شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۰۷/۰۳/۱۴۰۱
شنبه، 14th مارس 2015
2:43 ق.ظ

سهم سقز در اتاق بازرگانی استان

اتاق بازرگانی و نقش آن در پیشرفت صنعتی استان کردستان و شهرستان سقز

     یکی از اصلی ترین شعارهای دکتر حسن روحانی در یازدهمین دورۀ انتخابات ریاست جمهوری بهبود فضای کسب و کار بود که در قالب برنامه های اقتصادی وی گنجانده شده بود.

     بهبود فضای کسب و کار در قالب یک طرح در مجلس شورای اسلامی ارائه و سپس به تصویب رسید، اما بی توجهی به اقتصاد بخش خصوصی در دولت های نهم و دهم موجب شد تا این قانون نیز همانند بسیاری از قوانین موجود نادیده گرفته شود.

   با توجه به اینکه  یکی از نهادهایی که می تواند در بهبود فضای کسب و کار نقش مهمی داشته باشد اتاق بازرگانی ایران است و به دلیل اهمیتی که این موضوع در دولت یازدهم داشت، حسن روحانی، محمد نهاوندیان را که رئیس اتاق بازرگانی ایران بود به عنوان رئیس دفتر خود منصوب کرد.

     از جمله وظایف اتاق بازرگانی همکاری با سازمان‌های دولتی و وابسته به دولت یا تحت نظارت آن، همکاری بین دستگاه های اجرایی در راستای اجرای صحیح قوانین حوزه تجارت، تشکیل اتاق مشترک با سایر کشورها و تشخیص قوانینی است که مخلّ در حوزۀ صنعنت و تجارت هستند.

  در استان کردستان در این اتاق 15 نفر به عنوان هیأت نمایندگان حضور دارند که از این میان پنج نفر به عنوان هیأت رئیسه فعالیت می کنند، همچنین کمیسیون های تخصصی از جمله کمیسیون سرمایه گذاری، آموزش و پژوهش، امور مرزی و… در اتاق بازرگانی استان هستند.

     در شهرستان سقز وجود مشکلات مختلف در حوزه صنعت، معدن و تجارت از جمله بسته شدن مرز سیف در گذشته و عدم بازگشایی آن، مشکلات شهرک صنعتی سقز و نبود سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، عدم همکاری بانک با این واحدها، نبود گمرک در شهرستان و… اهمیت و نقش این نهاد را دوچندان می کند.

     اتاق بازرگانی هرچندفعالیت اجرایی ندارد، اما نقش آن در کنار بانک ها از طریق دسته بندی مطالبات و انتقال آن ها به مقامات و دستگاههای اجرایی می تواند نقش مهمی در توسعۀ صنعتی شهرستان داشته باشد. 

     نقش فعالین اقتصادی و تجاری شهرستان سقز در انتخابات اخیر اتاق بازرگانی بیش از پیش بوده است، همچنین چاپ و انتشار دو شماره از نشریۀ سامان که سبب روشنگری در حوزه های صنعت، معدن، تجارت و بازرگانی استان کردستان و شهرستان سقز شد افزایش مطالبات  و خواسته های فعالین حوزه های صنعتی را در پی داشت، که اتاق بازرگانی استان مصمم و متعهد به انجام آن هاست. باشد که همگی شاهد رشد و شکوفایی شهرستان سقز در سایۀ تعامل و همکاری هرچه بیشتر و بهتر نهادهای دولتی و خصوصی باشیم.

 

کد خبر: 13234