شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۹/۰۴/۱۴۰۱
چهارشنبه، 4th مارس 2015
9:31 ب.ظ
دکتر توکلی در جمع دانشجویان کرد دانشگاه تبریز خواستار شد:

گذر از تراژدی حلبچه به حماسه کوبانی

     مراسم بزرگداشت بیست و هفتمین سالگرد شهدای بمباران حلبچه روز سه شنبه دوازدهم اسفند در سالن شهید شفائی دانشگاه تبریز با برنامه های متنوع از جمله سخنرانی، خواندن سرود، اجرای تئاتر، پخش کلیپ و… برگزار شد.

     در ابتدای مراسم، حاضران در سالن به احترام شهدای بمباران شیمیایی یک دقیقه سکوت کردند.  

     در ادامۀ برنامه، محمدرضا پورمحمدی رئیس دانشگاه تبریز ضمن ادای احترام به مقام شهدای حلبچه، این اتفاق را شایستۀ دریافت عنوان یکی از دردناک ترین فجایع جنگی دانستند چرا که در آن صلاح های شیمیایی علیه انسان های بیگناه به بدترین وجه مورد استفاده قرار گرفت و علاوه بر آن، این اقدام غیر انسانی با سکوت مجامع بین المللی همراه شد و همین امر باعث شد تا صدام در اقدامات بعدی خود جسورانه تر عمل کند.

halabja2

     پروفسور پورمحمدی در بخش دیگری از سخنان خود جنگ را یک پدیدۀ اجتماعی خواند که برای کسانی که قربانی آن می شوند با درد و رنج بسیاری همراه است. وی همچنین افزود در مورد این واقعه هرچند کتاب و مقالات زیادی نوشته شده و هنر و موسیقی نیز به یاری بازخوانی این تراژدی آمده اند، اما میدان برای مطالعه، پژوهش و کار علمی و عملی باز است و ضمن اعلام آمادگی در راستای حمایت از پژوهشگران این حوزه، دانشجویان و اساتید را به مطالعه و تحقیق در مورد ابعاد مختلف این پدیده تشویق کرد. 

     در بخش دیگری از برنامه، دکتر خالد توکلی که از سوی کانون فرهنگی اجتماعی زاگرس به این مراسم دعوت شده بود به ایراد سخنرانی دربارۀ بمباران شیمیایی حلبچه پرداخت.

     توکلی در ابتدا ضمن گرامیداشت یاد و خاطرۀ پنج هزار شهید بمباران شیمیایی حلبچه، ابراز امیدواری کرد که از این پس چنین رویدادی برای کردها و انسانیت رخ ندهد.

     وی در ادامه با پر فراز و نشیب خواندن تاریخ کردها افزود: ما کردها وقتی تاریخ خود را بررسی می کنیم پر است از رویدادهای ناگوار که از جملۀ آن می توان به بمباران حلبچه و سردشت و پیرانشهر، برادر کشی، نسل کشی و انفال، حوادث شنگال و … اشاره کرد، اما همۀ این درد و رنج ها با حماسۀ کوبانی ورق دیگری خورد چراکه در آن شادمانه جنگیدن راتجربه کردیم و این نشان از پایان دورانی سخت به اسم فاجعه و شروع دورانی به اسم حماسه سازی است، هرچند کردها در طول تاریخ حماسه ها آفریدند اما آنچه امروز در کوبانی شاهد آن بودیم، رنگ و بوی دیگری داشت چرا که توسط شیرزنان و دختران این ملت به وقوع پیوست.

     این جامعه شناس سقزی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن مهم ارزیابی کردن مراسم های یادوارۀ شهدای حلبچه و نقش آن در جنبش دانشجویی کردی به آسیب شناسی این مراسم پرداخت و در این باره گفت: از ابتدا تا کنون و در بیشتر برنامه هایی که برای حلبچه برگزار شده است بیشتر به جوانب قضیه از جمله نوحه و زاری، شعر خواندن و احساسی و هیجانی بودن موضوع پرداخته شده و همواره اصل موضوع به فراموشی سپرده شده است اما به نظر می رسد  که اکنون زمان آن فرا رسیده است که این مراسمات و نحوۀ برگزاری آنها آسیب شناسی شود، چرا که در غیر اینصورت ممکن است ما را از اهدافی که داریم دور کند.

     وی ضمن تأکید و توجه به ابعاد اجتماعی قضیه گفت: ما امروزه باید دو چیز مهم را در اولویت کارهای خود قرار دهیم: اول اینکه جامعه شناسی فاجعه را نباید از یاد ببریم. در حلبچه، سردشت، پیرانشهر، شنگال و… افراد زیادی مردند، اما در عوض افراد زیادی زنده ماندند از جمله فرزندانی که پدر یا مادر خود را ازدست دادند و یا پدر و مادری که فرزندان خود را از دست دادند، شهرهای زیادی ویران شدند، آبادی های زیادی از بین رفتند. در این زمان وقت آن است که از شعر سرودن و مجسمه ساختن فراتر برویم و به کارهای تحقیقاتی بپردازیم و از دانشجویان خواست در این زمینه وارد شوند و به کارهای عملی و علمی روی آورند و به بررسی زندگی کسانیhalabja بپردازند که در برابر این حوادث زنده مانده اند اما زندگی آنان به گونه ای سپری می شود که ممکن است از مرگ نیز بدتر باشد.

     وی همچنین دومین اولویت و اصل مهم را که باید بدان توجه داشت عبرت آموزی از فجایع دانست و در این مورد افزود: چرا در جامعۀ ما خشونت بخشی از تاریخ ما شده است اما از آن درس نگرفته ایم؟ در آلمان و بعد از ماجرای هولوکاست تغییرات بنیادینی در کلام، فلسفه و گفتمان آلمان ها روی داد، در ژاپن و بعد از قضیۀ هیروشیما و ناکازاکی نیز خیز بلندی در راستای پیشرفت علمی، فنی و تکنولوژیک توسط ژاپنی ها برداشته شد و این نشان از عبرت آموزی و درس گرفتن این ملت ها بوده است اما چرا ما نتوانسته ایم از این چرخۀ خشونت خود را رها کنیم؟

     وی در این مورد افزود: در این میان باید دنبال حلقۀ مفقوده ای باشیم که چه عامل یا عواملی باعث شده همواره ما سوگوار باشیم؟ در حالی که روزهای خوش نسبت به تراژدی ها بیش تر بوده است.

     وی یکی از حلقه های مفقوده را دموکراسی دانست و خاطر نشان کرد: هم اکنون در خاورمیانه صدای کسانی که خواهان دموکراسی هستند باید شنیده شود، دموکراسی می تواند فایده های زیادی داشته باشد چرا که با کمک آن می توانیم از فجایع دور بمانیم و دنیا اگر بخواهد در خاورمیانه تغییری ایجاد کند به کردها نیاز دارد و لازمۀ آن فهم قواعد بازی است و ما باید این نقش را با کمترین هزینه و بیشترین دستاورد ایفا کنیم.

     وی در پایان، نقش دانشجویان کرد را در این راه مهم ارزیابی و ابراز امیدواری کرد که در این راه بیشتر گام های بلندتری بردارند.

     لازم به ذکر است که این مراسم به همت دانشجویان کرد دانشگاه تبریز، کانون فرهنگی اجتماعی زاگرس و همکاری معاونت فرهنگی دانشگاه برگزار شد که با استقبال گرم ریاست دانشگاه و همچنین دانشجویان دانشگاه تبریز مواجه شد.

halabja1

کد خبر: 13116