شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۵/۱۱/۱۴۰۰
جمعه، 27th فوریه 2015
11:15 ق.ظ

تیم های برتر مسابقات جوراب بازی سقز معرفی شدند

مسابقات جوراب بازی (گوروا بازی) که با حضور 126 تیم و 502 بازیکن در سقز برگزار شد روز پنج شنبه با معرفی تیم های برتر به کار خود پایان داد.

به گزارش ایرنا، در مراسم پایانی این دور از مسابقات، تیم های’ الف ‘ و ‘ب ‘ بوکان مقام های اول ودوم را به دست آوردند و تیم های روستاهای ‘طاهر بغده’ و ‘مرخز’ به عنوان تیم های سوم و چهارم این دور از مسابقات معرفی شدند.

ابوبکر جبرئیلی رئیس هیات ورزش های روستایی و بازی های بومی محلی شهرستان سقز، گفت: در این دوره از مسابقات که پنجمین دوره بود 102 تیم از سقز و روستاهای آن، یک تیم از مهاباد، 20 تیم از بوکان و سه تیم از بانه حضور داشتند که به مدت پنج شب در سالن ورزشی ریاست جمهوری سقز به رقابت پرداختند.

سرپرست اداره ورزش و جوانان شهرستان سقز هم جوراب بازی را یک بازی فکری که برای تمام سنین مناسب است بیان کرد و گفت: به دلیل هیجان زیاد، این بازی متقاضی زیادی در شهرستان سقز دارد.

فرازد خاکی، افزود: این بازی از رایج ترین بازی های بومی محلی و سرگرمی مردم منطقه است که در شب های سرد، مهمان بیشتر خانه ها است و به صورت دسته جمعی انجام می شود.

وی ادامه داد: تا کنون هزار نفر در قالب 60 تیم در ورزش بومی محلی جوراب بازی در شهرستان سقز ساماندهی شده اند.

خاکی یادآور شد: در شهرستان سقز 14هزار ورزشکار سازماندهی شده وجود دارد.

جوراب بازی یا گوروا بازی از جمله بازی های بومی و محلی مناطق کردنشین ایران است که در گذشته بیشتر در شب های زمستان به علت طولانی بودن شب برگزار می شد و مختص به شهرستان های دیواندره، بانه، سقز و چندین شهرستان کُردنشین آذربایجان غربی است. امروزه این بازی به یک رشته ورزشی در منطقه تبدیل شده است.


منبع خبر: ایرنا
کد خبر: 13057