شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۴/۰۴/۱۴۰۱
سه‌شنبه، 24th فوریه 2015
12:00 ق.ظ
با حضور اسماعیل پاشایی و دیگر هنرمندان مطرح تئاتر کردستان

استقبال شبکه های ماهواره ای از سریال های “روزگاری در محله” و “زریان”

 این روزها شاهد پخش سریالهای “روزگاری در محله” و “زریان” در کانال های ماهواره ای کردستان عراق هستیم که محصول سینمای کردستان ایران هستند.

اسماعیل پاشایی بازیگر پیشکسوت تئاتر و تلویزیون که در هردوی این سریال ها نقش آفرینی کرده است، دلیل اقبال این سریال ها را نا آرامی های اخیر در عراق وکردستان عراق و وضعیت نامطلوب سیاسی و اقتصادی مردم می داند. به گفته ی وی  وجود نیروهای کارآمد از لحاظ فنی و ظاهری در فیلم های ساخت ایران، تمایل تلویزیون های کردستان عراق را برای خرید و پخش این سریال ها دوچندان کرده است. جدای از اینکه هزینه های زیاد خریداری محصولات ترکیه ای و کره ای و مشکلاتی مانند دوبله ی این سریال ها،  سریال های کردی  را برای این کانال ها  تبدیل به خوراک آماده و وسوسه انگیزی می کندکه اتفاقاً مخاطب های خاص خود را هم دارد.

پاشایی در ارتباط با استقبال داخلی از این سریال ها به شارنیوز گفت: “این سریال ها قبلاً در کانال استانی کردستان پخش شده بود اما به اندازه ی استقبال مخاطبان کردسات،  مورد استقبال قرار نگرفت که چرایی آن بحث مفصلی را می طلبد، اما تماس هایی که از شهرهای دور و کشورهای اروپایی وآمریکایی با من گرفته می شود مؤید این نکته است که این سریال ها جایگاه خود را در دل مخاطب یافته اند.چنان که استقبال مردم  از پخش سریال روزگاری در محله، باعث شدکانال های کردی با فاصله ی کمی به خرید و پخش سریال زریان اقدام کنند”.

1489283_504160246391681_1626885805884610309_n

پاشایی در رابطه با حرفه ی بازیگری گفت: “بازیگر همواره روی لبۀ تیغ حرکت می کند و  باید مواظب باشد، بدین معنی که هر بازیگر باید برای پذیرفتن نقشی که برعهده می گیرد معیارهایی قائل باشد تا  بازی در هر فیلم یا سریالی را به راحتی قبول نکند. خواندن فیلم نامه، شناخت کافی از عوامل تولید و ارتباط با نقش  از مهمترین خط قرمزهای من برای پذیرفتن نقش هستند.”

این پیشکسوت سینما و تلویزیون در بخش دیگری از سخنان خود درباره ی سریال های “روزگاری در محله” و” زریان” می گوید:” سریال  روزگاری در محله که فیلمنامۀ آن آخرین یادگار مرحوم عباس کمندی است، داستان محلۀ قطارچیان در سال های دور سنندج را نقل می کند و زندگی کسانی را به تصویر می کشد که برای همه ی ما آشنایند.  داستان سریال درباره ی مرد ثروتمندی به نام  نعمت خان است که نسبت به دیگر مردمان زمان خود  شرایط بهتری داشته و توانسته به  اروپا برود و پسرش را برای تحصیل به فرنگ بفرستد و… 

 وی ادامه داد:” سریال زریان  اما  داستانی امروزی دارد، قصه ی  تلاش آدم هایی که قصد دارند یک شبه راه صد ساله را طی کنند و در این راه به هر کاری متوسّل می شوند. موضوع فیلم به تصویر کشیدن زندگی که در آن همه چیز وابسته به مادیات است، در کنار  زندگی روستاییانی  است که هنوز علاقه دارند، صادقانه زندگی کنند”.

اسماعیل پاشایی تولید سریال برای کانال های کردستان عراق را فرصت و پتانسیلی برای سینما و تلویزیون کردستان ایران دانست و در این رابطه گفت: “فروش این محصولات می تواند دست صدا و سیمای کردستان را برای تولید آثار بیشتر و بهتر بازتر کند. از همه مهم تر با توجه به توانایی های  بازیگران کردستان در زمینه سینما و تلویزیون، این نوع تبادل فرهنگی،  به نوعی نیاز هنرمندان  به شمار می رود”.

وی که در زمینه ی  دوبله نیز دستی دارد در این رابطه  گفت:”چند سال  قبل که در تهران ساکن بودم، از سوی مرحوم منصور اردلان به کار دوبله دعوت شدم. همچنین در دوبلۀ فیلم های محمد رسول الله، عمر مختار و … همکاری داشته ام. همچنین در  فیلم “لام” که در سینما فلسطین به زبان کُردی اکران شد و مورد استقبال خوبی هم  قرار گرفت کارکرده ام”.

 پاشایی در پایان سخنان خود به  وضعیت فرهنگ در دولت قبلی اشاره کرد و سخنان خود را اینگونه پایان داد:” در دولت قبلی مقولۀ فرهنگ در ذهن  هیچکدام از مسئولین ریز و درشت مورد قبول واقع نشده بود، تا جایی که به علت تنگ نظری هایی که وجود داشت از ریاست بخش نمایش سقز و کردستان برکنار شدم و این در حالی صورت گرفت که ریاست بخش مذکور نه انتصابی، بلکه انتخابی بود.  از دیگر مشکلاتی که در آن زمان متحمل شدم،  ممانعت از بازی من  در فیلم های “محمد رسول الله (ص)” ساختۀ “مجید مجیدی” و فیلم “چ” ساختۀ “ابراهیم حاتمی کیا”  است.هرچند  هم اکنون شرایط تا حد مناسبی تغییر کرده، اما همچنان انتظار ما از مسئولین امرکمک در راستای پیشبرد امور فرهنگی است”.

 

 

کد خبر: 13003