شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۲۷/۰۵/۱۴۰۱
جمعه، 27th فوریه 2015
9:39 ب.ظ
با حضور دکتر خالد توکلی، دکتر صادق زیبا کلام و ابراهیم اصغرزاده

نگاهی چالشی به حقوق شهروندان در همایش وکلای دادگستری

     همایش حقوق شهروندی و نقش وکلای دادگستری در راستای اجرای قوانین حقوق شهروندی، با حضور تحلیلگران از دیدگاه های متفاوت برگزار شد.

     در این همایش که به مناسبت هفتم اسفند، سالروز استقلال کانون وکلا و با میزبانی این کانون در مجتمع فجر سنندج یرگزار شد صادق زیبا کلام استاد دانشگاه تهران و تحلیلگر مسائل سیاسی، ابراهیم اصغرزاده فعال سیاسی اصلاح طلب، خالد توکلی جامعه شناس، اسعد اردلان حقوقدان کردستانی و جوانمیر عبداللهی وکیل سنندجی حضور داشتند.

     به گزارش خبرنگار شارنیوز، در ابتدای این مراسم رئیس کانون وکلای سنندج ضمن گرامیداشت این روز گفت: در چنین روزی در زمان دکتر مصدق لایحۀ استقلال کانون وکلا به تصویب رسید.

     وی ضمن اشاره به وجود اصول متعدد قانون اساسی در باب حقوق شهروندی افزود: در فصل سوم قانون اساسی و در اصول 19،20،23،24 و… به حقوقی از جمله آزادی بیان و مصونیت های پس از آزادی بیان، آزادی تشکیل اجتماعات، آزادی تکلم به زبان مادری و… اذعان شده است.

     در ادامۀ برنامه، گروسی رئیس دادگستری استان کردستان با اشاره به اینکه وکیل در خدمت عدالت است گفت: در این نشست بر خلاف نشست های گذشتۀ کانون که به مشکلات مربوط به وکلا پرداخته می شد، در این جلسه به بیان و اهمیت حقوق شهروندی پرداخته شد.

چه کسی صلاحیت تصمیم گیری برای من را دارد؟

     در ادامه و در پانل تخصصی همایش، صادق زیبا کلام ضمن بیان تاریخچۀ حقوق شهروندی گفت: یک از دغدغه هایی که مدرنیته همراه با خود آورد این سؤال بود که چه کسی می تواند در مورد من و آنچه خیر و صلاح من است تصمیم گیری کند؟ 

     این تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: در گذشته این جمله که ما خیر و صلاح تورا می خواهیم دستاویزی شد برای اصحاب قدرت که مذهب و در رأس آن کلیسا صاحبنظر بودند، اما مدرنیته این سؤال را از آسمان به زمین آورد و گفت: خود فرد است که بیشترین صلاحیت را در مورد تصمیم گیری برای خود دارد.

81521925-6301949

به چه چیزی باید افتخار کنیم؟

     ابراهیم اصغر زاده فعال سیاسی اصلاح طلب در ابتدای سخنانش تلنگری به وکلا و قضات زد و گفت: وکلا، قضات و حقوقدانان حاضر به چه چیز باید افتخار کنیم؟ به اینکه جمعی از شهروندان مان به شغلی به نام کولبری مشغول هستند تا نانی به کف آوردند اما بارها اصلحه به روی آنان شلیک شده و بسیاری در این راه کشته و زخمی شده اند و این درحالی است که تا کنون در قوۀ قضائیۀ هیچ پرونده ای تحت این عنوان باز نشده و هیچ حقوقدانی حاضر به کار در این زمینه نیست.

وی در ادامه افزود: من کردها و اهل سنت را اقلیت نمی دانم و در قانون اساسی اذعان شده که می توانند از زبان خود استفاده کنند اما عملاً در هیچ دانشگاهی یک واحد درسی به زبان کردی وجود ندارد.

     این سخنان با تشویق پی در پی حضار همراه بود اما گروسی، رئیس دادگستری استان به این سخنان واکنش منفی نشان داد و دلیل ایراد این سخنان از سوی اصغرزاده را عدم آشنایی وی با کردستان دانست.

تکثر فرهنگی فرصت است یا تهدید؟

     خالد توکلی جامعه شناس سقزی در ابتدای سخنان خود برای اینکه تکثر را نمود عینی داده باشدهفتم اسفند و روز استقلال وکلا را به زبان کردی تبریک گفت و در ادامه افزود: حقوق شهروندی در طول زمان و در جوامع مختلف متفاوت بوده است و این مفهوم مجموعه ای از معانی را در برگرفته است که باید در مورد هرکدام از آنان به صورت جداگانه صحبت کرد.

     توکلی با خطرناک دانستن استبداد اکثریت گفت: این استبداد به مراتب از استبداد اقلیت خطرناک تر است و تاریخ دموکراسی پر است از مواردی که در آن حقوق اقلیت رعایت نشده است و عدم توجه به این حقوق و نبود عزم در رفع مشکلات و موانع موجب ایجاد بی تفاوتی در مردم می شود که این به نوبۀ خود احقاق حقوق شهروندی و تقویت دموکراسی را دچار مشکل می کند.

     وی همچنین افزود: حقوق شهروندی دستاورد مثبتی است اما آسیب هایی دارد که مانع رسیدن به دموکراسی است اما در ایران و به دلایل متعددی از جمله نگاه غلط امنیتی این امر نتوانسته موفق شود و به عنوان مثال در قانون های نانوشته، ما به عنوان یک کرد نمی توانیم بسیاری از مناصب را برعهده بگیریم.

     اسعد اردلان حقوقدان کردستانی در این همایش گفت: پایبندی افراد به قانون و حمایت قانون از افراد دو مقولۀ مهم در حقوق شهروندی است. اما فقدان یکی از این دو منجر به نقض حقوق شهروندی می شود.

     جوانمیر عبداللهی حقوقدان سنندجی نیز در این مراسم عنوان کرد: باید تکثر در کشور را همچون یک فرصت دید و آن را تهدید فرض نکرد و در این راستا باید به همه اقوام ایرانی امکان مشارکت و حضور در بالاترین رده های سیاسی داده شود.

     پایان بخش این پانل سخنان صادق زیبا کلام بود که ضمن بازگویی خاطراتی کوتاه از دوران مسئولیتش در ابتدای انقلاب در کردستان گفت: در طول چند سال انقلاب و در دولت های مختلف در سفرهایم به نقاط مختلف کردستان تا امروز متوجه شدم که کردستان امروز همان کردستان سال 57 است و هیچ تغییر و پیشرفت ملموسی به خود ندیده است و همۀ این مشکلات را ناشی از نبود دموکراسی دانست و افزود: مشکل و درد همۀ ما در نبود دموکراسی است و آنچه بر سر شما در سنندج می زند همان چیزی است که بر سر من در تهران می زند و آن استبداد است.

کد خبر: 13061