شارنيوز- اخبار سقز

امروز ۱۳/۰۴/۱۴۰۱
شنبه، 14th مارس 2015
9:45 ب.ظ

زندگی شبانه در آستانه ی نو شدن

اگر گذرتان در شب به بازار سقز افتاده باشد یا از خیابان های منتهی به بازار عبور کرده باشید پایتان در قیر شب گرفتار می شود. بازار به محض غروب آفتاب پر است از  سکوت و تاریکی، گویی ولی شناسان رفتند از این ولایت!

شاید یکی از دلایل عدم موفقیت بازار سقز در مقایسه با شهرهای اطراف در همین تعطیل شدن زود هنگام آن است، از این روست که به تازگی مسئولان برای رونق کسب و کار بازاریان زمان بازماندن  پاساژها و مراکز خرید را در برخی تا 11 شب تمدید کرده اند، اما این که مغازه دارها تا چه حد  از تدبیر اندیشه شده توسط مسئولان استقبال می کنند یا همشهریان برای تهیه مایحتاج خود در آن ساعات به بازار مراجعه می کنند یا خیر هنوز مشخص نیست. به طور یقین اگر بازماندن  بازار در شب با استقبال سقزی ها همراه باشد می تواند توجه مسافران در گذر را نیز جلب و آنان را مشتاق به بازدید از مغازه ها کند.e

دیر باز شدن مغازه ها و زود بسته شدن آن ها متاسفانه از دیرباز  بخشی از فرهنگ کسب و کار در سقز بوده است که با توجه به تغییر سبک زندگی و تغییر ساعات مناسب برای خرید، در تفاوت با گذشته نیاز به بازنگری دارد تا بخش متفاوتی از زندگی و جوشش شبانه را به شهر بیاورد. 

علاوه بر رونق بازار و امکان استفاده ی بهینه از زمان و از بین رفتن محدودیت زمانی برای خرید، بازارهای شبانه محلی برای کسب و کار دستفروش هایی است که در روز به دلیل تردد زیاد و سایر مشکلات امکان عرضه ی کالاهای خود را  ندارند و شب را فرصتی مغتنم برای جبران این مسئله می یابند. 

پای صحبت یکی از این دستفروش ها می نشینیم تا احوال بازار شبانه را از وی جویا شویم، ابراهیم سی ساله و  دانش آموخته ی رشته علوم اجتماعی در مقطع کاردانی است، درآمدش  تنها از طریق فروش مجسمه های تزئینی گچی و سرامیکی است که از همدان می اورد، تامین می شود و به شارنیوز می گوید شهرداری به دستفروش ها از ساعت 9 تا 12 شب مجوز می دهد تا اجناسشان را بفروش برسانند اما نارضایتی اش از عدم استقبال مشتریان است. 

کالاهایی چون  پوشاک، تابلوهای نقاشی، عروسک و میوه بیشترین اقلامی است که چشم به راه  مشتریانی هستند که فروشندگان از بی میلی آنان برای خرید در شب گله مندند.

علاوه بر فروشندگانی که بساط خود را بر زمین پهن می کنند، خودروهای تویوتا و نیسان که در خیابان های شهر توقف می کنند تا اجناسشان را به نمایش بگذارند  نیز   دستفروشانی هستند که محدودیت زمانی زیادی ندارند. این فروشندگان سیار در  میدان شهدا، میدان استقلال و بلوار وحدت بیشتر از هر مکان دیگری به چشم می خورند و بار اکثرشان میوه است. new600

بخش دیگری از دستفروشان فروشندگان فصلی هستند که با توجه به نزدیک شدن نوروز و عرضه ی کالاهای نوروزی روحی بهاری در شهر دمیده اند. 

بازدید از این بنگاههای کوچک اقتصادی که روحی در جان شهر خفته می دمند بدون شک خالی از لطف نیست و شارنیوز آن را به شدت توصیه می کند. 

 

کد خبر: 13242