محورهای ارتباطی در کشور است و بر اساس اخبار حوادث درج شده در جراید در خصوص تصادفات در این محور،هر هفته یک مورد تصادف منجر به مرگ در آن به وقوع می پیوندد.(آمار غیر رسمی)
دولت برای توسعه این محور و برطرف کردن نقاط حادثه خیز اقداماتی انجام داده است که نیمه کاره رها شدن یکی از همین پروژه ها خود تبدیل به نگرانی جدیدی برای مسافران شده و تاکنون چند تصادف به همین دلیل به وقوع پیوسته است.

jadehbaneh

حدفاصل 5 کیلومتری جاده سقز- بانه از سمت سقز موضوع این بحث است که مدت هاست پیمانکاری که قرار بود عملیات ترمیم و بازسازی این قسمت را انجام دهد، کار را رها کرده و وضعیت خطرآفرینی را به وجود آورده است.ظاهراً قرار بوده این قسمت مورد اشاره تعریض و بازسازی شود و به همین دلیل سمت راست جاده از سمت سقز به عمق 30 سانتیمتر خاک برداری شده و اختلاف ارتفاعی را به وجود آورده به شکلی که در صورت بروز اتفاقی،خودروها امکان انحراف به قسمت خاکی حاشیه جاده را ندارند.
به این مورد تابلوهای هشدار و راهنمایی نصب شده توسط پیمانکار را در ابتدای قسمت آسفالت را می توان اضافه کرد که جاده را هرچه بیشتر باریک کرده و خودروها را وا می دارد قدری از حاشیه آسفالت فاصله بگیرند و همین مسئله باعث می شود راه بر خودروهایی که از مسیر روبرو می آیند تنگ شود که زمینه ساز تصادفاتی در هفته های اخیر بوده است.
اساساً محور سقز- بانه به این دلیل که مسیر کاروانهای قاچاق است و ظاهراً نهادهای مربوط از کنترل آنها عاجز مانده اند،باید به لحاظ امنیت جاده ای در وضعیتی باشد که در صورت ایجاد خطر توسط این کاروانهای قاچاق،خودروهای شخصی بتوانند از حاشیه جاده برای رهایی از خطر استفاده کنند که این امکان در حال حاضر وجود ندارد.
اما مشکل به پیمانکار این پروژه که شرکتی اصفهانی به نام شاهین بان است برمی گردد و این مسئله را حسن احیایی رئیس اداره راه سقز نیز تایید می کند.
احیایی در گفتگو با خبرنگار شارنیوز می گوید:شرکت شاهین بان اصفهان که اجرای این پروژه به آنها سپرده شده بود،مدتی است قادر به انجام تعهدات خود نبوده که دلیل آن هم به کم توجهی و بدهی های فراوان پیمانکار -که در مواردی که به اداره راه مربوط نمی شود – به بار آورده است.

jadehbaneh

وی از تذکرات و اقدامات اخیر اداره راه خبر داد و گفت: هفته گذشته که وزیر راه و مدیرکل راه و ترابری استان در سقز بودند به این مورد هم به طور ویژه پرداخته شد که در پی آن ما به پبمانکار هشدار دادیم تا یک هفته دیگر باید کار بر روی پروژه را مجدداً آغاز نماید وگرنه خلع ید خواهد شد،البته قول همکاری های لازم نیز به وی داده شده است.
احیایی در پاسخ به سوال شارنیوز که آیا نسبت به انجام تعهدات از سوی شاهین بان خوش بین است گفت”شخصاً امیدی به همکاری و انجام تعهد از سوی شاهین بان ندارم اما آخرین فرصت هم به وی داده شده است.جدای از این اداره راه سقز خود را برای کار بر روی این قسمت آماده کرده است که در صورت به نتیجه نرسیدن تلاش ها خود راساً کار را به دست می گیرد و این مشکل هم حل شود”.

رئیس اداره راه و ترابری سقز تاکید کرد”ما به تعهدات خود در قبال پیمانکار مطابق با قرارداد عمل کرده ابم و به موقع هم پرداخت ها صورت گرفته است”.
وی قول داد این مشکل به صورت جدی پیگیری خواهد شد.

کد خبر: 130


یک دیدگاه

 • sara
  sara: 8-10-2009 . 10:52 ق.ظ :

  با سلام
  من قصد سفربه بانه را دارم ولی از بعضی ها شنیدم که اگر بخواهی از ماشینهای قاچاقچیان سبقت بگیری به طرفت شلیک میکنند و…
  این مسئله ایا سحت دارد یانه ؟
  لطفا به ادرس ایمیلم با سابجکت (بانه)
  من را از این سفر مطمئن کنید.

  ممنون از لطف شما
  ——————
  شارنیوز: روزانه صدها مهمان از جاده سقز بانه عبور و اکثرا با خانواده هایشان طی طریق می کنند.
  خیر صحت ندارد و تنها خطر جاده، ترافیک، کوهستانی بودن جاده و راننده های بی رعایت است.

  پاسخ دهید